SON DAKİKA GÜNDEM: Çukurca’da patlama 11 asker şehit… Türkiye’nin ikinci kadın valisi… Futbolda kritik tarih… Bakandan askerlik açıklaması… Karayılan yakalandı mı?.. Orada bir Manastır var uzakta… AK Parti’li meclis üyesine saldırı…

Türkiye’nin ikinci kadın valisi

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın valisi Lale Aytaman’ın ardından Yalova Valiliği’ne atanan Esengül Civelek, Cumhuriyet Tarihi’nin ikinci kadın valisi oldu. Kararnamede öne çıkan ilk değişiklik Cumhuriyet Tarihi’nde ikinci kez bir kadının vali olarak atanması oldu. Eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek Yalova Valiliği’ne atandı. Maliye kökenli Civelek, daha önce Türkiye Kalkınma Bankası genel müdür vekilliği yaptı. Müsteşarlık görevinden önce kadının statüsü genel müdürlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın “ilk” kadın müsteşarı ünvanına sahip. Türkiye’nin ilk kadın valisi, Turgut Özal’ın cumhurbaşkanlığı döneminde Anavatan hükümeti tarafından atanmıştı. Cumhuriyet tarihinin ilk kadın valisi olarak tarihe geçen Lale Aytaman, 1991-1995 yılları arasında Muğla’da görev yaptı.

***

25 Ağustos’a dikkat
UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, TFF’nin bir karar almadığını söyleyip önemli bir tarihi hatırlattı: Benim için önemli olan Şampiyonlar Ligi kuralarının çekileceği gündür. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) önceki gün verdiği karar; futbol kamuoyunda tartışılmaya devam ediliyor. Futbol Federasyonu, şike iddialarına yönelik soruşturmada adı geçen şüpheli kişi ve kulüplerle ilgili olarak bu aşamada bir hüküm verilmesinin doğru, adil ve hakkaniyete uygun olmayacağını, kararın iddianamenin kabulü ve federasyon tarafından şüphelilerin savunmaların alınmasının ardından verileceğini açıklamıştı. Görüşlerine başvurduğumuz UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, TFF’yi hem eleştirdi hem de önümüzdeki sürecin kritik olacağına dikkat çekti. “Ortada bir karar görmedim” diyen Erzik, “Çünkü ortada bir karar yok. Yapılan açıklama bir karar değil, erteleme. Daha kararı göreceğiz. Ama bu noktada içeriyi ve dışarıyı da görmeliyiz” dedi. Erzik, UEFA’nın dosyayı yakından takip ettiğine dikkat çekerek, “Sonuçta UEFA kararını verir, düşüncesini söyler. Burada benim için önemli olan kritik tarih Monaco’da Şampiyonlar Ligi kura çekiminin yapılacağı 25 Ağustos’tur” ifadelerini kullandı. CAS Hakimi Kısmet Erkiner, şikenin ilerleyen tarihlerde ortaya çıkması halinde sözkonusu kulüplerin UEFA’dan ceza dışında Avrupa’da elediği rakiplerine tazminatla da karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

TFF kulüplerden teminat talep etti
Futbol Federasyonu yönetimi bir yandan şike soruşturmasıyla ilgilenirken, bir yandan da mali disipline kendi bünyesinden başladı. Hukuksal düzlemde boşluk bırakmak istemeyen ve “Herşey hukuka uygun olacak” kararı alan federasyon ilk iş olarak, yayın alacaklarına karşılık avans çeken Süper Lig ve Bank Asya 1.Lig kulüplerinden teminat istedi. Her iki lig kulüplerinin şu ana kadar TFF’den çektiği avansın 25 Milyon TL’yi bulduğu öğrenildi. Bunda kulüplerin liglerin başlaması geciktiği için tribün gelirlerinden mahrum kalmaları da etkili oldu. Federasyon çekilen avansların kısa sürede hızla yükselmesi üzerine, resmi yazıyla sürecin hukuki olması için kulüplerden çekilen avanslara teminat istedi. Aksi takdirde kulüplere avans çekilmesine izin verilmeyeceği uyarısını yaptı.

LEVENT BIÇAKCI (UEFA TAHKİM KURULU ÜYESİ)
UEFA eyleme bakar
TFF’nin kararının UEFA’da yansıması nasıl olur?
UEFA, bu kararlara karışmaz. Ama kendisi bir karar verebilir. Konuyu kendi Disiplin Kurulu’na gönderebilir. Bu yola giderse de bunu her kulüp için ayrı ayrı yapar. Türkiye’ye ülke olarak bir yaptırım uygulamaz.

Karar sezon sonuna kalır ve bu sezon Avrupa’da oynamış bir kulüp veya kulüpler ceza alırsa UEFA geriye dönük olarak Volou benzeri cezalar verebilir mi?
2-3 yıl men kararı verir. UEFA Statüsü 50. maddenin üçüncü fıkrasında bir değişiklik oldu. 27 Nisan 2007 tarihinden itibaren doğrudan veya dolaylı olarak ulusal veya uluslararası müsabakanın sonucunu ayarlama, etkileme faaliyetinde bulunan kulüplere ceza getirildi. Üstelik UEFA, kulüplerden böyle bir eylemde bulunmadıklarına dair yazılı taahhüt alıyor. UEFA’nın böyle bir eylemde bulunulduğuna tatmin olması karar vermesine yeterlidir.

KISMET ERKİNER (AVUKAT – CAS HAKİMİ)

Avrupa için risk büyük

TFF’nin kararını nasıl yorumluyorsunuz?
TFF’nin kararı usul açısından doğru. Ancak esas olarak ortada bir şey yok. Şu aşamada herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Hiç bir ilerleme yok.

Bu kararın UEFA nezdinde yansıması nasıl olur?
UEFA bu aşamada herhangi bir müdahalede bulunmaz. Henüz iç hukuk yolları tükenmiş değil. UEFA iç hukuk tükendikten sonra devreye girebilir. İlla da girer diye bir şey yok, girebilir diyorum. Karar sezon ortasında alınır ve bu sezon Avrupa’da oynayan kulüpler ceza alırsa UEFA geriye dönük (Volou’ya örneğinde olduğu gibi) karar alır mı? Anında kupadan ihraç ederler. Tabi bu durumda elemiş olduğu takımlara da bir hak talebi doğar. Maddi kayıplarının tazmini söz konusu olur. Bir takım şike yapmışsa o ana kadar elediği takımlara tazminat hakkı doğar. Bu yüzden de Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar kulüplere kendilerine güveniyorlarsa bu sorumluluğu kendilerinin alması gerektiğini söyleyip riskin büyüklüğünü gösterdi.

(SABAH)
***

Bakandan askerlik açıklaması
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz askerliğin kısalması ile ilgili bir soruyu “Askerliğin kısaltılmasıyla ilgili bir çalışmamız yok. Onu çok net olarak söyleyeyim, askerliğin kısaltılmasıyla ilgili hiçbir çalışmamız yok. Ancak süre bakımından tek süreli olsun, bir süreli olsun şeklinde, ona süre bakımından tek tip diyelim, Genelkurmay Başkanlığımızın bir çalışması var. Daha o henüz tamamlanmadı. İnşallah tamamlayıp Bakanlığımıza ilettiklerinde biz yapılmış olan çalışmayı değerlendireceğiz. Ancak o 5 bin sözleşmeli erin eğitiminin yapılacağı yerler arasında Sivas da var, onu söyleyebilirim” diye konuştu.
***

Karayılan yakalandı mı?
Terör örgütü PKK’nın iki numaralı ismi Murat Karayılan’ın yakalandığının iddia edildiği cumartesi gününden beri, PKK’ya yakınlığıyla bilinen basın organlarınca dahi görüntülenememesi, yakalandığına ilişkin şüpheleri artırdı. Karayılan’ın dün Kandil’de düzenlenen etkinliklerde yer alacağı tahmin ediliyordu. PKK’nın Eruh baskınının yıldönümü nedeniyle Kandil’de yapılan etkinliklerde Karayılan’ın yer almadığı kaydedildi.
***

Çukurca’da patlama
Hakkari-Çukurca karayolunun 15. kilometresinde bulunan Vali Erdoğan Gürbüz çeşmesi yakınlarında askeri konvoyun geçişi sırasında patlama meydana geldi. Hakkari Valisi Muammer Türker, yaralıların olduğunu söylerken edinilen bilgiler ikinci bir patlamanın ardından 11 askerin şehit 11 askerinde yaralı olduğu yönünde.
***

Hizbullahçı Hollanda’ya uçtu
Hakkında ‘yakalama kararı’ bulunan Hizbullah sanığı Ekinci, İstanbul’dan uçakla Hollanda’ya gitti ve siyasi iltica istedi. Radikal’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Hizbullah ana davasının sanıklarından olan ve hakkındaki dava Yargıtay’da bozulunca ‘yakalama kararı’yla aranmaya başlanan Abdulvahap Ekinci’nin 30 Ocak 2011’de elini kolunu sallayarak hava yoluyla Hollanda’ya gittiği, orada iltica talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Ekinci, talepte bulunurken, Hizbullah’ı ‘sosyal bir örgüt’ olarak anlatmış. Hollanda’nın iltica talebiyle ilgili kararını henüz vermediği öğrenildi. Beykoz’da 17 Ocak 2000’de düzenlenen operasyonda Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu ölü olarak ele geçirilmiş, baskınlarda örgütün birçok yönetici ve üyesi tutuklanmıştı. Hizbullah ‘ana davası’nda yargılanan sanıklar 188 öldürme ve 84 yaralama olayından sorumlu tutulmuştu. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın sanıklarından biri de Abdulvahap Ekinci’ydi. 30 Aralık 2009’da ‘örgüte üye olmak’tan ceza alan Ekinci, karar günü tahliye edildi. Bir yıl sonra geçen 1 Ocak’ta tutukluluk sürelerini düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 102. maddesi yürürlüğe girdi. Hizbullah sanıkları serbest kalınca büyük tepki oluştu. Ekinci, yurtdışına çıkmaya karar verdi. Bu arada Yargıtay da Ekinci’nin ‘örgüt üyeliğinden’ değil, ‘örgüt adına silah kullanmak’tan yargılanması gerektiğini belirterek kararı bozmuş ve sanık hakkında ‘yakalama kararı’ da çıkarılmıştı. Radikal, Türkiye’de bulunamayan Ekinci’nin izini Hollanda’da mülteci başvuru belgesinde buldu. Belgeye göre Ekinci, Hizbullah sanığıyken 2001’de iltica eden eniştesi Abdurrahman Alpsoy’u ziyaret için 30 Ocak 2011 saat 07.55’te İstanbul’dan güvenlik engeline takılmadan Amsterdam’a uçtu. 2 Şubat’ta ise Ter Apel şehrinde siyasi mülteci başvurusunda bulundu. 4 Şubat 2011’de Türkiye’den belgeler geldi. Mülteci bürosundaki soruşturmada Ekinci Hizbullah’ın iddia edildiği gibi bir ‘terör örgütü’ olmadığını, sosyal, kültürel ve dini aktivitelerden oluşan bir örgüt olduğunu savundu. Hollanda başvuruyla ilgili kararı henüz vermedi.
***

Orada bir Manastır var uzakta
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Trabzon’un Maçka ilçesi Esiroğlu beldesindeki bir tepeye kurulan tarihi Kuştul (Şimşirli) Manastırı’nı ziyaret etmek için lüks bir ciple çıktığı yolculuğunda, sorun üstüne sorun yaşadı. Yürüdüğü patika bir yolda zaman zaman düşme tehlikesi geçiren, eline diken batan Bartholomeos, yaklaşık 1 saatlik yürüyüşün ardından manastırı ancak uzaktan görebildi. Dönüşte de bindiği lüks cipin lastiği patlayan Bartholomeos’un konvoyu, köylülerce kesilen bir ağacın yola devrilmesi nedeniyle de uzun süre beklemek zorunda kaldı. Bartholomeos, “Hayatım boyunca böyle macera yaşamadım” dedi.
***

AK Parti’li meclis üyesinin evine ses bombalı saldırı
Batman’da kimliği belirlenemeyen bazı kişi ya da kişiler tarafından AK Parti Belediye Meclis üyesinin evine parça tesirli ses bombası atıldı. Edinilen bilgiye göre, GAP Mahallesi Kazım Usta Et Lokantası’nın hemen arkasında bulunan AK Parti Batman Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Batman Göçerler Derneği Başkanı Mehmet Emin Çelik’in evine saat 23.30 sıralarında parça tesirli ses bombası atıldı. Bombanın eve isabet etmemesi muhtemel bir faciayı önledi. Bombanın yaptığı yüksek ses ile dışarı koşan Çelik ve ailesi, hedefte kendilerinin olduğunu anlamaları üzerine şoke oldu. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı. Olay yeri inceleme ekipleri parmak izi çalışması yaptı. Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Bilim de olay yerine gelerek AK Parti’li Meclis üyesi M.Emin Çelik’e geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Görgü tanıkları saldırganların 3 kişi olduklarını ve yaşlarının 18 ile 20 arasında oldukları ve bombayı attıktan sonra koşarak olay yerinden uzaklaştıklarını söylediler.
***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*