SON DAKİKA GÜNDEM: Suriye sınırında gerginlik… Federasyon kararını verdi… Şaşırtan karar… Çatışmada 1 er şehit oldu… Oy verenle vermeyeni ayrı kefeye koyan bakan kim?.. Suriye ile ipler geriliyor… İstifanın perde arkası’nda neler yaşandı?..Sınıra tampon bölge
Türkiye sınıra tampon bölge oluşturacak. Türkiye’ye Suriye’den ani girişlerin önlenmesi ve sınırın hemen başında meydana gelecek olayların engellenmesi için sınıra tampon bölge kurulmasına karar verildi.
***

Türkiye Futbol Federasyonu kararını verdi
Tüm Türkiye’nin merakla beklediği gün geldi çattı. Türkiye Futbol Federasyonu, futbol tarihimizin en önemli kararını açıklamak için Swissotel’de basın toplantısı düzenledi. Alınan kararlara göre; belgelerin yetersizliği ve gizlilik kararı nedeniyle iddianamenin savcılıkca hazırlanması ve mahkemece kabul edilmesi sonrasında nihai karar verilecek. aydınlar’ın açıklamaları şu şekilde oldu:

-Savcılık tarafından yürütülen soruşturma gizli olarak yürütülüyor. Ek kısıtlama kararı verilmiştir. Belgelerin paylaşılması suçtur. Bunun cezası 1 yıldan 3 yıla kadardır.

-Belgelerin TFF’ye tesliminin ardından soruşturmanın kapsamı genişlemiş çok sayıda kişi ile sürmüş ve sürmektedir. Bunlarla ilgili hiçbir yeni bilgi ve belge gelmemiştir.

-Bir hüküm verilmesi adil değildir. Adil olması için gizliliğin kalkması gerekiyor. İddianamenin kabul edilmesi gerekiyor.

Kısacası şüpheli kulüp ve kişilerin savunması alınacak, sonrasında Etik Kurulu’ndan rapor istenip karar verilecektir.

Bununla birlikte, kulüpler hakkında nihai karar beklenmeksizin, söz konusu soruşturma dosyası kapsamında tutuklanan ve tutuklanma kararına yaptıkları itirazı reddedilen, aşağıdaki futbol ailesi mensuplarının, şike ve teşvik primi eylemleri çerçevesinde tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verilmiştir.

1-Aziz Yıldırım——————–Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı
2-Mehmet Şekip Mosturoğlu——Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi
3-İlhan Yüksel Ekşioğlu———–Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi
4-Tamer Yelkovan——————Fenerbahçe Spor Kulübü Muhasebe Müdürü
5-Cemil Turan———————-Fenerbahçe Spor Kulübü Amatör Şubeler Genel Koordinatörü
6-Serdal Adalı———————Eski Beşiktaş Jimnastik Kulübü Asbaşkanı
7-Tayfur Havutçu—————Beşiktaş Jimnastik Kulübü Teknik Sorumlusu
8-Ahmet Ateş——————-Beşiktaş Jimnastik Kulübü Protokol Müdürü (Güvenlik Müdürü)
9-İbrahim Akın—————–Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu
10-İskender Alın—————- Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu
11-Mecnun Odyakmaz———-Sivasspor Kulübü Başkanı
12-Ahmet Çelebi————– Sivasspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi
13-Korcan Çelikay————- Sivasspor Kulübü Kalecisi
14-Bülent Uygun—————Eski Eskişehirspor Teknik Sorumlusu
15-Ümit Karan—————– Eski Eskişehirspor Sportif Direktörü
16-Ömer Ülkü——————Giresunspor Kulübü Başkanı
17-Coşkun Çalık————–Giresunspor Yönetim Kurulu Üyesi

Aynı kapsamda, şike ve teşvik primi eylemleri çerçevesinde, haklarında tutuklama kararı verilmeyen aşağıdaki kişilerin, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verilmiştir.

1-Serdar Kulbilge————— Eski Gençlerbirliği Kulübü Kalecisi
2-Cengiz Demirel—————Eski Gençlerbirliği Kulübü Antrenörü
3-Erdem Konyar————–Lisanslı Futbolcu Temsilcisi
4-Yavuz Ağırgöl————Fenerbahçe Spor Kulübü Güvenlik Sorumlusu
5-Serdar Berkin————–Adanaspor Kulübü Yardımcı Antrenörü
6-Mehmet Şen—————–Eski Ankaraspor Menajeri
7-Hikmet Karaman———Eski Manisaspor Teknik Direktörü
8-Serkan Acar—————–Fenerbahçe Spor Kulübü Kulüp Müdürü
9-Zafer Önder İpek———-Eski Gençlerbirliği Kulüp Müdürü
10-Alaaeddin Yılıdırm——–Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi
11-Hasan Çetinkaya———-Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel Takımlar İdari Menajeri
12-Gökçek Vederson———–Bursaspor Kulübü Futbolcusu
13-Güde Fazıl Özdemir———Lisanslı Futbolcu Temsilcisi
14-Zafer Tüzün——————-Eskişehirspor Kulübü Teknik Danışmanı
15-Beşir Acar—————–Mersin İdmanyurdu Kulübü Asbaşkanı
16-Yılmaz Vural————– Eski Konyaspor Kulübü Teknik Sorumlusu
17-Sezer Öztürk —————Fenerbahçe Kulübü Futbolcusu
18-Emanuel Emenike———Eski Fenerbahçe Futbolcusu
19-Mahmut Boz—————Gençlerbirliği Kulübü Futbolcusu
20-Mehmet Yıldız————Eskişehirspor Kulübü Futbolcusu
21-Levent Eriş—————-Eski Boluspor Kulübü Teknik Sorumlusu
22-Sadri Şener—————–Trabzonspor Kulübü Başkanı
23-Recep Denizer————–Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi
24-Can Arat——————–Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu
25-Önder Turacı————-Standart Liege Kulübü Futbolcusu
26-Nevzat Şakar——————-Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı
27-Osman Murat Özaydınlı——Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi
28-Ekrem Okumuş—————–Lisanslı Futbolcu Temsilcisi
29-Sadrettin Fırat Kocaoğlu——Kasımpaşaspor Kulübü Futbolcusu
30-Zafer Demiray——————Eski Körfezspor Kulübü Futbolcusu
31-Faruk Taşseten—————Sivasspor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi
32-Mehmet Oflaz————-Sivasspor Kulübü 2.Başkanı
33-Fatih Hocaoğlu————Giresunspor Kulübü Genel Müdürü
34-Murat Öztürk————–Fenerbahçe Spor Kulübü Kaleci Antrenörü
35-Semih Şentürk————–Fenerbahçe Spor Kulübü Futbolcusu

KENDİNİ SORUNLU GÖRENLER AVRUPA’YA GİTMESİN
TFF, henüz kulüplere yaptırım uygulamadı. Bu nedenle de UEFA’nın yaptırım yapması da söz konusu değil. Savunma hakkından sonra kararlarımızı vereceğiz. Şu anda verilmiş bir karar yok. Bir kısım tedbirli olarak PFDK’ya sevkedildi. UEFA’nın kararı takımların sorumluluğunda olan bir şey. Kendini sorunlu görenler şimdiden katılmasın.

YENİ BELGELERLE YENİ SEVKLER OLACAK
Söz konusu sevk işlemleri bilgi ve belgeler kapsamında şike ve teşvik pirimi kapsamındadır. Yeni belgelerle yeni sevk işlemleri yapılacaktır.

MENAJERLİK İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Yetkisiz menajerlik konusu ile ilgili olarak da çalışmalar devam etmektedir. Yeni sevkler yapılacaktır. TFF, çok hassas bu konu ile ilgili tüm olanaklar dahilinde çalışmaktadır. Mevcut kurullarımızla bu konuyu çözüme kavuşturmak ve en adil kararı almak istediğimizi herkesin bilmesini rica ederiz.

ADLİ KURUMLARLA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ, ÇALIŞACAĞIZ
Etik Kurulu’nun 2. aşamadaki inceleme mevcut dosya üzerinden yapılacak. Ancak yeni belgeler de dosyaya eklenecektir. Adli kurumlarla iş birliği içindeyiz. Savunma alınması gerekirse bu konuda da adli birimlerle birlikte çalışacağız.

KARARLARI NORMAL BİR VATANDAŞ GİBİ ALAMAYIZ
Türkiye’de futbolun sevk ve idaresinden TFF sorumludur. Yetkiler net bir şekilde kullanılacaktır. Bazı kişiler radikal kararlar bekleyebilir ama biz normal vatandaş gibi karar alamayız. Futbolun geleceğinden sorumluyuz. Kararı tüm yönleri ile incelemek zorundayız. Kararlar da hep bu şekilde olacaktır.

BAZILARININ İSTEKLERİ YERİNE GELSİN DİYE KARAR VERİLMEZ
Biz raporu aldıktan sonra bazılarının istedikleri yerine gelsin diye istedikleri kararları veremeyiz. Tutuklu veya tutuksuz fark etmez. Savunmayı almak için belge göstermek gerekir. Bunları gösteremeyiz.

LİG 9 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK
Fikstür normal zamanında çekilecek, lig normal zamanda başlayacak. Bank Asya’dan adı geçenler de dosyada yer alıyor.

BELGELER YETERSİZ
Bazı belge ve bilgiler var ama bunlar bizim karar almamız için yeterli değil. Tutuklama kararlarını veren biz değiliz. Karar açısından yeterli delil ve belge yok. Şu aşamada geldiğimiz nokta bu. Hiçbir zaman hesap yaparak konuşmam. Hiçbir baskı söz konusu değil. Bu süreci en adil şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Önemli olan bizim alacağımız karara kendimizin inanması.

NELER YAŞANDI?
3 Temmuz Pazar sabahı Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın gözaltına alınması ile başlayan “Futbolda şike soruşturması” ilk günden itibaren ülkenin gündemini oluşturdu. İlk dalgada aralarında Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Bülent Uygun, Ümit Karan gibi Türk futbolunun önemli isimleri tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildi. Gözaltına alınan isimlerden Emenike, Sezer Öztürk ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.
İkinci dalgada tutuklananlar arasında ise Serdal Adalı, Tayfur Havutçu gibi isimler bulunuyor. Sonrasında arka arkaya gelen dalgalarda da TFF Eski Başkanı Mahmut Özgener, Fenerbahçe 2. Başkanı Murat Özaydınlı, yorumcu Erman Toroğlu, Semih Şentürk, Emre Belözoğlu gibi önemli isimler de Adliye ve Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek ifade verdi.
(Hürriyet)
***

Bucaspor ve Altay’da şok
Futbol federasyonunun aldığı karar iki takımda şok etkisi yarattı… Futbol Federasyonu’nun şike soruşturmasında gizlilik kararının sürmesi ve suçlanan kişilerin savunmalarının alınamaması nedeniyle somut bir adım atamaması, mağdur oldukları gerekçesiyle bir üst lige alınmayı bekleyen Bucaspor ve Altay’da büyük şok yarattı. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın liglerin mevcut haliyle belirlenen takvime göre başlayacağını açıklaması Süper Lig’de yer almayı umut eden Bucaspor ile Bank Asya 1. Ligi’ne alınmasına kesin gözüyle bakılan Altay’ın hevesini kursağında bıraktı. “Çok üzgünüz” diyen Altay Başkanı Ömer Hızlıok, “Olay çok taze. Şu aşamada fazla bir şey söylemek istemiyorum. Gerekli açıklamayı yarın yapacağız” derken, Bucaspor Başkanı Şeref Üstündağ ise, “Futbol Federasyonu bir karar verdi. Şu aşamada ne yazık elimizden bir şey gelmiyor” diye konuştu. Manisaspor ile yolları ayrılan teknik direktör Hikmet Karaman’ın PFDK’ya tedbirli olarak sevkedilen 52 kişi arasında yer alması sürpriz oldu. Manisaspor’un, Karaman’la para krizi nedeniyle değil, TFF’den alınan duyumlar doğrultusunda yollarını ayırmış olabileceği ifade edildi.
***

Osmaniye’de çatışma: 1 şehit
Osmaniye’nin Zorkun Yaylası’na bağlı Haçbel mevkiinde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada Jandarma Er Rıfkı Damar (21) şehit olurken, Jandarma Er Ramazan Koçu (20) ise yaralandı. Hastanede yaralı askerin durumu hakkında bilgi alan Vali Celalettin Cerrah şunları söyledi: “Operasyon timlerimiz pusu halindeyken, yaklaşan teröristler ateş etmişler. Arazide operasyon devam ediyor. Diğer timlerimiz de çatışma bölgesine çok yakındaydı. İnşallah sonuç alacağız. Yaralı askerin durumu iyi.” Şehit Rıfkı Damar’ın memleketi Konya’nın Kadınhanı İlçesi’ne bağlı Kurthasanlı Köyü’ndeki baba ocağına ateş düştü. Mustafa ve Firdevs Damar çiftinin çocukları olan şehit Rıfkı Damar’ın bekar ve Kadınhanı Ata İçil Lisesi mezunu olduğu öğrenildi. 2’si kız 4 kardeşi olan Rıfkı Damar’ın şehit olduğunu duyan arkadaşları sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasında üzüntülerini dile getirdi. Bu arada Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ndeki Küçük Kato Dağı’nda bulunan 2 güvenlik üs bölgesine, PKK’lılar tarafından akşam saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Askerlerin karşılık vermesiyle çıkan çatışma 1.5 saat sürdü. Yoğun ateş altında kalan PKK’lılar Irak sınırına doğru kaçtı. Eğitimli birliklerin PKK’lıları takibe aldığı ve zaman zaman silah seslerinin duyulduğu, Kobra helikopterlerinin kaçış güzergâhını bombardımana tuttuğu bildirildi.
***

Oy verenle vermeyeni ayrı kefeye koydu
Bakan Bayraktar, partisinin 10’uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ndeki Büyük Anadolu Oteli’nde düzenlenen iftara katıldı. Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, Ak Parti’nin kuruluşunu anlatarak “2001’de krizler ile yorulmuş bir Türkiye vardı. O dönemde bir Anadolu yiğidi çıktı. Recep Tayip Erdoğan çıktı ve ’Artık söz de karar da milletindir’ dedi. O tarih bu gündür” dedi. Cumhuriyetin 100’üncü yılını dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olarak kutlamayı hedeflediklerini söyleyen Bayraktar, “AK Parti için gece gündüz 10 yıldır çalışan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Zonguldak’ımızın 650 bin civarında nüfusu var. Artık seçim oldu, Türk milleti bizi birinci parti yaptı. Oy verenleri de vermeyenleri de kucaklayacaksın. Oy verenlerle vermeyenler de bir değil tabii bunu bir kenara koymak lazım” diye konuştu. Bakan Bayraktar’a konuşmasının ardından devrek bastonu ve madenci heykeli hediye edildi.
***
Suriye ile ipler geriliyor
Türkiye; ABD’nin “Esad artık gitmeli” yönünde çağrıda bulunacağı ihtimali nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı, dün, “kanlı operasyonları durdurması ve sivil halkın taleplerini dikkate alması” konusunda, son defa yüksek tonda uyardı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Eğer operasyonlar durmazsa bundan sonra bu süreç üzerinde atılacak adımlar konusunda konuşulacak hiçbir şey de kalmaz. Nihai sözüm budur” dedi.
***

Somali projelerini anlattı bir gün sonra istifa etti
Kızılay Genel Başkanı Küçükali, sürpriz şekilde görevi bıraktı. Perşembe günü AKŞAM’ı ziyaret edip Somali’ye ilişkin planlarını heyecanla anlatan Küçükali. gerekçe olarak sağlığını gösterdi ve ‘Artık dinlenme vakti geldi’ dedi. İstifanın arka planında bir dizi senaryo konuşuluyor. Suriye deki olaylardan kaçıp Türkiye’ye sığınanlar ve Somali’deki kıtlık nedeniyle son dönemde Türk Kızılayı yoğun bir hareketlilik yaşarken, sürpriz bir ayrılık haberi geldi. Yedi yıldır Kızılay Genel Başkanlığı yapan ve perşembe günü AKŞAM’ı ziyaretinde Somali’ye ilişkin 2 yıllık planları anlatan Tekin Küçükali, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevini bıraktı. Küçükali, Kızılay personeline de duygusal bir mesajla veda etti. Küçükali, Endonezya’daki tsunamiden Pakistan’daki depreme kadar birçok felakette harcadığı çabayla dikkat çekti. Son dönemde Somali’deki yardım operasyonu üzerinde yoğunlaşan Küçükali’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali gezisine eşlik etmesi beklenirken, tarihin en büyük yardım kampanyalarından birinin sürdüğü bir dönemde görevden ayrıldığını açıklaması doğal olarak soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

ÇOK ÖNE ÇIKIYORSUN
Yakın çalışma arkadaşları Küçükali’nin istifa kararıyla şaşkına döndü. Planlanan TV ve gazete ziyaretleri tek tek iptal edildi. Ekip arkadaşları ‘Hiçbir şekilde görevini bırakacağından bahsetmemişti. Özellikle Somali için kısa, orta ve uzun vadeli örnek projeleri vardı’ yorumu yaptı. Küçükali’ye yakın bir isim dün Akşam’ın sorusu üzerine ‘Ömer Çelik’le bir anlaşmazlığı olmuştu. Aklıma sadece bu geldi’ yorumunu yaptı ve şunları ekledi: ‘Son zamanlarda Somali için de çok fazla TV ve televizyon görüşmesi yapıyordu. Biz de kendisine ‘Çok fazla öne çıkıyorsunuz, sorun olmasın’ diyerek dikkatini çekmiştik.’

AKAR VEKALET EDECEK
Türk Kızılayı Genel Başkanlığı’na Başkan Vekili Ahmet Lütfi Akar vekaleten bakacak. Yönetim Kurulu kararıyla iki ay içinde kongre yapılması ve Kızılay Genel Kurulu tarafından yeni başkanın seçilmesi gerekiyor.

İstifanın mini kronolojisi
l Tekin Küçükali salı günü Ankara’da Kızılay Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık yaptı.
l Çarşamba günü Başbakan’la karşılaştı ve ayaküstü Somali kampanyasıyla ilgili bilgi verdi.
l Perşembe günü İstanbul’da Akşam’ın konuğu oldu. Bir saat boyunca verdiği mesajlar hep geleceğe dönüktü. Özellikle Somali kampanyası konusunda 2-3 yıllık perspektif çizdi ve Kızılay’ın Afrika’da kalıcılığından bahsetti. Başbakan’ın Somali’ye çok önem vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Medya aracılığıyla Somali kampanyasına duyarlılığı artırmak için hafta boyunca görüşeceği gazete ve Tv’leri sıraladı. İstifa edecek bir bürokrattan ziyade uzun yıllar görev yapacak bir görev adamı portresi çizdi.
l Cuma günü İstanbul programları arasına son anda Dolmabahçe ziyareti eklendi. Başbakan’la program dışı bir görüşme gerçekleştirdi. Telefonlarını kapatıp memleketi Trabzon’a geçti.
l Dün itibariyle de Başbakan’la görüştüğü tarih olan 12 Ağustos cuma gününden başlamak üzere istifa ettiğini duyurdu.

Uzun vadeli planları vardı
Türk Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali istifa dilekçesini yazmadan bir gün önce AKŞAM’ı ziyaret etmişti. Somali kampanyasına destek isteyen Küçükali, uzun vadeli planlarını anlatmıştı. İstifa edecekmiş ya da sağlık sorunları olan bir başkan gibi değil Kızılay’ın ve Somali yardımlarının 2 yıl sonrasını planlayan başkan gibi konuştu. Sağlıklı ve neşeli olduğu gözlenen Küçükali yardım kampanyasına halkın verdiği cevap ile hükümetin desteğinden mutlu olduğunu anlattı. Somali için düzenledikleri kampanyayı anlatırken orada yaşanan fakirlik ve açlıktan çok etkilendiği sözlerine yansıyordu.
BAŞBAKAN’IN AĞLADIĞI ANI ANLATTI: Küçükali, ailesi ile birlikte Somali’ye gitmeye hazırlanan Başbakan Erdoğan’ı uzun yıllardır tanıdığını ve Somali hassasiyetinin altında geçmişte yaşadığı fakirliğin olduğunu söyledi.
Küçükali, 2006 yılında Sudan’da tanık olduğu dramlara dayanamayan Başbakan Erdoğan’ın gözyaşlarını tutamadığını anlattı. Somali planlarını iki yıl üzerine kurduklarını anlatan Küçükali geçmişte yaptıkları Makedonya ve Bosna uygulamalarından söz etti. Uzun vadeli planlarını ise ‘Biz bu ülkenin vicdanı olarak diyoruz ki 2 yıl kalmalıyız. Biz insanların önce hayatta kalmalarını sağlamamız gerekiyor. Daha sonra da orada örnek kentler kurmalıyız. Biz İnsanları kamplardan çıkartıp yerleşik hale getirip iş yapacak hale getirmemiz gerekiyor’ dedi

Senaryo üstüne senaryo
İstifanın arka planında konuşulan senaryolar özetle şöyle:

l Tekin Küçükali’nin beklenmedik vedasıyla ilgili olarak Somali kampanyasını kişisel ve kurumsal olarak çok fazla sahiplenmesi, ekip arkadaşlarının bile dikkatini çekip uyarmasına yol açacak boyuta ulaşmıştı.
l Somali kampanyası sırasında bağış toplayan diğer derneklerle kimi durumlarda karşı karşıya geldi. Bu da rahatsızlık yarattı.
-Seçimler öncesinde Kızılay Adana Teşkilatıyla ilgili olarak aldığı kararlar AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’i rahatsız etti.

Umarız bizimle alakalı değildir
İstifa senaryoları konuşulurken, kulislerde Küçükali’nin ‘CHP Genel Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Somali gezisini organize ettiği için iktidarın hışmına uğradığı’ yorumları da dillendirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, ‘Bizim gezimizle alakalı mi, bilemiyorum. Sonuçta biz kendisiyle çok olumlu görüşmeler yaptık, katkıları oldu. Nihayetinde kendisi hayır işlerine aracılık ediyor. Eğer bizimle olan diyaloğundan dolayı böyle bir baskıyla karşılaştıysa çok üzülürüz, ancak bu konuda bir bilgiye sahip değiliz. Ama apar topar istifasından üzüntü duyduk. Gerekçe olarak sağlık sorunlarını göstermiş; umut ediyorum ki, önemli sağlık sorunları yoktur’ karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu’nun bayramın birinci günü yapmayı planladığı Somali gezisi için dün Küçükali ile randevusu olan Toprak, sürpriz istifanın ardından Küçükali yerine Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit ile görüştü. Toprak, ‘Sayın Komit de gezimizle ilgili katkı vereceklerini söylediler. Yardım paketlerimizle beraber Somali’ye gideceğiz. Özel uçakla gitmemiz mümkün görünüyor. Nereye ineceğimiz konusunda somut çalışma yürütüyoruz’ dedi

DUYGUSAL VEDA MESAJI
Küçükali, ‘Çok sevgili çalışma arkadaşlarım’ diye başlayan bir de veda mesajı yayınladı. Görevi süresince atılan adımları özetleyen Küçükali, şu ifadeleri kullandı:
ARTIK DİNLENME VAKTİ GELDİ: Yaklaşık yedi yıldır taşımaya çalıştığım Genel Başkanlık görevinin zaman zaman sağlık sorunlarına yol açabileceğini elbette ki öngörebiliyordum. Ancak özellikle son dönemlerdeki yoğun çalışma temposunun sonunda tüm vücudumun yorulduğunu ve artık dinlenme vaktinin geldiğini anladım. Takdir edersiniz ki bir baba ve dede olarak evlatlarıma ve bir eş olarak da tüm çilemi çeken eşime karşı da sorumluluklarım var ve bu anlamdaki manevi baskı da göğüsleyebileceğim noktayı çoktan aşmış durumdadır. Kendi adıma tüm haklarım helaldir, lütfen tüm haklarınızı helal ediniz.
BAŞBAKAN’I DA ANDI: Ülkemizin kanayan yarası olan kan ihtiyacının giderilmesi için büyük bir sorumluluk aldık ve bu alanda da çok büyük bir boşluğu doldurduk. Bu başarımızda Sayın Başbakanımızın ve Sağlık Bakanlığımızın unutulmaz desteklerini anmadan geçemeyiz. Yine kan konusunda geliştirdiğimiz yazılım ile bu alanda da ülkemiz adına bir ilke daha imza koymanın hazzını birlikte yaşadık.
A. Rezzak ORAL / AKŞAM
***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*