SON DAKİKA GÜNDEM: Kızılay Başkanı istifa etti… Van’da mayın tuzağı: 3 asker yaralı… Erdoğan: Ramazan nedeniyle sabrediyoruz… İşsizlik rakamları açıklandı… CHP’de İzmir krizi… Maliye Bakanlığından vatandaşa uyarı mektubu…


Türk Kızılayı Başkanı Küçükali’den sürpriz istifa
Türk Kızılayı Başkanı Tekin Küçükali, görevinden istifa etti. Edinilen bilgiye göre, Genel Başkan Küçükali’nin görevinden ayrılma gerekçesi olarak sağlık sorunları gösterildi. Türk Kızılayının tüzüğü gereği, Genel Merkez Yönetim Kurulu bu akşam olağanüstü toplanacak ve en geç 2 ay içerisinde genel başkan seçimli, tek maddelik olağanüstü kongre kararı alacak.
***
Irak’ta bombalı saldırı

Irak’ın Kut kentinde bu sabah düzenlenen iki bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 33 kişinin öldüğü, 52 kişinin yaralandığı bildirildi. Hastane kaynakları, başkent Bağdat’ın 160 kilometre güneydoğusundaki Kut kentinde girişilen iki bombalı saldırıda şimdiye kadar 33 cesedin hastaneye getirildiğini belirttiler. Kut’daki El Zehra hastanesinin hekimlerinden Ali Hüseyin, yaralı 52 kişinin de tedavi altına alındığını söyledi.

***

Van’da mayın tuzağı: 3 asker yaralı

Van’ın Saray ilçesinde devriye görevi yapan askeri aracın geçişi sırasında yola döşenen mayının patlaması sonucu 3 asker yaralandı. Alınan bilgilere göre olay, sabah saat 05.00 sıralarında İran sınırına 15 kilometre uzaklıkta bulunan Örenburç köyü kırsalında meydana geldi. Devriye görevi yapan askeri aracın geçişi sırasında yola döşenen mayın patladı. Meydana gelen patlamada yaralanan 3 askerden 2’si Van Asker Hastanesi’ne kaldırılırken, sağlık durumu iyi olan diğer asker ise ayakta tedavi edildi. Bölgede operasyonların sürdüğü kaydedildi.

Teröre sert mesaj

Başbakan Erdoğan, teröre sert mesaj verdi: Açık söylüyorum, bıçak kemiğe dayanmıştır. Eyvallah edeceğimizi düşünüyorlarsa bunu bizden beklemesinler. Ramazan’ın bitiminde barışın miladı farklı olacak. Başbakan Erdoğan, AK Parti’nin 10. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara İl Başkanlığınca Sincan’daki Harikalar Diyarı’nda düzenlenen iftarda konuştu. Konuşmasında yeni bir Türkiye vizyonu çizen Başbakan, terör örgütüne sert mesajlar verdi:

Ramazan nedeniyle sabrediyoruz

“Kardeşlerim şu mübarek ramazan ayında maalesef yavrularımız şehit ediliyor ve yavrularımızı şehit eden bu bölücü terör örgütüne karşı, bizler şu anda bu mübarek ay vesilesiyle sabırla devam ediyoruz. Ama unutmayın bizim medeniyetimizin geçmişinde, o cehalet döneminde bile kimse kimseye kurşun atmaz, kan dökmezdi. İşte bu bölücü terör örgütü ve onların siyasi uzantıları bakınız neler yapıyorlar.” “Daha dün 3 tane yavrumuzu şehit ettiler. Açık söylüyorum, bıçak kemiğe dayanmıştır diyorum ve bu ülkede bölücü terör örgütüyle arasına mesafe koymayanlar da bu suça iştirak ediyorlar, bunu da buradan açıklamak istiyorum ve onlar da bunun bedelini ödemeye mahkum olacaklardır.”

Artık bıçak kemiğe dayanmıştır

“Zira bu ülkede barışa gölge düşürenler, kan dökerek özgürlükten bahsedenler kaymakamımızı, askerlerimizi, sağlık memurumuzu kaçıranlar, bunları kaçırmak suretiyle eğer bu ülkede bizlerin teslim olacağını, eyvallah edeceğimizi zannediyorlarsa bunu bizden beklemesinler. Ne derlerse desinler, bunun faturası ağır olacaktır. Ramazan’a hürmeten, biz şu anda sabrediyoruz ama Ramazan’ın bitiminden sonra bu ülkede barışın miladı, bu barış ayıyla beraber, bu dayanışma ayıyla birlikte çok daha farklı olacak.”

Herkesin hukukunu savunacağız

“Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız. Toplumun hakkı ve vicdanı olmaya devam edeceğiz. Demokrasinin hak ve adaletin özgürlüklerin çıtasını daha çok yükselteceğiz. Kimsenin hukukunu çiğnememeye azami özen göstereceğiz, kimseyi bizim gibi düşünmeye, bizim gibi inanmaya zorlamayacağız. Her vatandaşımızın hukukunu en az kendi hukukumuz kadar savunacağız.”

Bazıları hayal bile edemezdi

“Vira bismillah deyip denize açıldığımızda bazıları bu günleri hayal edemezdi. Bu yol emniyetli değil, bu yolda tuzaklar var diyerek azmimizi kırmak isteyenler yolumuza taş koymak isteyenler oldu. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil diyoruz. Milletimize bedel ödetmeyeceğiz. AK Parti’nin siyasi programının değişmez maddesi önce millet dedik.”

Yeni anayasa önceliğimiz olacak

“Yeni bir anayasa ile milletimizin, ülkemizin yolunu açmak durumundayız. Bunun için en geniş mutabakatı oluşturmaya öncelik edeceğiz ama sizlerden bir şey rica ediyorum, nereden nereye geldiğimizi unutmayalım ki geleceğe emniyet içinde gidelim.”

***

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre; Mayıs ayında işsizlik geriledi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre; Mayıs ayında işsizlik yüzde 9,94’e geriledi. İşsiz sayısı 2 milyon 550 bine düştü.

***

CHP’de İzmir krizi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocağolu’dan şikayet eden CHP’li 8 ilçe belediye başkanı acil çözüm bekliyor. Kocaoğlu ise Çin’e gitti. Krizi çözmek için Tekin devreye girdi. CHP’nin en güçlü olduğu illerin başında gelen İzmir’de büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri karşı karşıya geldi. 8 İlçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının kendilerinin taleplerini ciddiye almadıklarını, bürokratik sıkıntılar yaşadıklarını, yatırım ve iş planları geç kaldığı gerekçeleriyle “kazan kaldırdı”. Gelişmeler üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ile Volkan Canalioğlu devreye girdi. İzmir’de kriz, Konak, Karşıyaka, Karabağlar, Bayraklı, Buca, Bornova, Çiğli ve Menderes belediye başkanlarının, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na sorunlarını iletmek için toplu randevu istemeleriyle çıktı. Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün’ün ev sahipliğinde yapılan toplantıdan çıkan görüşme talebine, Kocaoğlu, “İlçeleri tek tek gezeceğim” diyerek olumlu yanıt vermedi. Randevuyu vermeyen Kocaoğlu’na ilçe belediye başkanları tepki gösterdi. Son olarak Cuma günü yapılan Meclis toplantısında da konu gündeme gelse de sorunun çözümü için adım atılamadı.

“İzmir’i AKP alabilir”

Cuma günü yapılan Meclis toplantısında bazı üyelerin “Yerel seçimde AKP’nin İzmir’i alma tehlikesi var” dediği, Kocaoğlu’nun da buna karşın, “Bundan sonra her Pazartesi ve Cuma toplantı yapacağız, sıkıntıları dinleyeceğim” sözü verdiği iddia edildi. Ancak bu açıklama da krizi çözmeye yetmedi. Kocaoğlu geçtiğimiz hafta Çin’e giderken, Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine devreye giren Gürsel Tekin ve Volkan Canalioğlu İzmir’e gittiler. Krizin bitirilmesi noktasında Tekin ve Canalioğlu’nun sorunun çözümüne dair verdiği sözler, ilçe belediye başkanlarını umutlandırken, Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, “Sözler var ama uygulama yok. Maalesef açıklamalar birşey ifade etmiyor, çünkü uygulama değişmiyor” dedi.

Sıkıntı ne?

İlçe belediyeleri, kanalizasyon yatırımı, alt yapı çalışmaları, dere ıslahları, kültür merkezi inşaatları, atık su arıtma tesisleri gibi ihale süreci gerektiren yatırımlar yapmak istese de, Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratik işlemleri nedeniyle bu yatırımların sürekli sarktığı ve geciktiği ifade ediliyor.

‘Sözler tutulamıyor’

Vatan’a konuşan Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, belediye başkanı seçilmeden önce halka verdikleri sözler olduğunu ifade ederek, “Bu sözler 5 yıllık takvime endeksli. 2,5 yıllık süreç geçti. Kalan zaman dilimi geçmişteki zaman dilimindeki sonuçlandırmamız gereken az bir süre kaldı. Öngördüğümüz hizmetlerimizi yaşama geçirecek gibi görülmüyor” dedi.

30 ilçenin 29’u CHP’de

İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin dışında 30 ilçe bulunuyor. Bayındır hariç tüm ilçeler CHP’li belediyelerin elinde. Aliağa, Balçova, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferhisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla ilçeleri CHP’nin elinde. Bayraklı, Karabağlar beledeleri 2008 yılında ilçe yapılmıştı. 2004 yerel seçimlerinde 28 ilçenin 18’i AKP’nin olmuştu. Aliağa (AKP), Bayındır (ANAP), Beydağ (DYP), Buca (AKP), Gaziemir (AKP), Kemalpaşa (AKP), Ödemiş (AKP), Seferihisar (ANAP), Tire (AKP), Urla (ANAP) ilçeleri dışında 2004 yılında 18 ilçeyi CHP almıştı. CHP 2009 yılında büyük başarı göstererek Bayındır hariç diğer tüm ilçelerde 1. parti olmuştu.

***

Maliye’den vatandaşa mektuplu uyarı

Maliye, yeniden yapılandırmada ilk iki taksidi yatırmayan 800 bin vatandaşa haklarını kaybetmemesi için uyarı mektubu gönderecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında ilk 2 taksidi yatırmayan 800 bin vatandaşın birer mektupla uyarılacağını söyledi. Yeniden yapılandırma uygulamasının borçlu vatandaşlar için tarihi bir fırsat olduğunu belirten Şimşek, mükelleflerin de bu fırsatı çok iyi bir şekilde değerlendirme yoluna gittiğini kaydetti. Maliye Bakanlığı bünyesinde 39 milyar 667 milyon liralık yapılandırmaya gidildiğine işaret eden Şimşek, ilk 2 taksitte bunun 9 milyar 650 milyon liralık bölümünün tahsil edildiğini belirtti. Şimşek, böylece 36 ay içerisinde ve 18 taksitte ödeme imkânı olmasına rağmen, yeniden yapılandırma tutarının yüzde 24’lük kısmının ilk 2 taksitte yatırıldığını ifade etti.

% 78’LİK TAHSİLAT BAŞARISI

Geçmişte bu tür yapılandırmalarda tahsilat oranının yüzde 23’lerde kaldığına da dikkati çeken Maliye Bakanı, “Ancak kamu alacaklarını yeniden yapılandıran son uygulamada, ikinci taksit ödemelerinin gerçekleştirildiği temmuz ayı sonu itibarıyla yüzde 78’lik bir tahsilat başarısına ulaşıldı” dedi. Şimşek, yeniden yapılandırmanın vatandaşa anlatılması aşamasında proaktif davranan Maliye Bakanlığı’nın, yapılandırılan alacakların tahsili için de yoğun bir çalışma içinde olduğunu vurguladı. Bu çerçevede yeniden yapılandırma başvurusunda bulunan mükelleflerin yaptıkları ödemelerin yakından takip edildiğini kaydeden Bakan Şimşek, şöyle devam etti: “Bu şekilde borcunu yeniden yapılandıran vatandaşların ödemelerini de düzgün şekilde yapmalarını amaçlıyoruz. Bilindiği gibi 6111 Sayılı Kanun uyarınca borcunu yeniden yapılandıran, ancak çok zor durumda olmaksızın her bir vergi türü itibariyle, bir takvim yılında ikiden fazla vadeyi ödemeyen ya da eksik ödeyenler bu yasadan yararlanamıyor. Biz de, Bakanlık olarak ilk iki taksidin ardından bu taksitleri aksatanlara dönük bir çalışma yaptık.”

HAK KAYBOLUYOR

“Bu çalışmada yapılandırmayagiden, fakat ilk iki taksidi ödemeyen 800 bin mükellefimizin varlığını tespit ettik. Şimdi bu mükelleflere birer uyarı mektubu göndereceğiz” diye konuşan Şimşek, “Bu mektupla, mükelleflere ilk iki taksidi ödemediği, bir taksidi daha yatırmaması halinde yeniden yapılandırma hakkının ortadan kalkacağı uyarısında bulunacağız. Mükelleflerimizin mevcut avantajları yitirmemesi için taksit ödemelerinde hassasiyet göstermesini isteyeceğiz” dedi.

‘5 milyon borçlu ödemelerini yapıyor’

Yeniden yapılandırmanın tarihi bir fırsat olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, “Mükelleflerimiz bu tarihi fırsatı heba etmesin. Zaten 5 milyonu aşkın mükellefimizin çok büyük bölümü ödemelerini düzenli yapıyor. Hatta bazı mükelleflerimiz, peşin ödeme yolunu seçti. 800 bin mükellefimizden de ödeme konusunda aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.

***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*