SON DAKİKA GÜNDEM: Toplu taşıma ücretleri zamlandı… Stadlara sıkıyönetim uygulaması… Bilgisayar korsanlarını Bilişim Polisi hakladı… O fotoğraf Avrupa’nında gündeminde… Tedavide çığır açacak buluş… Fenerbahçe’de şok… Yine ÖSYM…Hackerler haklandı
Uluslararası hacker grubu Anonymous’a karşı koyan Türk hacker’lardan ‘The Bekir’ ve ‘tontonq’ da dahil 6 internet korsanı, bazı sitelerden ‘hack’leme’ tehdidiyle para alıp 5 milyon liralık vurgun yaptıkları iddiasıyla tutuklandılar. Bilişim polisi, ‘şantajcı hacker’ çetesini 8 ilde 5 ay süren teknik takip ile çökertti. İnternette filtreleme uygulamasına tepki olarak Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı (TİB) ve bazı resmi kuruluşların internet sitelerine 2 ay önce saldırı düzenleyen uluslararası hacker grubu Anonymous’a karşı koyan Türk hackerlar arasında yer alan “The Bekir” lakaplı Bekir K. ve 5 hacker arkadaşı, internette satış yapan sitelerden “hackleme” şantajıyla para aldıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Site sahiplerinin şikayetleri üzerine harekete geçen Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri, 5 ay süren internet ve telefon takibinin ardından ünleri uluslararası boyut kazanan hacker çetesine ulaştı.

Kontrolleri altında 400 bin kullanıcı var
İddiaya göre, çeteyi, daha önce tutuklanıp, serbest kalan Bekir K. yönetiyor, ona yine Bilişim Polisi operasyonlarında 2’şer kez gözaltına alınan “tontonq” lakaplı M.N.G. ve “doom” lakaplı İ.M.’in de aralarında bulunduğu 5 hacker yardım ediyordu. Çete, oluşturdukları yazılımları porno, eğlence ve sohbet sitelerine yüklüyor, bu siteye giren kullanıcıların bilgisayarının kontrolünü ele alıyor, istedikleri gibi yönlendiriyordu. Çete, hedef seçtikleri siteyi, kontrol altında tuttukları 400 bin kullanıcı üzerinden yükleme yaparak etkisiz hale getiriyordu. Polisin araştırmalarına göre, sağlık ve kozmetik ürün satan şirketler hedefteydi. Altın çilek ve bitkisel ürün satan şirketler de çetenin ilgi alanına giriyordu.

Sitesine göre fiyat: 10-300 bin lira
Çete, rakip siteleri hackleme teklifinde bulunuyor ve bundan da para alıyordu. Sitelerin büyüklüğüne göre 10 ile 300 bin TL arasında para isteniyordu. Hackerların bu yöntemlerle 5 milyon TL’lik vurgun yaptığı tahmin ediliyor. Ayrıca The Bekir, hackerlerin forum sitesi Tahribat.com’u da anlaşmazlığa düştüğü gerekçesiyle çökertmişti. Ekipler, 9 Ağustos’ta İstanbul, Eskişehir, Bursa, Muğla, Diyarbakır, Mardin, Konya ve Ankara’da 6’sı hacker 10 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında azmettirici 4 iş insanı da bulunuyor. Aramalarda ise 13 dizüstü bilgisayar, 16 harddisk, 8 flashdisk, 2 CD, 5 hafıza kartı, 10 simkart, 1 tablet PC ve 8 cep telefonu ele geçirildi. 10 kişi emniyetteki sorgularının ardından İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi.
(Hürriyet)
***

O fotoğraf Avrupa’nında gündeminde
Ancak Avrupa Komisyonu’nun resmi internet sitesinde, söz konusu fotoğrafın, resimli uyarıya geçecek üye ülkeler için 2005’te hazırlanan dosyada yayımlandığı görülüyor. İ.A.’nın avukatı Filiz Yaşar Yıldırım, “AB üyesi ülkelerde kullanılan resimleri gördüm. Bizden farklı. Bunlar Türkiye için olan resimler. Her ülkede uyarılar hazırlandıkça siteye sonradan resimler girmiş olabilir. Bu bizi bağlamıyor” dedi. Avrupa Komisyonu’nun resmi internet sitesinde yer alan “Public Health” (Halk Sağlığı) bölümünde tütün mamülleri alt başlığındaki resimli sağlık uyarıları kısmında yayınlanan yazıda her uyarı için üçer tane olmak üzere 42 renkli fotoğraf ve illüstrasyondan oluşan bir dosya uygulamaya soktu. Üye ülkeler bu arşiv içinden kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri görüntüleri seçebilir.” AB üyesi 25 ülkenin dillerinde hazırlanan dosyalarda, İ.A.’nın kendisine ait olduğunu iddia ettiği fotoğraf da yer alıyor.
***

Sporda sıkıyönetim
Biletsiz seyirciler spor sahalarının içine ve çevresine yaklaştırılmayacak, girişteki bütün kameralar da yenilenecek
Spor alanlarına girişte şimdilik trafik suçlarında kullanılan 0.50 ve üzeri promil sınırı uygulaması esas alınacak
Saha içi ve dışındaki olaylar için resmi işlem yapılacak. Tahrik unsuru taşıyan pankartların içeriye girmesi engellenecek. Futbolda şike soruşturması gölgesinde başlayacak olan yeni sezonda, statlardaki şiddet olaylarının önüne geçmeyi hedefleyen Emniyet Genel Müdürlüğü, hafta başında Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Spor sahalarındaki güvenlik önlemlerinden sorumlu olan Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen toplantıya Süper Lig ve Bank Asya’da yer alan takımların bulunduğu kentlerdeki spor güvenliğinden sorumlu polis müdürleri katıldı. İki ayrı kategoride gerçekleştirilen toplantının ana başlığını Süper Lig oluşturdu. İstanbul, Trabzon ve Antalya’dan gelen polis müdürleri 6222 sayılı Sporda Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın daha önceki uygulamalarıyla ilgili birer sunum yaptı. Bu sunumlar sonucunda, yürürlükteki yasanın eksikleri belirlenerek yeni bir güvenlik önlemleri paketi hazırlandı. Futbol Federasyonu ile yapılan görüşmeler sonrasında son şekli verilen ve hemen uygulanmaya başlanacak yeni önlem paketi içinde şu tedbirler yer aldı:

Önce 1. halka
– Biletsiz seyirciler spor sahalarının içine ve çevresine yaklaştırılmayacak. Bileti olan seyirci önce “1. halka” adı verilen güvenlik çemberinde biletini gösterdikten sonra turnikelere geçecek.
– Stadlardaki giriş turnikelerinde yer alan kameralar teknolojiye göre seyircilerin üst aramasının izlenmesi ve eşgalinin tespit edilmesini sağlayacak biçimde yenilenecek.
– Üst aramaları kulüplerin anlaştığı özel güvenlik firmalarının personelince yapılacak.

0.50 promil sınırı
– Spor alanlarına girişte alkol kontrolü yapılacak. Bu çerçevede, denetimin yapılacağı esaslar Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nce hazırlanacak yönetmelikle belirlenecek. Ancak, yönetmelik çıkana kadar trafik suçlarında kullanılan 0.50 ve üzeri promil sınırı uygulaması esas alınacak. Bu değerde alkol aldığı belirlenen taraftarlar spor alanlarına kesinlikle alınmayacak.

Ekstra ceza
– Müsabaka alanlarının içinde yaşanan her türlü taşkınlık “mutlak surette” resmi işleme tabi tutulacak.
– Ayrıca, stat çevresinde meydana gelen olaylar da yasa kapsamında değerlendirmeye alınacak. Olaylar sırasında, grupların toplu hareket etmeleri halinde şiddet yasasının yanı sıra 2911 sayılı Toplumsal Olaylar Yasası da devreye sokularak ceza artırımı sağlanacak.
– Şiddet olayına karışan seyircinin gözaltına alınmasından itibaren spor alanlarına girişi yasaklanacak.
Taraftarın getiridiği, içinde tahrik unsuru sloganların bulunduğu pankart ve afişlerin girişine izin verilmeyecek.

Uzman savcılar
EGM, sporda şiddetin önlenmesi çerçevesinde Adalet Bakanlığı’ndan uzman savcı görevlendirilmesi talebinde bulundu. Buna göre, kentlerdeki görevli savcılar, kentin büyüklüğüne göre 2 veya 3 savcıyı sporda şiddetin önlenmesi konusunda yetiştirip görevlendirecek. Bu savcılar, başsavcılıklarca sporda şiddetin önlenmesi konusundaki soruşturmalar için özel yetkilendirilecek ve sadece bu konuya bakacak.

Takviye
İstanbul’da devam eden şike soruşturması çerçevesinde Futbol Federasyonu’nun kulüplere yönelik kararı da izlemeye alındı. Federasyonun kararı doğrultusunda kulüplerin küme düşürülmesi halinde, bu kentlerdeki takımların maçlarında daha yoğun güvenlik önlemi alınarak kitlesel olayların çıkması önlenecek.

Loca sorunu
İstanbul’daki stadlarda bulunan locaların yarattığı sorun da değerlendirildi. İstanbul’dan gelen katılımcıların, önlemler çerçevesinde localara yönelik nasıl bir işlem yapılacağının bilinmediğini hatırlatması üzerine hazırlanacak yönetmelikte bu konunun açıklığa kavuşturulması yönünde görüş birliğine varıldı.

Farklı tepkiler
Spor hukukçuları, 0.50 promil alkol sınırını aşan seyircilerin stadlara giremeyeceğine ilişkin çalışmayla ilgili farklı görüşler bildirdi. Eski Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu üyesi Avukat Semih Güner, “Böyle bir şey olamaz. İnsanlar alkollü olabilir, sinemaya da gidebilir, stada da. Promilin değil akıl ve şuurun ölçülmesi gerekir. Bazıları 10 promil alkolde etkilenmez, bazıları 2 promil alkolde etkilenmez. Bu, içki içen bir kişinin stada alınmaması anlamına gelir. Bir bira dahi içse stada alınmaz” dedi.
Ankara Barosu Spor Hukuku Komisyonu Başkan Yardımcısı Avukat Gurur Gaye Günal ise şunları söyledi:
“Statlara girecek herkese alkol kontrolü yapılması mümkün gözükmüyor. Şüpheli görülen kişilere yapılmasını bekleyebiliriz”

‘Yardımcı olsunlar’
Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, toplum bilinci ve kültürel bakımdan geliştiği anda bu tür önlemler pakedine ihtiyaç duyulmayacağını savundu. Öztürk, “Bunun da yolu eğitimden geçiyor. Eğitimli kişi, sorumluluklarının farkındadır ve çevresine zarar vermez. Galatasaray Kulübü olarak da, stadımızda her türlü önlemi almak için çalışmalar yaptık. Avrupa’nın en modern güvenlik sistemini kurduğumuz Türk Telekom Arena’da, taraftarlarımızın da bizlere yardımcı olmasını bekliyorum” dedi.
Tolga ŞARDAN / MİLLİYET
***

Tıpta çığır açacak buluş
ABD’li araştırmacılar, vücuda kolayca yapıştırılan ince ve küçük ‘elektronik insan derisi’ üretti. Mucizevi flaster, kalp atışı ölçmekten robotik tedavilere pek çok alanda kullanılacak. Tıpta büyük buluş! ABD’li bilim insanları, yara bandı gibi vücuda yapıştırılabilen, son derece ince tıbbi ölçüm cihazı geliştirdi. Science dergisindeki makaleye göre, içinde sensörlerin, ışıkların ve başka elektronik sistemlerin yer aldığı, zar kadar ince ‘elektronik insan derisi’, esniyor, bükülüyor ve genişliyor. Flaster şeklindeki sistem, suyla ıslatılarak deriye yapıştırılıyor. Bilim insanlarına göre, bu, ‘taşınabilir teknoloji alanında büyük bir başarı’ olabilir. Flasterle ilk kez, tıbbi teşhis, iletişim, elektrik üretimi veya çevre koşullarının ölçülmesi için elektronik unsurlar doğrudan ve rahatsızlık vermeden deri üzerinde taşınabiliyor. Elektronik epidermal sistem adı verilen flasterde araştırmacılar, spiral şeklinde devreler veya zar inceliğinde yarı iletken parçalar kullandı. Kopmadan esneyebilen, sadece birkaç mikrometre büyüklüğündeki bu parçalar, hava geçiren, şeffaf bir sentetik bandın üzerine yerleştirildi. Geliştirdikleri temel teknolojinin çok yönlü kullanılabileceğini ve nispeten kolay olduğunu ifade eden uzmanlar, deneylerde flasteri alna, boyna veya göğse yapıştırarak, beyin akımlarını, ses tonlarını veya kalp atışlarını ölçtü. 0.09 gram ağırlığındaki flasterin benzer yöntemlerde kullanılan cihazlardan en büyük farkı da tamamen kablosuz olması.

Kas ve sinir hastalarına müjde
Boyun bölgesine yapıştırılan flasterden elde edilen verilerle bir bilgisayar oyununu sesle kumanda eden bilim insanları, geliştirdikleri yöntemin, kas veya sinir hastalıkları nedeniyle hareketlerini kontrol edemeyen insanlar için uygulanan robotik tedavilerde de kullanılabileceğini bildirdi.
***

Kimi cezaevinde kimi alemde
Fenerbahçe camiası, şike soruşturması nedeniyle tarihinin en sıkıntılı günlerini geçiriyor… Küme düşürülmesi gündemde olan Sarı-Lacivertliler’de Başkan Aziz Yıldırım’la birlikte yöneticilerin Metris’te tutuklu olması tüm Fenerbahçelileri üzüntüye boğuyor. Fakat tüm bu sıkıntıları umursamayıp gününü gün edenler de var. Takvim Gazetesi Sarı-Lacivertli takımın iki yıldızı Mamadou Niang ve Issiar Dia’nın alem görüntülerini ele geçirdi. Görüntüler karşısında alınacak tavır merak konusu oldu.
***

İstanbul ve Ankara’da toplu taşıma ücretlerine zam

İstanbul’da 15 Ağustos’tan itibaren uygulanacak yeni tarifeyle, tam kontör 1,75 TL, öğrenci 1 TL, tek geçişlik bilet ise 3 TL olarak belirlendi.

Ulaşım Koordinasyon Merkezinden (UKOME) yapılan yazılı açıklamada, personel giderleri, akaryakıt fiyatları, enflasyon oranlarına bağlı olarak malzeme ve yedek parça girdi maliyetindeki artışlar göz önüne alınarak, toplu
taşıma ücret tarifelerinde yeniden düzenlenme yapılması gerektiği belirtildi.

Metrobüsün ücretlendirilmesi konusunda mevcut aktarma almaz-verir uygulamasının ve aktarmada uygulanan bilet türleriyle yapılan yolculuklarda 2 saatlik aktarma süresinin devam edeceği ifade edilen açıklamada, bilet entegrasyonuna tabi olan taşıma sistemlerinde TCDD hariç kağıt bilet, jeton
uygulamalarına 29 Ekim’e kadar son verileceği kaydedildi.

Açıklamada, 15 Ağustos Pazartesi günü uygulanacak yeni tarifeyle tam kontörün 1,75 TL, öğrencinin 1 TL, tek geçişlik bilet fiyatının ise 3 TL olarak belirlendiği kaydedilerek, kademeli bilet sisteminin uygulandığı metrobüste de yolcuların üç durağa kadar tam 1,45 TL, öğrencilerin 0,85 TL, üç durak sonrası için ise tam 2,10 TL, öğrencilerin 1 TL ödeyeceği bildirildi.

Açıklamaya göre, yeni tarife şöyle:

AKBİL-ELEKTRONİK KART
Tam: 1,75 TL
Öğrenci-İndirimli: 1,00 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı): 1,20 TL

MAVİ KART (AYLIK)
Tam: 140,00 TL
İndirimli-Öğrenci: 70,00 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı): 80,00 TL

METROBÜS HATTI

İlk 3 durak için tam:1,45 TL
Öğrenci: 0,85 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı): 1,00 TL
Üç durak sonrası için tam:2,10 TL
Öğrenci: 1,00 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı): 1,20 TL
Tek Geçişlik Bilet:3,00 TL
İki Geçişlik Bilet: ,00 TL
Beş Geçişlik Bilet:2,00 TL
On Geçişlik Bilet: 3,00 TL

İDO, ŞEHİR HATLARI, ÖZEL DENİZ MOTORLARI VE RAYLI SİSTEMLER
Kurumsal Bilet: 2,00 TL

ADALAR ŞEHİR HATLARI VE ÖZEL DENİZ MOTORLARI
Tam: 3,00 TL
Öğrenci: 2,00 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı): 2,35 TL
Jeton: 4,00 TL

ÖZEL DENİZ MOTORLARI
Jeton (KARTAL-ADALAR):3,50 TL

İDO BOSTANCI-KABATAŞ, BOSTANCI-BAKIRKÖY
Tam: 4,75 TL
Öğrenci: 3,15 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı):3,45 TL
Jeton: 7,00 TL

KABATAŞ-ADALAR
Tam: 6,50 TL
Öğrenci: 4,75 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı): 5,30 TL
Jeton: 8,00 TL

BOSTANCI-ADALAR
Tam: 3,90 TL
Öğrenci: 3,30 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı):
3,60 TL: Jeton
5,00 TL

SİRKECİ-HAREM ARABA VAPURU
Motosiklet:3,50 TL
Otomobil, Jip:6,50 TL
***

ÖSYM’den 2.5 yıl gecikmeli pardon!
ÖSYM, 2008’de düzenlediği hakim ve savcı adaylığı sınavında sorduğu 5 hatalı soru iptal edilince daha önce elediği 200 adaya ‘pardon’ demek zorunda kaldı. 200 aday mülakata çağırıldı. Adalet Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde çalıştırılmak üzere alınacak hakim ve savcı adaylığı için 20 Aralık 2008’de yazılı sınav yapıldı. 3 bin 963 adayın başvurduğu sınavda başarılı olan bin 100 kişi mülakata girmeye hak kazandı. Bu adaylardan yaklaşık yarısı mülakat sınavında da başarılı olarak staj hakkı kazanarak mesleğe ilk adımlarını attı. Ancak bazı adaylar sınavdaki sorulardan bazılarının birden fazla yanıtı bulunduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıdı. Mahkemelerin incelettiği sorulardan 5’inin birden fazla yanıtı bulunması gerektiği yolunda görüş beliren bilirkişi heyetinin değerlendirmesini dikkate alan, davaya bakan mahkeme de bu soruların iptal edilmesine hükmetti.

Yeniden sıraladı
Karara uyan Adalet Bakanlığı da sınavı yapan ÖSYM’ye A kitapçığındaki 76, 78, 111, 115 ve 138’inci sorular ile B kitapçığında başka sıralardaki aynı soruların iptal edilerek yeniden değerlendirme yapılmasını istedi. ÖSYM’de söz konusu 5 soruyu yanlış işaretledikleri için 70’in altında puan alan yaklaşık 200 adayın puanlarını yükselti. Yeniden değerlendirme ile yazılı sınavda 70 ve üzerinde puan alarak mülakat hakkı kazananlara Adalet Bakanlığı birer yazı gönderip 5 Eylül 2011’e kadar belgelerinin eksiksiz olarak teslim edilmesi uyarısında bulundu.

ÖSYM’ye sitem
Yazıda, mülakat günü ve saatinin adaylara daha sonra bildirileceği de vurgulanırken, hazırlanan yanlış sorular nedeniyle yaklaşık 2.5 yıllarının heba olduğunu belirten hakim ve savcı adayları, kendileriyle birlikte sınava girip kazananların geçtiğimiz hafta kura çekerek görevlerine başladığını, o nedenle de hem maddi hem de manevi anlamda büyük zarara uğradıklarını söyledi.
***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*