SON DAKİKA ŞEHİR: El Kaide Şüphelileri tutuklandı… Devrimci Karagah’da 8 Kişiye tahliye… Kaymakamlıktan şehit ailelerine iftar… CHP’li Okay’dan ‘Kardeş’ açıklaması… Köyiçi’nde kuyumcu soygunu… Dayak iddiasında çelişkili ifadeler kafaları karıştırdı…El Kaide Şüphelileri Tutuklandı
İstanbul’da, El Kaide terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 3 şüphelinin adliyedeki sorgusu tamamlandı. Zanlılar, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan Mehmet Toprak ile Azerbaycan uyruklu İslam Ganiyev ve Fizuli Maharramov Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Savcı Ufuk Ermertcan tarfından sorgulanan şüpheli Mehmet Toprak, suçlamaları kabul etmedi. Emniyet ifadesinde “Mevcut anayasal düzeni kabul ediyor musun?” sorusuna, “Kesinlikle kabul etmiyorum. ” cevabını vermediğini ifade eden Toprak’ın dini ile çelişen kısımlar olursa benimsemediğini söylediği öğrenildi. Evinde ele geçirilen el yapımı bombaların hazırlanışı ve kullanışıyla ilgili notlar sorulan Toprak’ın, “Kafkas Mültecilere Yardım Derneği’nde kalıyordum. Dernek kapanınca o daireyi ben kiraladım. İçinde eşyalar vardı. O eşyalar içinden çıkan notlardır. Diğer notlarda bu eşyalar arasından çıkmıştır. Benimle bir ilgisi yok. ” dediği belirtildi. Üç haftadır bu evde kaldığını ifade eden Toprak’ın dini inanç olarak patlamaya ve bombaya karşı olduğunu söylediği bildirildi. Savcılık sorgularının ardından üç şüpheli de tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Toprak, burada da suçlamaları reddetti. Resmi gayrıresmi hiçbir örgüte üye olmadığını savunan Toprak, savcılıktaki ifadelerini tekrarladı. Afganistan’a gitmediğini söyleyen Toprak, Suriye ve İran’ı kısa süreliğine gittiğini sözlerine ekledi. Şüpheli İslam Ganiyev’in 2 eşi ve 3 çocuğu bulunduğunu, eşinin birinin hamile olduğunu, bu durumdayken suçlamaya konu işlerle ilgisinin olamayacağını savunduğu kaydedildi. Kaldığı eve 3 gün önce yerleştiğini ifade eden Ganiyev’in, “Ben eve yerleştiğimde eşyalar vardı. Ben kişisel eşyalarımı getirdim. Ele geçen tabanca, bilgisayar bana ait değil. ” iddiasında bulunduğu belirtildi. Suçlamaları reddeden diğer şüpheli Fizuli Maharramov da, Türkiye, İran, Çin, Dubai ve Gürcistan’dan Azerbaycan’a ticaret yaptığını, iki aydır Türkiye’de olduğunu ve ele geçirilen CD ile DVD’lerin kendisine ait olmadığını söylediği öğrenildi. Hakim karşısında ifade veren 3 şüpheli de ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçunu işlediklerine dair kuvvetli şüphenin bulunması gerekçesiyle tutuklandı.
***

Devrimci Karagah’da 8 Kişiye tahliye
Sanıkları arasında eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da bulunduğu Devrimci Karargah ana davasının ikinci duruşması tamamlandı. Mahkeme, 8 kişinin tahliyesine karar verdi. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da aralarında bulunduğu ve 20’si tutuklu 57 sanığın yargılandığı Devrimci Karargah ana davasının ikinci duruşması tamamlandı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Hanefi Avcı’nın da aralarıda bulunduğu 11 tutuklu sanığın savunması alındı. Savunmaların ardından, sanık avukatları mahkemeye taleplerini iletti. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Engin Öncü, Kemal Hamzaoğlu, Günay Kubilay, Oğuzhan Kayserilioğlu, Rıdvan Turan, Ulaş Bayraktaroğlu, Ecevit Piroğlu ve Özgür Cafer Kalafat’ın tahliyesine karar verdi.

POLİS ADLİYE ÇEVRESİNDE GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI
Duruşmanın görüldüğü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi çevresinde çok sayıda çevik kuvvet polisi güvenlik önlemi aldı. Sanıklara destek vermek isteyen bir grup, Adliye önünde ve Beşiktaş Meydan’da toplandı. Polis, herhangi bir olay çıkmaması için adliye çevresinde adeta kuş uçurtmadı. Panzer ve Toplumsal Müdahale Araçları da (TOMA) Çırağan Caddesi’nde hazır bekletildi. Sanıkların cezaevine götürülüşü sırasında dışarda bekleyen grup slogan attı.
***

Kaymakamlıktan şehit ailelerine iftar
Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından Swiss Otel’de düzenlenen iftar yemeğine, Beşiktaş’ta bulunan şehit aileleri ve yakınları ile Kaymakam Sadettin Yücel, İlçe Emniyet Müdürü Erkin Adalar, İlçe Müftüsü Emrullah Üzüm ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli rütbeli personel ve eşleri katıldı.Yemeğin sonunda Kaymakam Yücel tarafından şehit yakınlarına hediyeler takdim edildi.
***

CHP’li Okay’dan ‘Kardeş’ açıklaması
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, İstanbul’da yürütülen uyuşturucu operasyonuna kardeşi Mustafa Fehmi Okay’ın adının karışmasını “Kendisinin böyle bir olaya karıştığına ihtimal dahi vermek istemiyorum” sözleriyle değerlendirdi. Okay, “Kardeşime ilişkin bu olay için yargı sürecinin gerçekleri ortaya çıkaracağından en ufak bir kuşku duymuyorum. Hukukun gereği ne ise onu saygıyla karşılıyorum. Nöbetçi savcı, konuyla ilgili savcıyı arayarak bilgi aldıktan sonra bugün tekrar Beşiktaş Adliyesine gelmesini Mustafa Fehmi Okay’a bildirmiştir. Bunun üzerine Mustafa Fehmi Okay bugün tekrar Beşiktaş Adliyesine gitmiş ve savcılık makamınca ifade vermek üzere İstanbul Emniyetine gönderilmiştir. Böyle bir olayın içerisinde kardeşim Mustafa Fehmi Okay’ın adının geçmesinden üzüntü duymaktayım” dedi.
***

Köyiçi’nde kuyumcu soygunu
Beşiktaş Köyiçi Caddesi Büyük Beşiktaş Çarşısı içinde bulunan bir kuyumcuda geçen Perşembe günü meydana gelen hırsızlık olayı güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi. Edinilen bilgiye göre olay şöyle gelişti; Büyük Beşiktaş Çarşısına gelen 3 kadın, bir kuyumcudan içeriye girerek vitrinin altındaki bilezikleri görmek istedi. Kuyumcu vitrinin altındaki bileziklere yönelir yönelmez kadınlardan biri hızlı davranıp vitrinin üstündeki altınları aldı. Daha sonra üç kadın kuyumcunun vitrinden çıkardığı bilezikleri almadan kuyumcudan uzaklaştı. Kadınlar kuyumcudan uzaklaştıktan kısa süre sonra vitrinde altınların olmadığını fark eden işyeri sahibi cep telefonuyla polisi arayarak durumu bildirdi. Neye uğradığını şaşıran kuyumcu şüphelendiği kadınların arkasından giderek yakalamak istedi. Kısa sürede izlerini kaybettiren zanlılar, çarşıdan çıktıktan sonra kılık değiştirmek istedi. Kadınların hal ve hareketlerinden şüphelenen Asayiş Şubeye bağlı B. Bölgesi Güven Timleri, kadınları bir süre takip etti. Takip edildiklerini anlayan kadınlardan biri ticari taksiye yönelirken, diğer ikisi ise Sinanpaşa İş Merkezi’ne doğru kaçmaya başladı. Kadınlardan biri taksiye binmek isterken, diğer ikisi de iş merkezi önünde Güven Timleri tarafından yakalandı. Zanlılar yakalandıktan sonra yapılan üst aramasında Z. Y. isimli kadının üstünden toplam piyasa değeri 5 bin lira olan bir adet altın kolye, bir adet altın bileklik, zanlı T. B. ‘nin üstünden ise başka bir yerden aldıkları tespit edilen ve piyasa değeri 20 bin lira olan küpe çıktı. Zanlılardan ikisi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanırken, birisi ise serbest bırakıldı.
***

Çelişkili ifadeler kafa karıştırdı
Beşiktaş Bayan Voleybol Takımı’nın altyapı oyuncularından Nurcan İbrahimoğlu’nun İETT otobüsünde ‘şort giydiği’ için dayak yediği yönündeki haberlerin doğru olmadığı ortaya çıktı.
Basında çıkan haberler üzerine Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ifade veren otobüs şoförü ve görgü tanığı bir yolcunun açıklamaları, iddiaların tam tersi olduğunu ortaya koydu. Görgü tanığı Sani Uymaz, ifadesinde Nurcan İbrahimoğlu’nun yüksek sesle tartıştığı erkek yolcunun “Ayağınıza bastığım için özür dilerim.” demesine rağmen küfür edip, elindeki metale benzeyen cisimle yolcunun başına vurduğunu söyledi. Uymaz ifadesinde erkek yolcunun bayanı darp ettiğine dair bir hareket görmediğini de aktardı. İbrahimoğlu ile tartıştığı erkek yolcunun haberlerde belirtilenin aksine yan yana oturmadığını, ayrı koltuklarda oturduklarını gördüğünü ifade etti. İETT şoförü ise olayı sesler üzerine yolculardan öğrendiğini anlattı. Şoför ifadesinde, darp edildiğini öne süren İbrahimoğlu’nun, otobüsün ilerleme boşluğuna uzattığı ayağına 3 yolcunun takıldığını ve düşme tehlikesi geçirdiğini belirtti. Bu sırada ayağı takılan yolcuların kendisinden özür dilemesine rağmen İbrahimoğlu’nun özür dileyen yolculardan birine elindeki tasma benzeri bir cisimle tokat attığını kaydetti. Bu sırada diğer yolcuların da İbrahimoğlu’na ‘Hem darp ediyorsun hem de küfür ediyorsun’ diyerek tepki gösterdiğini söyledi. İfadeye göre, İETT şoförünün ‘Aracı isterseniz karakola çekeyim, isterseniz polis çağıralım.’ demesinin ardından İbrahimoğlu aracı terk etti. Bir gün sonra da polise şikâyetçi olmaya gitti. Nurcan İbrahimoğlu’nun Kâğıthane Devlet Hastanesi’nde yapılan adli muayene raporunda ise herhangi bir darp izine rastlanmadığı öğrenildi. Öte yandan İETT otobüsünde saldırı iddiasının ardından sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen bayan voleybolcuların şortlarını giyerek İbrahimoğlu’nun tacize uğradığı ve dayak yediği iddia edilen İETT hattındaki otobüse topluca binecekleri bildirildi. Facebook ve Twitter’da da ‘o hayvanı bulun’ kampanyaları başlatıldı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*