SON DAKİKA KÜLTÜR SANAT: Beşiktaş’a yıldız yağacak… Beşiktaş Belediyesinden “Ustalara Saygı” Etkinliği… Zirvede piyano keyfi… Yaz buluşmaları ile keyif zamanı… Hayal Merkezi ve Neyzen… Karayip Korsanları Abbasağa Parkı’nda… Açık havada sinema keyfi: Hızlı ve Öfkeli 5’i izleyin…Beşiktaş’a yıldız yağacak
İstanbul, en geniş kentsel sanat ve sosyal sorumluluk projesi Stars Of İstanbul İstanbul’un Yıldızları için ev sahipliği yapıyor. İlköğrenimini tamamlayamamış binlerce çocuğa okul kapısını açacak olan Stars of Istanbul açıkhava sergisi kapsamında katılımcı firmalar ile pek çok sanatçı ve ünlü ismin ortak çalışmasından doğan eşsiz yıldızlar Eylül ayından itibaren görülebilir. UNICEF’in Türkiye’deki 60. hizmet yılı çalışmaları kapsamında, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen Stars of Istanbul’un amacı, sanat aracılığıyla, ülkemizde 9-14 yaş arası okul dışı kalmış tüm çocukların hızlandırılmış eğitimle yaşıtlarının seviyesine getirilmesi için gerekli fonların yaratılmasına katkıda bulunmak. İstanbul yüzlerce yıldız ile donanacak, yıldızlar parlayacak ve her parlayan yıldız 100 çocuğu okutacak. Ülkemizin ilk kültür Bakanı, Bilkent Üniversitesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Talât Halman: ”UNICEF Türkiye Milli Komitesi olarak çalıs?malarımızı eg?itime yoğunlaştırmış durumdayız. Sizin de yakından izlediğiniz gibi, kız çocuklarının egitimi, anaokullarının gelişmesi gibi konular üstünde titizlikle durmaktayız. Birleşmiş Milletlerin 2015 yılına kadar gerçekleştirmeyi amaçladığı Binyıl Kalkınma Hedefleri arasındaki iki numaralı hedef, dünyada hiçbir çocug?u geride bırakmadan, kız ve erkek bütün çocukların temel eğiitimlerini sonuna kadar yapabilmelerini sağlamak. Bu, birinci hedef olan “aşırı açlık ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasından hemen sonra geliyor. Yani okumak, ekmek-su kadar önemli. Stars of Istanbul bu amacımıza ulaşmamız için çok büyük bir destek sağlayacak, o yüzden çok önemsiyoruz” diyerek proje hakkındaki duygularını paylaşıyor.

8 Eylül 2011, Perşembe akşamı Harbiye’de bulunan Istanbul Kongre Merkezi’nin terasında tüm yıldızların birarada görülebileceği bir lansman davetinin ardından tüm yıldızlar, şehrin 6 büyük ilçesinde (Beyoğlu, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy, Fatih, Şişli), Sabiha Gökçen-Atatürk Havalimanları, alışveriş merkezleri ve ana caddelerin çeşitli noktalarında Eylül ile Kasım ayları arasında, 3 ay boyunca görülebilir.

KATILIMCILAR: Adel Kalemcilik, Arkas Holding, Arzu Göllü, Atasay, Atlas, Atölye 5, Bahçeşehir Kolejleri, Bay İnşaat, Bayındır Sağlık Grubu, Berko İlaç, Capital, C&A Türkiye, Cartoon Network, Dilasima Group,, DIMES, Doğtaş, Dyo, E-bebek, Elle, Elle Decoration, Fer Yapı, Ford Otomotiv, Galatasaray Spor Kulübü, Garage Group, Güral Porselen, Hello, Hürriyet Gazetesi, Hürriyet Gazetesi Aile içi Şiddete Son Kampanyası, Hürriyet Çocuk Kulübü, İkinci Parti, İnterpress Medya Takibi, İstanbul.com, İstanbul Life, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi, Koçtaş, Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi, LC Waikiki, Linea Décor, Linens, Maison Française, MEYED-Meyva Suları Derneği, Mini Cooper, NEF, Okan Üniversitesi, Okan Koleji, OPET, Optimum Outlet ve Alışveriş Merkezi, Palladium Avm, Pınar , Polisan, Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, ROCHE, Sibel Can, Siemens, Sofa Otel & Residence, Star Tv, Taç, TAV Havalimanları Holding, Tchibo, TEB, Tempo,TLS Lojistik, Turkcell, Türkiye Vodafone Vakfı, Vizyon Deri, Watsons.

SANATÇILAR: Arkın Ilıcalı, Arzu Kaprol, Arzum Onan, Aşkın Nur Yengi, Ayşe Arman, Ayşe Kulin, Atölye 5, Bahar Oskay, Alina Dinçkök, Burhan Doğançay, Cemil İpekçi, Demet-İbrahim Kutluay, Derya Baykal, Derya Şensoy, Devrim Erbil, Ebru Akel, Erdem Akan- maybe design, Erdil Yaşaroğlu, Ergin İnan, Ferhat Özgür, Fevzi Karakoç, Gülveli Kaya, Günseli Kato, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Haluk Bilginer, Hakan Köylüoğlu, Hasan Pehlevan, Hüsamettin Koçan, İsmail Acar, Jale Yılmabaşar, Javed Mulani, Kenan Doğulu, Mehmet Turgut, Mina Feingold, Muammer Bozkurt, Murat Tamgüç, Mustafa Ata, Nevzat Sayın, Nilay Büyükişleyen, Nurgül Yeşilçay, Rafet El Roman, Sedef Yılmabaşar Ertunga, Sema Arlı Köylüoğlu, Seyit Mehmet Buçukoğlu, Süleyman Saim Tekcan, Tarkan, Prof. Tomur Atagök, Türkan Şoray, Zahit Büyükişleyen, Zeynep Fadıllıoğlu.
***

Beşiktaş Belediyesinden “Ustalara Saygı” Etkinliği
Beşiktaş Belediyesince düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinliği, tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter Fosforoğlu için gerçekleştirilecek. Beşiktaş Belediyesince düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinliği, tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter Fosforoğlu için gerçekleştirilecek. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, Faruk Şüyün’un “Park Buluşmaları” kapsamında hazırladığı etkinliğin 15 Ağustos’taki bölümü, tiyatro, sinema, televizyon ve dublaj çalışmalarının yanı sıra çok sayıda kitap kaleme alan ve farklı kurumlarda eğitmenlik yaparak genç kuşak sanatçıların yetişmesine katkıda bulunan Fosforoğlu için Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda yapılacak. Etkinliğe, Agah Özgüç, Almula Merter, Ateşböceği Ercan, Banu Zorlutuna, Enis Fosforoğlu, Halit Akçatepe, Işık Yenersu, Mine Acar, Necip Sarıcı, Nilüfer Aydan, Osman Şengezer, Seren Fosforoğlu, Tuna Serim ve Zeki Alasya konuşmacı olarak katılacak.
***

Beşiktaş’ın zirvesinde piyano keyfi
Piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun 12 ve 13 Ağustos akşamları Sapphire Seyir Terasında vereceği “Sonsuza Kadar İstanbul” konserlerine ilgi büyük oldu. 12 Ağustos gecesi yapılacak ilk konserin biletleri kısa sürede tükendi. 13 Ağustos gecesi ikinci konser biletleri de bitmek üzere. Sapphire Seyir Terası’nda Tuluyhan Uğurlu ile 360° İstanbul konserleri sonbaharda tekrarlanacak. Tuluyhan Uğurlu’nun farklı mekânlardaki yolculuğu sürüyor. 2003’de piyanosunu 2150 metrede Nemrut Dağı’na taşıyan Uğurlu, bu kez Avrupa’nın en yüksek binası Sapphire ‘de 236 metredeki Seyir Terasında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. . 360° İstanbul manzarası eşliğinde, üstelik dolunayda gerçekleşecek konserler 12 Haziran Cuma ve 13 Haziran Cumartesi geceleri saat 21.30’da.
***

Park buluşmaları sürüyor
Yaz akşamlarını neşelendiren Park Buluşmaları etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Beşiktaş Belediyesi’nin geleneksel hale gelen yaz akşamları etkinliğinde ağustos ayının ikinci yarısında da Beşiktaş Kentlisi konsere, güldürüye ve sinema gösterimleriyle neşeli zamanlar geçirecek. Temmuz ayı boyunca Park Buluşmaları etkinliği kapsamında söyleşiler, konserler, dinletiler ve şovlar da yine Beşiktaş’ın çeşitli noktalarında gerçekleşen organizasyonlarla kentliyle bululmuştu. Ağustos ayının ikinci yarısında dikkat çeken etkinlikler arasında sinema gösterimleri, söyleşiler ve konserler yer alıyor. Abbasağa Parkı’nda gerçekleşen etkinlikler kentliyi buluşturmayı sürdürüyor.
Beşiktaş Belediyesi Park Buluşmaları kapsamında 16 Ağustos’ta Hayal Merkezi ve Neyzen söyleşi Beşiktaşlıları karşıladı. Neyzen söyleşisi üzerine gerçekleştirilecek olan etkinlik ve içeriği ile ilgili bazı bilgiler şöyle:
“Neyzen, ney çalan kimseye denir. Ney; otuz kırk milyon kamışın içinden 1 tane dar boğumlu ve etli kamıştan doğanın insanlara sunduğu -en güzel- nefesli müzik aletlerinden biridir. İnsan sesine en yakın olanıdır. 9 boğumdan meydana gelmiştir. İnsan da 9 ayda meydana gelmiş ve İnsan gırtlağıda 9 boğumdur. İnsan vücudunda 9 delik vardır. Ney da 9 delikten meydana gelmiştir. En güzel başpare 25 yaşında erkek manda dan çıkan boynuzdan yapılmaktadır ve ucunda dolu olan kısmından bir tane çıkar geri kalan boştur. Tarak yapılmaktadır ve bu şartlarda aranan manda maalesef bulunamamaktadır. Boynuza en yakın abanoz ağacıdır. Siyah rengi ve verdiği sesi ile bir senedir kullanılmaktadır. Üçüncü şimşirden yapılan orta halli neylerde kullanılmaktadır.”
17 Ağustos’ta ise Burçin Büke ve Güvenç Dağüstün konseri Abbasağa Parkı’nda sanatseverleri ağırlayacak.
Etkinlik ve sanatçılarıyla ilgigi bazı detaylar ise şöyle:
“Burçin Büke (doğum 1966 İzmir) Piyano sanatçısı. İlk Piyano derslerini müzisyen olan babasından aldı. Halk önünde ilk konserini on yaşındayken verdi. 1977’de açılan “Harika Çocuk” sınavını kazanıp Prof. Mithat Fenmen ile piyano. Prof. İlhan Baran ile de teori ve Kompozisyon çalışmalarını sürdürdü. 1979 yılında Sofya Müzik Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti. 1982’de Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Yüksek Bölümü’nü bitirdikten sonra açılan devlet bursuyla Almanya’nın Hannover kentinde Müzik Akademisi’nde okumaya hak kazandı. Burada sırasıyla Prof. Ebert, Göctzke, Szidon, Plagge ile çalıştı. 1984 – 1989 yıllarında solist ve oda müziği sanatçısı olarak Hannover Yeni Müzik Festivallerine katıldı. 1992 yılında Hannover Müzik Akademisi’nin solistlik sınavını başarıyla bitirdi. Londra’da Prof. Benjamin Kaplan ve İtalya’da da Prof. Marvulli ile özel olarak çalıştı. Uluslararası Lanciano Piyano Yarışması’nda birincilik aldı. Ayrıca Craydon ve Bilbao yarışmalarında ödüller kazandı. 1993 yılında Berlin’de kurulan Color of Music Oda Orkestrası’nın solist ve kurucularındandır. Sanatçı Kuzey Almanya Radyo Oda Orkestrası, Langenhagen Festival Orkestrası, Lanciano Festival Orkestrası, Hannover BigBand Orkestrası ile turneler yapmıştır. Almanya’da Braunschweig, Bremen, Osnabrück festivallerinde başarılı konserler verdi ve çok olumlu kriterler aldı. Almanya dışında Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Mısır, İsviçre’de de konserler verdi. 1996 yılında Londra’da Steinway Sons sanatçısı oldu. 1994 – 1998 yılları arasında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın, 1998’den itibaren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı oldu.”
“Güvenç Dağüstün, 1978 yılı Ankara doğumlu Türk opera sanatçısıdır. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girerek tenor Pekin Kırgız’ın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası’nın açtığı sınavı kazanarak bu kurumun en genç sanatçısı oldu. Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen “Uluslararası Varna Festivali” kapsamında mezzosoprano Ksgr. Prof. Margarita Lilova’nın kursuna katıldı ve bir yıl sonra Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nin sınavlarını kazanarak Prof. Lilova’nın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası’ndaki görevinden ayrılarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafınfan verilen burs ile Avusturya’nın Viyana kentinde çalışmalarına başladı. İzmir Devlet Operası’nda konuk sanatçı olarak Donizetti’nin “Aşk İksiri” operasında ilk başrolü “Belcore”yi seslendirdi. Avusturya’nın Innsbruck kentinde Georg Schmöhe yönetiminde C. Orff’un “Carmina Burana” adlı eserinde bariton sololarının yanı sıra kontrtenor solosunu da seslendirerek bir ilke imza attı ve büyük beğeni topladı. Viyana’da seslendirdiği, Yunan besteci Perikles Liakakis’in “Çizmeli Kedi” operasındaki başrol ile bu eserin dünyada ilk kez seslendirilişinin solistlerinden oldu. Önce Efes Antik Tiyatrosu’nda ve daha sonra İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda ve Atatürk Kültür Merkezi’nde, Fazıl Say’ın “Nazım” adlı eserinini Fazıl Say, Genco Erkal ve Sertab Erener ile birlikte seslendirdi. Bunun ardından “Rumeli Hisarı – Yıldızlı Geceler” konserleri kapsamında Fazıl Say ile birlikte bir resital verdi ve Say’ın şarkılarının Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Son olarak Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Say’ın “Nazım” adlı eserinin CD ve DVD kayıtlarını Fazıl Say, Genco Erkal ve Zuhal Olcay ile birlikte gerçekleştirdi. Sertab Erener ile ortak projeleri olan “Turco – Latino Connection” caz konserleri büyük beğeni topladı ve halen devam ediyor. Dağüstün, çalışmalarını halen Viyana’da Ksgr. Prof. Margarita Lilova ile sürdürmektedir. ”
Abbasağa Parkı’nda 19 Ağustos’ta ‘Aşkın ikinci yarısı’ adlı film sinemaseverler ile buluşacak. Aynı gün Beşiktaş Kentlilerini bir sürpriz bekliyor. Beşiktaş Belediyesi Park Buluşmaları etkinlikleri kapsamında Kabare de gelenleri ağırlayacak.
Sinema gösterimleri de sanatseverler ile buluşmaya devam ediyor. 20 Ağustos’ta Newyork’ta 5 Minare adlı sinema filmi gösterimi gerçekleşecek. 21 Ağustos’ta da Hop adlı sinema filmi kentlileri ağırlayacak. Filmin konusu ile ilgili bazı detaylar ise şöyle:
“Animasyon ve live action harmanı olan Hop, işsiz güçsüz takılan Fred (James Marsden) ile yanlışlıkla yaraladığı ve iyileşmesi için evine aldığı Paskalya Tavşanı (Russel Brand) arasında geçen komik hikayeyi konu almaktadır. Fred dünyanın en kötü misafiri ile mücadele ederken, ikisi de büyümenin ne demek olduğunu anlarlar.”
Etkinlikler kapsamında aynı gün Kabare de gerçekleşecek ve güldürü yine Ağustos ayının çeşitli günlerinde de devam edecek.
22 Ağustos’ta sinema gösterimleri Abbasağa’da devam ediyor olacak. Hızlı ve Öfkeli adlı sinema filmi gösterilecek. Filmle ilgili bazı detaylar şöyle:
“Hızlı ve Öfkeli 5’te Vin Diesel ve Paul Walker, hız üstüne kurulu, patlamaya hazır serinin tüm filmlerinden tekrar bir araya gelen yıldızlar kadrosunda başı çekiyor. Bu macerada eski polis Brian O’Conner (Paul Walker), kanunların karşı tarafındaki eski suçlu Dom Toretto (Vin Diesel) ile ortaklık yapıyor. Dwayne Johnson, en son büyük yarış için geri dönen sevilen isimler, Jordana Brewster, Chris “Ludacris” Bridges, Tyrese Gibson, Sung Kang, Gal Gadot, Matt Schulze, Tego Calderon ve Don Omar’a katılıyor. Brian ve Mia Toretto (Brewster), Dom’u özgürlüğüne kavuşturduktan sonra, yetkilileri atlatmak için sınırları geçtiler. Şimdi Rio de Janeiro’nun bir köşesinde ortaya çıkıyorlar. Özgürlüklerini kazanmak için son bir işe asılmak zorundalar. Alışılmadık müttefikler, en iyi yarışçılardan oluşan seçkin ekiplerini bir araya getirirken, onların ölmesini isteyen ahlaksız iş adamından kurtulmanın tek yolunun, onunla karşılaşmak olduğunu biliyorlar. Ama onların peşine düşen sadece bu iş adamı değil. İnatçı federal ajan Luke Hobbs (Johnson) asla hedefini kaçırmıyor. Dom ve Brian’ın izini sürmekle görevlendirilince, onları yakalamak için ekibiyle birlikte kapsamlı bir operasyon başlatıyor. Şimdi Hobbs, başka biri elini çabuk tutup onları yakalamadan önce, avını köşeye sıkıştırmak için içgüdülerine güvenmek zorunda.”
Beşiktaş Belediyesi’nin geleneksel hale gelen Park Buluşmaları etkinliğinde açık hava sinema şenliğine dönüşen gösterimler için de 23 Ağustos’ta Karayip Korsanları filmi Abbasağa Parkı’nda sinemaseverler ile buluşacak. Filmin konusu ile ilgili bazı detaylar ise şöyle:
“Yeni bölümde Jack sparrow geçmişte tanıdığı bir bayanla karşılaşıyor ve daha sonra bu bayanın Kara Sakal Ian McShane’in kızı olduğunu oğreniyor. Kızı da babası gibi, Jack Sparrow’u ölümsüzlüğün çeşmesini bulmak için durmak bilmeyen maceralara sürüklüyor.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*