SON DAKİKA GÜNDEM: Şeyh bize Saray teklif etti!.. Galatasaray’ın hesapları uzmanlara inceletiliyor… Protokole şaşkın misafir… Türkiye Afrika için harekete geçti… Ekonomide şok not indirimi… Avrupa’da Kartal’a kolay Trabzon ve Bursa’ya zor rakipler… Kadir Topbaş’a Metrobüs soruşturması şoku…Şeyh bize Saray teklif etti!
Hz. Muhammed’in vasiyeti üzerine Veysel Karani’ye hediye bıraktığı Hırka-ı Şerif, Fatih’teki Hırka-i Şerif Camisi’nde yeniden düzenlenen dairesinde ziyarete açıldı. Fatih Camii İmamı Osman Şahin’in Kuran-ı Kerim okumasıyla başlayan törende konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Hırka-i Şerif’in neticede bizim giydiğimiz elbiseler gibi bir giysi olduğunu hatırlatarak, “Hırka-i Şerif’ten olağanüstü şeyler beklemek, dileklerimizin kabulunu beklemek gibi hurafe inançlar ile bu ziyaretimizi lekelemeyelim. Herkes bunu Resulullah efendimizin bir hatırası olarak bilsin ve o ölçülerde ziyaret etsin” dedi.

59 kuşaktır koruyoruz
Veysel Karani’nin 59’uncu kuşaktan torunu Barış Samir de Hz. Peygamber’in Veysel Karani’ye bıraktığı Hırka-i Şerif’in 59 kuşaktır, yaklaşık 1400 yıldır aile tarafından korunduğunu söyledi. Samir, bu süreç içerisinde Hırka-i Şerif’te meydana gelen yıpranmalar sonucunda hırkanın 2010 yılında 4 aylık bir konservasyon sürecine alındığını belirterek “1611 yılında Osmanlı Padişahı I. Ahmed’in talimatıyla İstanbul’a getirtilen Hırka-i Şerif’le 400’üncü kez buluşmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Şeyh bize saray teklif etti
Veysel Karani’nin 57’nci kuşak torunu arkeolog Gülay Köprülü, rahmetli babası Haşim Köprülü’ye çok zengin bir Arap şeyhinin “Hırka-i Şerif’i bize verin, karşılığında size İstanbul Boğazı’nın en güzel yerinde bir saray yaptıralım. Sizin ve ailenizin bundan sonraki geleceğini de teminat altına alalım” dediğini, babasının ise, “Bunu ne siz söylemiş olun ne de ben duymuş olayım. Bu öyle bir hazine ki değeri parayla ölçülmez” diyerek bu teklifi reddettiğini açıkladı.

Muhafaza odasına parmak iziyle giriliyor
KUTSAL emanet Hırka-i Şerif’in muhafaza odasının giriş ve çıkış kapılarının parmak izli geçiş güvenliği, Kale Biometrik Güvenlik Kilitleri ile korunuyor. Ziyaret saatleri dışında Hırka-i Şerif odasına sadece, parmak izleri önceden kodlanmış kişiler, hassas optik tarayıcıyı kullanarak girebiliyor. 24 saat güvenlik kameralarıyla kontrol edilen ve kayıt altına alınan emanetleri günde 20-25 bin kişi ziyaret ediyor. Sıcaklığın sürekli 22 derecede tutulduğu odada, kalabalıktan dolayı nem 65 dereceyi geçince pencereler açılıyor.
***

Galatasaray’ın hesapları uzmanlara inceletiliyor
Galatasaray tesislerinde yapılan aramalarla ilgili yeni bilgiler geliyor. Polisin aramalarda 1 milyon dolarlık faturasız harcama tespit ettiği iddia edildi. Bu harcamanın usulsüz olup olmadığı araştırılıyor Dün, Galatasaray tesislerinde yapılan aramalarda 3 ayda 21 milyon dolarlık hesap hareketi tespit edildi. Üç aylık harcamanın 2006 yılının Nisan – Mayıs ve Haziran döneminde yapıldığı belirlendi. 21 milyon dolarlık harcamanın 20 milyonu için faturalar bulundu, fakat 1 milyon dolarlık kısım için fatura halen aranıyor. Galatasaray’ın hesapları uzmanlara inceletiliyor. Eğer o faturalar bulunamazsa ilgili yöneticiler hakkında kulübü zarara uğratmaktan dava açılabilecek. Polis, Galatasaray tesislerinde bulduğu bütün belgeleri pazartesi günü Federasyon’a gönderecek. İddialarla ilgili bugün eski Galatasaray Başkanı Adnan Polat Emniyet’te ifade verdi. İfadesinde, Galatasaray yöneticisi Bülent tulun’un gönderdiği belirtilen mektuptan dün haberdar olduğunu söyledi.
***

Protokole şaşkın misafir
Fuar açılışında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, konuşma yapmak için kürsüye çıkınca yerini bir vatandaşa kaptırdı. Salonda gülüşmelere yol açan olay sırasında korumalar zor anlar yaşadı. Görmez’in yerine oturan yaşlı adam daha sonra korumaların da uyarısıyla protokolden ayrıldı. Türk Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen 30. Kitap ve Kültür Fuarı törenle açıldı. Türk Diyanet Vakfı’nın 30 yıldır Diyanet İşleri Başkanlığının rehberliğinde düzenlediği Kitap ve Kültür Fuarı’na, bu yıl Kocatepe Camisi ev sahipliği yapıyor. Fuarın açılışı için Kocatepe Camisi’ndeki törene, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Türk Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı İsmail Balakoğlu ile yayınevi temsilcileri ve kitapseverler katıldı. Fuarda, 49 yayınevi tarafından 56 adet stant açıldı. Dini yayınların ağırlıklı olarak sergilendiği fuara, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Fuardaki stantların birinde satışa sunulan Kuran-ı Kerim’i sesli okuyan kalem dikkati çekti. Vatandaşların ilgisini toplayan kalem, Kuran ayetlerini Türkçe olarak sesli okuyabiliyor. 26 Ağustos tarihine kadar hafta içi her gün 11.00 ve 24.00 saatleri arasında açık olacak fuarda, kitap satışlarında da yüzde 50’ye varan indirim uygulanıyor. Bu arada, fuarın açılış töreninde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, konuşma yapmak için kürsüye çıktığında yerine bir vatandaşın oturması gülüşmelere neden olurken, korumalara da kısa süreli zor anlar yaşattı.
***

Türkiye Afrika için alarm verdi
Son 60 yılın en büyük kuraklık ve kıtlık felaketiyle karşı karşıya kalan Somali için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Afrika’daki açlık dolayısıyla İslam İşbirliği Teşkilatı’nı İstanbul ya da Cidde’de acil toplantıya çağırdı. Afrika’da kuraklığa bağlı açlık 12 milyon kişiyi ölümün pençesine getirirken, Türkiye İslam Konferansı Örgütü’nü (İslam İşbirliği Teşkilatı) acil toplantıya çağırdı. İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, açlık konusunu görüşmek üzere İstanbul ya da Cidde’de toplantı istediklerini belirtti. Davutoğlu, ‘İslam Konferansı Örgütü’nün acilen devreye girmesini istiyoruz. Diğer çalışmalarımız Diyanet İşleri Başkanlığımız, TİKA, Kızılay ve diğer kurumlarımızla zaten sürüyor. Sağlık Bakanımız ile de görüşme gerçekleştirdik’ dedi.

Davutoğlu Afrika’ya gidiyor
Balgat’taki Barbaros Camii çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Afrika gezisinin ne zaman olacağının kesinleşip kesinleşmediğini sorusu üzerine, hazırlıkları sürdürdüklerini, Etiyopya ve Güney Afrika’ya planlanmış bir ziyaretleri olduğunu, bu ziyarete Kenya ve bazı ülkelerin eklenebileceğini ifade etti. Davutoğlu, ‘ayın on beşinden sonra yirmisi civarında bir tarihte’ geziyi yapacaklarını kaydetti. Bakan Davutoğlu, iş dünyasını Afrika’ya, özellikle Somali, Kenya ve Etiyopya’ya yönelik yardım kampanyalarına destek vermeye davet etti.

EN VAHİM GIDA KRİZİ
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Afrika Boynuzu’na acilen büyük çaplı yardımda bulunulması çağrısı yaptı. FAO, kıtlığın en az aralık ayına kadar durumun bu şekilde devam edebileceğini belirtti. Kıtlık ve kuraklığın Somali, Cibuti, Etiyopya ve Kenya’da yaklaşık 12,4 milyonun hayatını tehdit ettiği vurgulandı.
Krizin, bugün dünyadaki en vahim gıda krizi olduğu kaydedildi.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Somali’nin büyük bir bölümünü kontrol altında tutan El Kaide bağlantılı Eşşebab Örgütü’nden, insani yardımların ulaştırılmasına izin vermesini istedi. ‘Kutsal Ramazan ayında Eşşebab militanlarının savunmasız insanlara yardımı engellemesi trajik” dedi.

TİKA’nın ilk yardım uçağı 8 Ağustos’ta
TÜRK İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) organizasyonunda oluşturulan Somali’ye gidecek ilk yardım uçağı 8 Ağustos’ta yola çıkıyor. TİKA Başkanı Serdar Çam, THY’nin verdiği destekle yola çıkacak yardım kolilerinin Somali’nin başkenti Mogadişu’da halka dağıtılacağını açıkladı. TİKA, 13 ülkede açlıkla savaşıyor.

ERDOĞAN’DAN ‘DESTEK’ GENELGESİ
Başbakan Tayyip Erdoğan, Somali ve açlık tehlikesi yaşayan diğer Afrika ülkelerine yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin bir genelge yayımladı. Genelgede, Afrika kıtasının doğusunda yaşanan kuraklığın yol açtığı kıtlık, açlık ve susuzluk nedeniyle bölge halkının büyük bir insanlık dramıyla karşı karşıya bulunduğu belirtilerek şunlar kaydedildi: ”Türkiye Cumhuriyeti, yardımlaşma ve dayanışma duygusunun yoğun olarak yaşandığı mübarek Ramazan ayında, halkımızın da beklentileri doğrultusunda, Somali ve açlık tehlikesi yaşayan diğer Afrika ülkeleri için her türlü yardım ve desteği sağlayacaktır. Bu amaçla bir yardım kampanyası başlatılması uygun görülmüştür. Bu doğrultuda, valiliklerimiz, belediyelerimiz ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızca toplanan yardımlar belirtilen hesap numaralarına aktarılacaktır.’ Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sitesinden duyurulan genelgede, kampanyanın ilgili banka hesap numaraları da yer aldı.
***

Ekonomide şok not indirimi
Kredi derecelendirme kurumu Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin kredi notunu ‘AAA’dan ‘AA+’ya düşürdüğünü açıkladı. Dünyanın süper gücü Amerika, kredi derecelendirme tarihinde ilk kez kredi notunun düşürülmesiyle karşı karşıya kaldı. S&P’den yapılan açıklamada, “ABD Kongresi’nde büyük tartışmalar sonrası onaylanan bütçe açığı indirim planının, ülkenin borç sorununu dengeye oturtmada çok uzun ömürlü olmadığını düşündüğümüz için kredi notunu düşürme kararı aldık.” sözlerine yer verildi. S&P ayrıca, Kongre ve yönetimin ekonomiyi sağlama alma konusunda anlaşmaya vardıkları paketin, hükümetin borç dinamiklerini herhangi yakın bir zamanda sabitleştirme kapasitesine sahip olmadığını kaydetti. Geçtiğimiz Nisan ayında ABD yönetimine ilk uyarısını yapan S&P, Kongre’nin bütçe açığı indirim planına uzun vadeli güvenilir bir çare bulmasını ve borçların ödenmesini geciktirmekten kaçınmaları gerektiğini belirtmişti. Obama yönetimi ile meclis üyeleri arasında günlerce süren tartışma ve müzakereden sonra, Kongre muhtemel bir gecikmeli ödeme sinyali veren borç indirim paketine onay vermişti.
***

Avrupa’da Kartal’a kolay Trabzon ve Bursa’ya zor rakipler
UEFA Avrupa Ligi play-off turunda temsilcilerimiz Beşiktaş, Bursaspor ve Trabzonspor’un rakipleri belli oldu.
Play-off turunda ilk maçlar 18 Ağustos’ta, rövanşlar ise 25 Ağustos’ta yapılacak ve tur atlayan takımlar grup maçları oynamaya hak kazanacak. Grup müsabakaları ise 15 Eylül’de başlayacak. Kupa finali, 9 Mayıs 2012’de Bükreş’te oynanacak.

Maccabi Tel Aviv-Panathinaikos

Atletico Madrid-Vitoria

Shamrock Rovers-Partizan

Metalist Kharkiv-Shoaoux

BEŞİKTAŞ-ALANİA (Rusya)

Rosenborg-Larnaca

Poltava-Dinamo Bükreş

BURSAspor-ANDERLECHT (Belçika)

Roma-Bratislava

Olympiacos Volou-PSG

Legia-Spartak Moskova

Ekranas-Hapoel Tel Aviv

PAOK-Karpaty Lviv

TRABZONSPOR-ATLETIC BİLBAO (İspanya)

Heart-Tottenham

Maribor-Glasgow Rangers

Steaua Bükreş-CSKA Sofya

Nordsejalland-Sporting Lizbon

Dnipro-Fulham

L.Moskova-Spartak Trnava

Sion-Celtic

Slask-Rapid Bükreş

Litex-Dinamo Kiev

Lazio-Rabotnicki

Nacional-Birmingham

PSV-Ried

Thun-Stoke City

Aalesund-AZ Alkmaar

Vaslui-Sparta Prag

Omonia-Salzburg

Zestafoni-Club Brugge

Hannover 96-Sevilla

Helsinki-Schalke 04

Dinamo Tiblis-AEK Athens

Rennes-Kızılyıldız

Gaz Metan-Austria Wien

Braga-Young Boys

Helsingborg-Standard Liege

Wisla Krakow-APOEL

Maccabi Haifa-Genk

Dinamo Zagreb-Malmö

Kopenhag-Viktoria Plzen

BATE Borisov-Sturm Graz

Odense-Villarreal

Twente-Benfica

Arsenal-Udinese

Bayern Münih-Zürich

Lyon-Rubin Kazan
***

Topbaş’a Metrobüs soruşturması
Metrobüs ihalesinde Topbaş için soruşturma izni çıktı… CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay’ın tramvay alımıyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanlığı’nın kararını kaldırdığını bildirdi. Canalioğlu, CHP PM Üyesi Hakkı Sağlam’ın “İETT Genel Müdürlüğü’nce gerekli koşullar sağlanmadan tek firmadan teklif alınarak ihale yapılmaksızın, doğrudan temin yoluyla 65 milyon euro bedelli 50 adet lastik tekerlekli tramvay alımına göz yumduğu” gerekçesiyle Topbaş hakkında soruşturma yapılmasını istediğini, ancak İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermediğini hatırlattı. Sağlam’ın bunun üzerine Danıştay’a başvurarak, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya izin vermeyen kararının kaldırılmasını istediğini belirten Canalioğlu, “Danıştay 1. Dairesi başvuruyu değerlendirerek, Kadir Topbaş hakkında isnat edilen eylemin, hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte olduğunu belirterek İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya izin vermeyen kararını kaldırdı. Danıştay, dosyayı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na, bir örneğini de İçişlerine Bakanlığı’na gönderdi” dedi. Öte yandan Danıştay’ın karar metni CHP’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. Dosya, İstanbul Başsavcılığı’na gönderildikten sonra Topbaş hakkında savcılık soruşturma başlatacak

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

One Comment

  1. bu aralar basın uydurma haberlerle iyiden iyiye saldırıyor. Son birkaç gündür yapılan balon haberlerden hiçbirinde doğruluk payı olmadığı ortaya çıktı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*