SON DAKİKA GÜNDEM: Komutanlar atandı… Galatasaray’ın Florya Tesisleri’nde polis arama başlattı… YAŞ Toplantısı sona erdi… Kökten değişim… Kefeni yırttı… Ölümüne oyun… Alex’te takipte…Orduda kadro değişikliği
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ataması gerçekleşen yeni komutanların isimlerini onayladı. Genelkurmay Başkanlığına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Birgel, Hava Kuvvetleri Komutanlığına, Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanlığına, Orgeneral Bekir Kalyoncu atandı.

***

Galatasaray’ın Florya Tesisleri’nde polis arama başlattı
3 Temmuz’dan bu yana futbolda şike ve teşvik soruşturmasına birçok kulübün adı karışmıştı. Ancak bugün flaş bir gelişme yaşandı. Polis Galatasaray ‘ın Florya’daki Metin Oktay Tesisleri’ne gitti ve arama yapmaya başladı. İddialarda ise 2005-06 sezonu var. Ve o sezon son haftadaki Denizlispor-Fenerbahçe karşılaşması bulunuyor. O sezon sarı lacivertli takım Denizlispor ile 1-1 berabere kalıp şampiyonluğu ezeli rakibi Galatasaray ‘a kaptırmıştı.

***

YAŞ Toplantısı Sona Erdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Karargahında yapılan Şura toplantıları sona erdi. Şura kararlarını imzalamak için Genelkurmay Karargahına gelen Erdoğan, kararları imzalamasının ardından 20 dakika kaldığı Karargahtan ayrıldı. YAŞ toplantısında alınan kararların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulduktan sonra kamuoyunda açıklanması bekleniyor. Toplantıda, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alındı. Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılacak personelin durumu da toplantıda değerlendirildi. Şura’da, TSK’yı ilgilendiren diğer konular da görüşüldü

***
Kökten değişim
Belediye ve sivil toplum örgütlerinin işlettiği kadın sığınmaevlerinde yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Sığınmaevleri tek tip olacak ve kabulde fuhuş yapan, şiddet gören veya ekonomik güçlüğü olan kadın ayrımı yapılmayacak. 183 Alo Şiddet hattı da 155 Polis İmdat hattı ile entegre edilecek. Her çağrıda, polis yardıma gelecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, mağdur kadınların hayatını kolaylaştırmak için bir dizi karar aldıklarını söyledi. Buna göre, belediye ve sivil toplum örgütlerinin işlettiği kadın sığınmaevleri tek tip olacak, sığınmaevlerine kabulde fuhuş yapan, şiddet gören veya ekonomik güçlüğü olan kadın ayrımı yapılmayacak.
Şiddet mağdurlarının yardım için başvurduğu 183 Alo Şiddet hattının 155 Polis İmdat hattı ile entegre edileceğini belirten Şahin, “Hangi hattı ararsanız arayın, polis yardımınıza gelecek. Şiddet hattını doğrudan Polis İmdat’la ilişkilendireceğiz” dedi. Şahin, yeni projeleriyle ilgili şunları söyledi:

Sığınmaevi zorunlu olacak
“Atacağımız adımlardan biri, kadın sığınmaevleriyle ilgili olacak. Biliyorsunuz belediyeler ve sivil toplum örgütlerinin sığınmaevleri var. Yasada değişiklik yapacağız. ‘50 binin üstünde nüfusu olan yerlerde sığınmaevi açılabilir’ ifadesini ‘açılır’ şeklinde değiştireceğiz. Zorunluluk haline getireceğiz. Bu ifade maalesef bazı belediyeler tarafından yanlış kullanılıyor. İl özel idareleri de sığınmaevi açacak.

Ayrımcılık yapılmayacak
Sığınmaevlerine belli bir standart getireceğiz. Nasıl özel veya kamu kreş açarken, mekan olarak belli standartlar ve kurallara uymak zorunda. Sığınmaevleri de öyle olacak. Fuhuş yapan, şiddet gören, ekonomik güçlük içinde olanlarla ilgili ayrı ayrı uygulamalar var. Bunları belli kurallara bağlayacağız ki; denetim yaparken ne istediğimiz belli olsun.

Yeni bir model olacak
Denetim mekanizması yeterli değil. Sadece alt yapı açısından değil, kadınların korunma biçimi, kalış süreleriyle ilgili de standart düzenleme olması gerekir. Bu kapsamda Türkiye’deki tüm sığınmaevlerinin yöneticilerini çağırıp, onlarla bir toplantı yapacağız. Yeni bir model ortaya çıkarmak istiyoruz.”

Ramazanda Türkiye’yi gezecek
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ramazanda tüm şehirleri ziyaret edip yaşlı, çocuk ve engellilerle görüşeceğini belirterek, “1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclis’i açıldığında, hangi ilde ne eksikliğimiz var, bunun çalışmasını yapacağız” dedi. Hakkâri’de incelemelerde bulunmak üzere, dün tarifeli uçakla Van’a giden Şahin, Ferit Melen Havaalanı’nda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şahin daha sonra, polis helikopteriyle Hakkâri’ye gitti.
(Hürriyet)

***

Kefeni yırttı
Brezilya’da yeni doğmuş bir kız çocuğu, doktorların öldüğünü açıklamasının ardından cenaze töreni esnasında ağlamaya başladı. Polis yaptığı açıklamada, Araxa kenti Santa Casa de Misericordia hastanesinde 14 yaşında 7 aylık hamile bir gencin doğum yaptığını, hastane yetkililerinin bebeğin doğumdan birkaç dakika sonra öldüğünü rapor ettiğini söyledi. Açıklamada, bebeğin cenazesinin defnedilmek üzere cenaze evine gönderildiği, cenaze görevlisinin bebeği gömmeye hazırlandığı esnada bebeğin ağladığı ve canlı olduğunun fark edildiği kaydedildi. Bebeğin hemen hastaneye götürüldüğü ve yoğun bakıma alındığı bildirildi. Hastane olayı doğrularken konu hakkında bilgi vermedi.

***
Ölümüne oyun
İniş ve kalkışlarda uçaklara lazer ışığı tutarak uçuş emniyetini riske sokan magandaları’ iş başında. Atatürk Havalimanı 17-35 sağ pistinden kalkış yapan uçaklara Halkalı-İkitelli mevkiinden kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından lazer tutuldu. İstanbul-Samsun seferini yapmak için, saat 22:50 sıralarında Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yapan Atlasjet Havayolları’na ait yolcu uçağına, Halkalı-İkitelli mevkiinden kimliği belirsiz kişi ve kişilerce lazer tutuldu. Uçuş emniyetini riske sokan lazer ışığını fark eden uçağın kaptan pilotu durumu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne bildirdi. Kule görevlileri durumu DHMİ yetkililerine rapor ettiler. Kalkış yapan uçakların bir çoğuna lazer tutulduğu DHMİ yetkilileri tarafından Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirildi. Polis ekiplerinin Lazer magandalarını yakalamak için bölgede arama çalışması başlattığı öğrenildi.

***

Alex’te takipte
Emniyetin teknik takip kayıtlarına yansıyan İlhan Ekşioğlu ile Alaeddin Yıldırım görüşmesinde, Fenerbahçe kaptanı Alex de Souza’nın şikeden haberdar olduğu ortaya çıktı.Taraf gazetesinin haberine göre; Futbolda şike çalışmalarına Fenerbahçe kaptanı Alex de Souza adının da karıştığı emniyetin teknik takibiyle belirlendi.

JAJA İÇİN ALEX’İ KULLANMIŞLAR
Alex’den, diğer takımların Brezilyalı oyuncularıyla iletişimi sağlaması istendiği, Fenerbahçe yöneticileri İlhan Ekşioğlu ile Alaeddin Yıldırım’ın telefon görüşmelerinde su yüzüne çıktı. Fenerbahçeli yöneticilerin Trabzonspor – Bursaspor maçı öncesinde Bursaspor’un Brezilyalı oyuncusu ve eski Fenerbahçeli Gökçek Vederson ile görüştüğü, Alex de Souza’yı kullanarak da Trabzonspor’un Brezilyalı oyuncusu Jaja ile iletişim kurmaya çalıştığı polis kayıtlarına geçti. 18 nisandaki Trabzonspor-Bursaspor maçından bir hafta önce İlhan Ekşioğlu ile Alaeddin Yıldırım arasında geçen telefon görüşmeleri oldukça ilginç. Yıldırım, Ekşioğlu’nu arayarak Vederson’la buluşacağını şöyle anlatıyor:

A.Y.: Şimdi 2 buçukta benim büroya benim bi misafir geliyor hani biliyorsun ya… bir misafir geliyor işte, anla işte, o sana getirecek herhalde tamam mı abi ya sen de gelsen de… konuşalım ya şununla ya…

İ.E.: Neyi? Kim olduğunu tam anlamadım ama…

A.Y.: Şey ya, bizim eski senin eski şeyin ya evin orada oturuyordu ya eski ev…

İ.E.: Senin ağzın var ya hepten yamulmuş…

A.Y.: Ben adamla konuşamayacağım … gel ya gel işte gel gel… Ama hemen gel ha bak ben yoldayım 2 buçukta bende adam 3’te de gidiyormuş… Anladın mı kim olduğunu…

İ.E.: Anlamadım….

A.Y.: Ya anla işte kardeşim işte bu ib..lerden işte… Zeki Müren…

(İlhan Ekşioğlu’nun anlamadığını belirtmesi üzerine)

A.Y.: Ya bizim Vederson ha… Sen gelme o zaman tamam mı… değil mi İlhan…

İ.E.: Tamam, tabii abi benim ne işim var ya… Hayır yani doğru değil abi… Görüşmenin devamında ise ilişkilerin nasıl kurulduğu ve Alex’in şikeden haberdar olduğuna ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

A.Y.: Fenerbahçe şampiyon olsa … lan anasını satayım, baba yeneriz diyor mu bizim Alex….

İ.E.: Alex o kadar emin ki ama ben Alex’e dedim ki “ya kardeşim” dedim “bazen bir puanlar şampiyon yapar onun için” dedim “fazla” dedim “si…. et” dedim “boşver biz garantiye alalım” dedim. Yani çünkü önemli. O “yok” dedi, tamam… Ben şey yaptım, çünkü sistemi de “o” kurdu. Bir şey de demedim…

A.Y.: Şeyi sordun mu sen… O Jaja’yı sordun mu ona….

İ.E.: Söyledim, söyledim,… “Doğru söylüyorsun” dedi. Dedim bak, “Biz de böyle yaptık, biz de böyle tuttuk… Öbürünü de söyledim…

A.Y.: Bir tek o başka hiç numaraları yok…

İ.E.: He onu da söyledim…

A.Y.: İyi sevindim ya İlhan…

İ.E.: Çok iyi geçti, çok iyi…

Bunun üzerine polisteki sorgusunda İlhan Ekşioğlu’na şu sorular soruluyor: Görüşmede Alex ile görüşerek şike faaliyetini yürütmek adına Brezilya asıllı Trabzonspor oyuncusu Jaja Coelho isimli şahısa ulaşmaya çalıştığınız ve yine Alex vasıtası ile teşvik primi için Gökçek Vederson isimli Bursasporlu oyuncuya ulaştığınız değerlendirilmektedir. Görüşmede Alex’in şike faaliyetlerinden haberdar olduğu değerlendirilmektedir. “Söyledim, söyledim… Doğru söylüyorsun dedi… Dedim bak biz de böyle yaptık biz de böyle tuttuk… Öbürünü de söyledim” cümlenizle şike faaliyetlerinden Alex’e bilgi verdiğiniz değerlendirilmektedir. Ayrıntılı ifadenizi veriniz.

***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*