SON DAKİKA GÜNDEM: Uğur Arslan’da gözaltında… Emre sorgu odasına… Faturasız hat sahiplerine kötü haber… Anıtkabir buz kesti… Gizem vicdanımızın ortak sembolü… Rol modeli Erdoğan’dı… Van’da 3 şehit…Uğur Arslan’da gözaltında
Sunucu Uğur Arslan ve Kanal 7 çalışanı 3 kişi Deniz Feneri e.V. soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Uğur Arslan geçtiğimiz yıllarda bir televizyon kanalında yardım programı yapmıştı.. Arslan son olarak ise evlilik programı yapıyordu. Arslan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Toplam 5 kişi ve aralarında Kanal 7 yöneticileri de bulunuyor. Arslan’ın “Deniz Feneri e.V.” bağlantılı soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Savcılığınca ifadelerine başvurulacağı söyleniliyor. Arslan, polis nezaretinde bugün uçakla Ankara’ya götürülecek. Kanal 7 yöneticilerinden Harun Kapıyoldaş, Muzaffer Şafak ve Mustafa Bölükbaşı ile Beyaz Holding’den bir kadın yetkilinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Faturasız hat sahiplerine kötü haber
Operatörler abonelere gönderdikleri kısa mesajlarla artık kendilerinden aylık 1.1 TL telsiz ücreti alacaklarını duyurdu. Kamuoyuna yönelik genel bir duyuru yapmadan bir nevi sessiz sedasız şekilde operatörler abonelere gönderdikleri kısa mesajlarla artık kendilerinden aylık 1.1 TL telsiz ücreti alacaklarını duyurdu.

Devlete ödenecek
Operatörlerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile görüşüp ortak karar aldığı ve bilgilendirme konusunda ilk adımı Turkcell attı. İlk önce Turkcell’in başlattığı bildirim uygulaması şimdi de Vodefone tarafından yürürlüğe sokuldu. Ön ödemeli hat sahiplerine her iki operatörden de gelen mesajlarda da belirtildiği üzere artık her ay yüklenilen paranın 1.1TL’i telsiz ücreti olarak kesilip devlete ödenecek. 1 Ağustos itibariyle hatlardan alınmaya başlanacak olan Telsiz Kullanım Ücreti zaten Faturalı Hatlardan alındığı için Faturalı hatlar bu durumdan etkilenmeyecek.

Operatörlerin uygulamaları farklı olabilir
Telsiz ücretini, daha avantajlı kampanyalar için abonelerine yansıttığını belirten Turkcell, internet sitesinden yaptığı duyuruda da “Telsiz kullanım ücreti tüm ön ödemeli müşterilerimiz adına Turkcell tarafından devlete ödenmekteydi. 20 Haziran 2011 itibariyle tüm ön ödemeli hatlara tıpkı faturalı hatlarda olduğu gibi bu ücret yansıtılmaya başlanacak. Hattınızda yeterli TL yoksa ilk yüklemenizde bu ücret hattınızdan düşecek. Çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılacak” denildi. Numarasını Turkcell’e taşıyanlardan ise sene sonuna kadar telsiz kullanım ücreti alınmayacak. Avea ise eski abonelerden bu ücreti henüz talep etmediğini ancak yeni abonelerden 13.20 TL telsiz kullanım ücreti alındığını söylüyor. Vodafone telsiz ücreti ödenmeyen tek tarifesinin Cep Standart tarifesi olduğunu duyurdu. SMS ile yapılan bilgilendirme neticesinde Ön Ödemeli tüm hatlardan 1.1 TL Telsiz Kullanım Ücreti alınırken, Cep Standart Tarifesinden ücret alınmayacak.

***

Emre sorgu odasına
Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında Fenerbahçeli Emre Belözoğlu da ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermeye çağrıldı. Milli Takım ve Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Emre Belözoğlu şike soruşturması kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’ne ifade vermeye çağrıldı. Ankaragücü ile Fenerbahçe arasında oynan maç öncesinde rakip futbolcu Kaan Söylemezgillere gönderdiği iddia edilen mesajla ilgili ifade verecek. Bugün ayrıca Kaan Söylemezgiller’in de ifadeye gelmesi bekleniyor. Emre Belözoğlu, 13 Mayıs 2011 tarihinde kendisi gibi Ahmet Bulut’un menajerlik şirketine kayıtlı olan Ankaragücü futbolcusu Kaan’a “Oğlum Kağan. Emre Abin ben. Aldırıyorum seni buraya. Sakın zorlamayın he. Kavga ettirme beni başkanla” yazılı bir mesaj attığı iddia edilmişti. Emre’nin mesajı Ekrem Okumuş’un telefonundan gönderdiği belirtiliyor. Okumuş’un aynı gün Emre’nin akrabası olan Volkan Bahçekapılı ile yaptığı görüşmede “Emre yazdı işte onlar var bibiem de” diyerek mesajı kendi telefonundan Emre’nin çektiğini söylemesi yapılan dinlemelere takıldı.

Göktaş ortaya çıkardı
Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş “F.Bahçeli Emre, A.Gücülü 3 futbolcuya F.Bahçe-A.Gücü maçından önce mesaj çekti” diyerek iddiarı gündeme getirmişti. Bu sırada Ankaragücü Başkanı Ahmet Gökçek, Kağan Söylemezgiller’e şike teklif edildiğini söylemişti. Menajer Ahmet Bulut’un da ortağı olan Ekrem Okumuş mesaj attığı iddiasını doğrulamış ve ”Olaylardan Emre’nin haberi yok. Bu bir şakaydı” itirafında bulunmuştu.

Futboldan konuşmak istiyor
Emre Belözoğlu, milli takım maçları yaklaşırken bu konuyu konuşamamaktan şikâyetçi. Belözoğlu “Önümüzde kritik maçlar varken ve bunları konuşmamız gerekirken, ne yazık ki yaşadığımız olaylar bunu engelliyor. Günümüzde yaşadığımız ortam futbolu konuşmamıza engel oluyor” dedi.

Salih AYDIN / RADİKAL

***
Anıtkabir buz kesti
YAŞ üyeleri planlanandan 1 saat önce Anıtkabir’e gitti. Aslanlı Yol’dan boşlayan yürüyüş sırasında, asker üyelerin gergin yüz ifadeleri dikkati çekerken, bazı komutanların yere bakmayı tercih ettikleri görüldü. Erdoğan başkanlığındaki heyet, kırmızı ve beyaz karanfillerden hazırlanmış ve üzerinde “YAŞ üyeleri” yazan çelenkle Aslanlı Yol’dan yürüdü. Erdoğan’ın Atatürk’ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Üyeler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Erdoğan, Misak-ı Milli kulesinde defteri imzalarken YAŞ üyeleri de kendilerine ayrılan bölümde kıdem sırasıyla hazır bulundu. Erdoğan deftere, “Silahlı kuvvetlerimiz gerek üstlendiği savunma görevlerinde gerek vizyonunu çağın gereklerine uygun olarak yenilemede çok önemli adımlar gerçekleştirmektedir” yazması dikkat çekti.
MİLLİYET

***

Gizem vicdanımızın ortak sembolü
Norveç’te katledilen Gizem Doğan’ı 5 bin kişi sonsuzluğa yolcu etti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, aileyi teselli ederek, dünyanın en büyük acısının evlat acısı olduğunu söyledi ve ekledi: ‘O artık hepimizin evladıdır’ Utöya Adası’nda 68 kişinin katledildiği saldırının kurbanları arasında yer alan 17 yaşındaki Gizem Doğan’a hüzünlü bir veda töreni yapıldı. Cenaze töreninde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, Türk aileyi yalnız bırakmadı. Norveç’in Trondheim şehrinde bir futbol sahasında düzenlenen törende konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Norveç’teki saldırıda hayatını kaybeden Gizem Doğan’ın şu andan itibaren bütün insanlığın ortak vicdanının sembol ismi olduğunu söyledi. ‘Gizem ve onun çok saygın arkadaşları bu insanlık dışı saldırıda canlarını kaybederken, herkese büyük mesajlar verdi’ diyen Davutoğlu, ‘Biz onlardan ders aldık, ders alıyoruz. Bu cenaze töreni dahi bir derstir. Bu dersleri, en azından benim aldığım dersleri sizlerle paylaşmak istiyorum’ dedi.

EN BÜYÜK ACI EVLAT ACISI
Gizem ve arkadaşlarının ilk mesajının kendi ailelerine olduğunu belirten Davutoğlu şöyle konuştu: ‘Dünyadaki en büyük acı evlat acısıdır, hiçbir şey onun önüne geçemez. Ama öylesine evlatlar vardır ki; sadece ailelerine değil, geride bırakılan bütün yeni nesillere büyük bir emanet olarak hatıralarını devrederler. Gizem böyle bir evlattı. Şimdiye kadar o sizin evladınızdı, ama şu andan itibaren Gizem bütün insanlığın ortak vicdanının sembol ismidir. Nerede bundan sonra hoşgörüden bahsedilecekse, Gizem akla gelecek, nerede çok kültürlülükten bahsedilecekse, Gizem hatırlanacak, Gizem’in o büyük mirası hatırlanacak. Gizem hiçbir zaman unutulmayacak, gönlünüzü müsterih tutun. Her zaman Gizem’i hatıralarımızda taze tutacağız.’

KİNİ GÖNLÜNÜZDE TUTMAYIN
Gizem’in ikinci mesajının Avrupalı Türklere olduğunu dile getiren Bakan Davutoğlu şöyle dedi: ‘Gizem’in verdiği ders şu. Bundan sonra da bize ilke olacak ders de bu. Gizem diyor ki; ‘Beni öldürenlerin, benim üzerime bu şekilde silah sıkanların hayal ettikleri dünyanın gerçekleşmesine izin vermeyin. İnsanları dinlere, ırklara, dillere göre bölen ve onları düşman kılmak isteyen bu anlayışa karşı hangi dinden, hangi dilden, hangi ırktan olursa olsun komşularınızla kucaklaşın, Avrupa’daki Türkler olarak bu acıyı komşularınızla birlikte yaşayın ve onlarla çok daha fazla birlikte olun. Hiçbir kini gönlünüzde tutmayın, aksine benim idealim olan kardeşliği yayın, komşularınızla, Norveçlilerle daha da büyük bir dostlukla paylaşın.’

Rol modeli Erdoğan’dı
Gizem’in futbol sahasındaki cenaze töreninde kuzeni Elif Tunç’un konuşması oradaki herkese duygulu anlar yaşattı. Kuzeni, Gamze’ye şu sözlerle vade etti: ‘Gizemcik açmamış bir goncagül, genç bir fidan dupduru bir ırmak. Yunus Emre misali; yaradılanı sever Yaradan’dan ötürü… Bir sevgi kelebeği, barış elçisi. Mevlana’nın ‘ne olursan ol, yine gel’ sözünü hayat felsefesi haline getirmiş bir insandır. En büyük hayalleri arasında bir yardım konvoyuyla Gazze’ye gitmek vardır. Rol modelleri arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Norveç Sanayi Bakanı Trons Giske vardır. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun enerjisine de hayrandır. Terör bizi korkutmayacak. Demokrasi, hoşgörü ve dayanışma yolundan döndürmeyecek. Gizemcik; annen, baban, kardeşlerin seni çok özleyecek. Seninle gurur duyuyoruz meleğim. Nur içinde yat. Mekanın cennet, şehitler yoldaşın olsun.’ Gizem’in şakayla karışık, ‘bir gün bir oğlu olursa adını Nelson Mandela koyacağını’ söylediğini aktaran Tunç, ‘Hayatı demokrasi, hoşgörü ve dayanışma ile dopdoluydu’ dedi.

Bakandan anneye teselli
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gizem’in annesi Gülderen Doğan’a başsağlığı diledi ve teselli etmeye çalıştı. Gizem’in tabutunun etrafında toplanan arkadaşları ise, ‘Seni tanıdığımız için mutluyuz’ yazısını yazdı. Tabutun üzerindeki beyaz duvakta gözlerden kaçmadı.

Breivik’in aklı başında
Norveç’te 22 Temmuz’da başkent Oslo ve Utöya Adası’ndaki çifte saldırıda 77 kişiyi katleden Anders Behring Breivik hakkında ‘akıl sağlığı yerinde değil’ kararının verilmesinin olasılık dışı olduğu belirtildi. Breivik’le ilgili psikiyatrik değerlendirme yapacak Norveç Adli Tıp Heyeti’nin başkanı Tarjei Rygnestad, katliamcının, saldırıları çok dikkatlice planladığını ve uyguladığını söyledi. Rygnestad, ‘Bu nedenle sanrıları olan deli birinin işi olduğunu söylemek zor’ dedi. Ruhsal rahatsızlıkları olan bir kişinin sadece basit görevleri yerine getirebileceğini belirten Rygnestad, Oslo’nun merkezinden gençlik kampının düzenlendiği Utöya Adası’na kadar araç kullanmanın bile böyle bir kişi için çok karmaşık olacağına dikkat çekerek, ‘Kafanızın içinde size bunu ve şunu yap diyen sesler varsa bu her şeyi karıştırır ve araba sürmek çok karmaşıktır” dedi.

Norveçli ağır ceza istiyor
Norveçliler, ağır suçlara verilen cezaların ağırlaştırılması gerektiğini düşünüyor. Norveç gazetesi Verdens Gang’ın katliamdan 6 gün sonra 1283 kişiyle yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre, Norveçlilerin yüzde 65.5’i ağır suçlara verilen cezaların ‘çok hafif’ olduğunu söylerken, sadece yüzde 23.8’i mevcut cezaların uygun olduğu görüşünde. Kamuoyu yoklamasını değerlendiren Norveç Adalet Bakanı Knut Storberget, yasaların katılaştırılması çağrılarına şaşırmadığını söyledi. Storberget, ‘Hızlı ve yanlış kararlar almamak için önce dinlemeli ve tartışmalıyız. Politikaların, panik halindeyken şekillenmemesi önemli’ dedi.

Acılı aileyi telefonla aradı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün cenaze töreni öncesi Gizem Doğan’ın ailesini telefonla arayarak başsağlığı diledi. CHP Basın Birimi’nden yapılan yazılı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun, Gizem’in annesi Gülderen ve babası Abdülkadir Doğan’ı telefonla aradığı, cenaze törenine kendisini temsilen partisinin İzmir Milletvekili Erdal Aksünger’in katılacağını söylediği belirtildi. Doğan ailesinin acısını paylaşan Kılıçdaroğlu, telefon görüşmesinde şunları söyledi: ”Bu tür acıların insanı çok, ama çok yaraladığını, canından can kopardığını biliyorum. Keşke Gizem’e rahmet, size başsağlığı dilemekten başka elimizden bir şey gelse. Bugün için tek yapabileceğimiz şey bu.’

Dramdan alınacak dersler var
Norveç Parlamentosu’nda 22 Temmuz’daki saldırılarda ölenler için anma töreni düzenlendi. Törende konuşan Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, 77 kişinin katledildiği çifte saldırının ardından halkın gösterdiği tutumdan memnun olduğunu söyledi. ‘Sorumluluk gösteren, ağırbaşlılığını koruyan ve demokrasiyi seçen Norveç halkına teşekkür ederim’ diyen Başbakan Stoltenberg, ‘Bu dramdan hepimizin öğrenmesi gerekenler var. Hepimizin yanlış yaptığımızı söylememiz gerekebilir. Bunu yaparak saygı görmeliyiz’ dedi. Parlamentodaki törene Kral 5. Herald ve veliaht Prens Haakon da katıldı.

***
Van’da 3 şehit
Van-Başkale karayolunda, seyir halindeki bir arabadan askeri araca el bombası atılması ve uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu üç asker şehit oldu, dört asker de yaralandı. Makam aracıyla olay yerinden geçen İlçe Kaymakamı Bilgihan Bayar ile koruması da cam parçalarının isabet etmesi sonucu yaralandı. Van-Hakkâri karayolu Gedikbaşı mevkiinde dün saat 15.15 sıralarında beyaz renkli bir otomobilden, yol güvenliğini sağlayan zırhlı araca önce el bombası atıldı, ardından da askeri personelin bulunduğu diğer araca uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Açılan ilk ateşle Jandarma Astsubay Coşkun Tanrıöver (Gaziantep), Uzman Jandarma Ramazan Sağ (Konya), Uzman Jandarma Serkan Angay (Mersin) şehit düştü. Dört asker de yaralandı.

Ankara’da acil zirve
Askerlerin anında karşılık verdiği, otomobilde bulunanların da de yaralandığı bildirildi. Başkale Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Kaymakam Bayar’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Yaralı dört asker Başkale Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından helikopterle Van Asker Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kaymakam Bayer ile koruma görevlisi ise Başkale Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Van’dan gelen haber Başbakanlık’ı da alarma geçirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la bir araya geldi. Güne, geçen hafta cuma günü yaşanan TSK üst kademesinin istifası nedeniyle gerginliğin hâkim olduğu Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısına başkanlık ederek başlayan Başbakan Erdoğan, toplantıya ara verilip Anıtkabir ziyaretinde bulunulmasının ardından YAŞ’ın öğleden sonraki bölümüne katılmadı. Erdoğan, akşam saatlerine doğru Van’dan gelen üzücü haber üzerine olağanüstü bir zirve yaptı. Erdoğan, Başbakanlık Konutu’nda bulunduğu sırada üç askerin şehit olduğu, Başkale Kaymakamı Bilgihan Bayer’in de yaralandığı haberi geldi. Bunun üzerine MİT Müsteşarı Fidan, saat 17.00’de Başbakanlık Resmi Konutu’na geçti. Erdoğan’ın Fidan’la görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü. Erdoğan daha sonra İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile görüştü. Bu görüşmeler sırasında Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de Başbakanlık Resmi Konutu’na gelmesi dikkat çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsalında 14 Temmuz’da PKK’lılarla çıkan çatışmada 13 askerin şehit olmasının hemen ardından da dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmıştı.

***

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*