SON DAKİKA ŞEHİR: 4 isim de serbest… Dink için yürüdüler… Villadan Müebbet Hapis Cezasıyla Hapse… “Galyana Geldik Sahaya Girdik”…

4 isim de serbest
Şike soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen futbolcu Can Arat savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Can Arat, sabah saatlerinde İdare Menajer Hasan Çetinkaya, Zafer Önder İpek ve futbolcu İlhan Çelikay ile birlikte Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmişti. . Arat savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Can Arat, adliye çıkışında kendisini bekleyen ailesiyle kucaklaşırken, annesi, “Adalet yerini buldu” dedi. Basın mensuplarının sorularını yanıtsız bırakan Arat, adliyeden ayrıldı. Şike soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen FB İdari Menajeri Hasan Çetinkaya ve futbolcu İlhan Çelikay savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hasan Çelikay, “Bütün emniyet ve yargı yetkililerine teşekkür ediyorum, son derece nazik, kibar ve hoşgörülü davrandılar. Hiçbir sıkıntı yok. İfademiz alındı, şu anda serbestiz” dedi. Çelikay, “Size ne tür sorular yöneltildi?” sorusuna ise cevap vermekten kaçındı. Adliye önünde kendisini bekleyen yakınlarıyla kucaklaşan Çelikay, daha sonra araca binerek adliyeden uzaklaştı. Futbolda şike soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski hakem Zafer Önder İpek de savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sabah saatlerinde getirilen Zafer Önder İpek, savcıya ifade verdi. İpek, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

***

Roth ve Önder, Dink için yürüdü: Hepimiz Ermeniyiz
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 19 sanığın yargılandığı davaya devam ediliyor. Duruşma öncesi Dolmabahçe’de toplanan grup, “Hrant için, adalet için” sloganlarıyla adliyeye yürüdü.
Dolmabahçe’de toplanan çok sayıda kişi, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” sloganları ve “Hrant için, adalet için” , “Bu dava böyle bitmez” pankartlarıyla davanın görüldüğü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne yürüyüş düzenledi. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da yürüyüşe katılarak destek verdi. Adliye önünde son bulan yürüyüşün ardından grubu, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve Paris Barosu avukatları karşıladı. Adliye önünde bir açıklamada bulunan Paris Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Olivier Guilbaud, “Paris Barosu, Çocuk Mahkemesi’nin, Ogün Samast’ı mahkûm eden kararını not etmiştir. Cezanın ağırlığı sanığın işlediği suçun yarattığı bilincin bir sonucu olarak görülmektedir. Ancak gerçek adalet cinayetin arkasındaki tüm sorumluların ve azmettiricilerinin yargı önüne çıkarılarak gerçek anlamda cezalandırılmasıyla yaşanacaktır. Ekim ayında da belirttiğimiz gibi bugün de yineliyoruz, Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Eylül’de AİHM’nin Hrant Dink dosyasıyla ilgili verdiği kararında ortaya çıkardığı tüm taksirlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Paris ve Fransa Barosu, Hrant Dink ailesi ve avukatlarının yanında olmaya devam edecektir” dedi.

***
Villadan müebbet hapis cezasıyla hapse
Eyüp’te kız arkadaşına laf attığını iddia ettiği bir kişiyi öldüren bir kişiyi de ağır yaraladıktan sonra yakalanan ancak 10 yılda yargılanması tamamlanmadığı için serbest bırakılan Nihat Aras, Kemerburgaz’da bir villanın çatısında saklanırken gözlatına alındı. Eyüp’te kız arkadaşına laf attığını iddia ettiği bir kişiyi öldüren bir kişiyi de ağır yaraladıktan sonra yakalanan ancak 10 yılda yargılanması tamamlanmadığı için serbest bırakılan Nihat Aras, Kemerburgaz’da bir villanın çatısında saklanırken gözlatına alındı. Adam öldürmek ve öldürmeye teşebbüs suçlarından hakkında müebbet hapis ve 9 yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından yakalanan Nihat Aras cezaevine götürüldü. İslambey Caddesi üzerinde 29 Kasım 2005’da meydana gelen olayda İdris Köşkü parkına giden Nihat Aras, burada kız arkadaşına laf attığını iddia ettiği kişilerle tartışmaya başladı. Kısa sürede kavgaya dönüşen olay sırasında Nihat Aras, Sercan Demirtaş’ı bıçaklayarak öldürüp, Aytekin Karadağ’ı da ağır yaraladıktan sonra yakalandı. Yargılaması sonucu müeebet hapis ve 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Nihat Aras, cezası Yargıtay tarafından onanmadığı için 10 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Nihat Aras’ın cezası geçen Haziran’da Yargıtay tarafından onanınca tekrar aranmaya başlandı. Gayrettepe’de ki Asayiş Şube Müdürlüğü, İnfaz Büro Amirliği ekipleri Nihat Aras’ın Kemerburgaz’da kızkardeşine ait bir villada kaldığını tespit etti. Villanın bahçesinde otururken görülen Nihat Aras’ı yakalamak için 3 ekip operasyon düzenledi. Ancak polisleri fark edip kaçmaya başlayan Nihat Aras, yanda bulunan komşu villanın çatısına çıktı. Polis tarafından yapılan aramada çatı katında saklanan Nihat Aras gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen Nihat Aras işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevine götürüldü.

***
“Galyana Geldik Sahaya Girdik”
Şükrü Saraçoğlu Stadın’da Fenerbahçe-Shaktar Donetsk futbol takımları arasında özel maçın yarım kalmasıyla sonuçlanan olaylarla ilgili gözaltına alınan 4 kişi adliyeye çıkarıldı. Şükrü Saraçoğlu Stadın’da Fenerbahçe-Shaktar Donetsk futbol takımları arasında özel maçın yarım kalmasıyla sonuçlanan olaylarla ilgili gözaltına alınan 4 kişi adliyeye çıkarıldı. İfadelerinde “Galyana” geldiklerini söyleyen 4 kişi üzerlerindeki Aziz Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu tişörtler ve maskelerlerle ilgili “Feneryumda da satıldığını bildiğimiz tişört ve maskeleri sahaya girmeden önce başka seyircilerden aldık” dedikleri belirtildi. Zanlıların sporda şiddeti önleme yasası gereği 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanabileceği öğrenildi. 21 Temmuz’da oynanan maç sırasında Şike Soruşturması kapsamında halen cezaevinde bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın tutuklanmasını protesto eden taraftarlar önce basın mensuplarının bulunduğu tribüne sözlü sataşmıştı. Daha sonra maç seyircilerin sahaya girmesiyle iki kez durdurulmuştu. Son olarak üzerinde Aziz Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu tişörtlerle sahaya giren seyirciler yüzünden maç 67. dakikada hakem tarafından durdurulmuş ve yarım kalmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu olaylarla ilgili Fenerbahçe Futbol Kulübü’ne iki resmi maçında kendi sahasında seyircisiz oynama cezası vermişti. Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından olayla ilgili dün gözaltına alınan Mehmet T. (39), Cüneyt O. (44), Mahmut S. (24) ve Orhan Ş. ‘nin (42) sorguları tamamlandı. Poliste verdikleri ifadelerinde “Galyana” geldiklerini bu nedenle sahaya girdiklerini söyleyen zanlıların kimseye bir zarar vermeyi düşünmediklerini söyledikleri öğrenildi. Polisin, “Üzerinde Aziz Yıldırım’ın fotoğrafları bulunan tişörtleri ve Aziz Yıldırım maskelerini nereden buldunuz?” sorusunu cevaplayan zanlılar “Feneryum mağazasındada satıldığını bildiğimiz tişörtleri ve maskeleri sahaya girmeden önce tribünde bulunan ve tanımadığımız seyircilerden alıp giydik, sonra da sahaya girdik” dedikleri öğrenildi.

1 İLE 3 YIL ARASINDA DEĞİŞEN HAPİS CEZASI ALABİLİRLER

Poliste işlemleri tamamlandıktan sonra Kadıköy Adliyesi’ne götürülen 4 fanatik taraftarın 14 Nisan 2011’da yürürlüğe giren Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun gereğince 1 ile 3 yıl hapis cezası alabilecekleri belirtildi. Bu yasanın yasak alanlara girilmesini düzenleyen 16. Maddesi’nin 2. Fıkrası’nda seyircilere yasak olan yerlere giren kişiler bu hareketlerinin maçın gidişatını etkilemesi halinde 1 ile 3 yıl hapis cezası ile yargılanacağını belirtiliyor. Polisin zanlılarla ilgili hazırladığı dosyada Türkiye Futbol Federasyonu’ndan alınan maçın yarım kalmasına sahaya giren seyircilerin olduğunu gösteren bir rapor bulunduğu öğrenildi. Gayrettepe’de ki Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından olayla ilgili yapılan soruşturmada maçla ilgili görüntülerin incelemesinin devam ettiği öğrenildi. Görüntülerde sahaya girerek maçın yarım kalmasına neden olan kişilerin kimliklerinin belirlenerek gözaltına alınılacağı öğrenildi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*