AKTÜEL-İstanbul borç krizinin tehdidi altında

The Guardian gazetesi, İstanbul’un biriken borçlarına dikkat çekti. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu bazı Avrupa kentlerinin borç krizinin tehdit altında olduğu belirtildi. The Guardian gazetesi, İstanbul’un biriken borçlarına dikkat çekerken, “Türkiye’nin kadim metropolü, kötü kredi notu olan az sayıda Avrupa kentlerinden biri. Asya ile Avrupa’yı birleştiren mükemmel konumu, ciddi zayıflıklarını telafi etmiyor” ifadeleri kullanıldı.

The Guardian gazetesi, Avrupa’nın borçla boğuşan kentlerine ilişkin haberinde İstanbul, Florans, Napoli, Madrid ve Barselona kentlerinin açıklarına ve kredi notlarındaki düşüşlerine işaret etti. Gazete İstanbul ile ilgili olarak da “Türkiye’nin kadim metropolü, kötü kredi notu olan az sayıda Avrupa kentlerinden biri. Asya ile Avrupa’yı birleştiren mükemmel konumu, ciddi zayıflıklarını telafi etmiyor” ifadeleri kullanıldı.

Standard & Poor’s derecelendirme kuruluşunun yeni raporuna dayanılarak İstanbul’un zayıflıkları arasında düşük gelir esnekliği ve gelecekteki reformlara ilişkin öngörülebilirlik eksikliğini sayan The Guardian, kentin ayrıca, büyük açıklar ve biriken borca yol açan büyük yatırım ihtiyaçlarının bulunduğuna dikkat çekti. Haberde şöyle devam edildi:

Özellikle yükselen finansal sektörü geliştirerek başka gelir kaynağını sağlamaya
çalışırken cami kubbe ve minarelerinden oluşan ünlü siluetinde yeni camdan kulelerin ortaya çıkacağını umuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ay Ataşehir semtini finansal bir merkeze dönüştürme planları kapsamında borsayı kentin Asya tarafına taşımak istediğini söyledi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*