AKTÜEL-‘Dövizli askerliği’ kaçırana ‘Bedelli’ umudu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in Türkiye’de ‘Bedelli askerlik’ bekleyenlere yolu kapatmasının ardından AK Parti’den sürpriz bir ‘Bedelli teklifi’ geldi. Ancak teklif, Türkiye’de askerliğini yapmayanlar için değil, yurtdışında yaşadığı halde 40 yaşını bitirinceye kadar dövizli askerlik hizmetinden yararlanamayanlar için verildi. AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara, Tokat Milletvekili Zeyid Aslan ve Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz’ün hazırladığı teklife göre, yurtdışında yaşayan ve 40 yaşını geçtiği halde dövizli askerlik hizmetinden yararlanamayan vatandaşlar, iki yıl içinde askerlik şubelerine ve konsolosluklara başvuracak.

Akşam Gazetesi’nin haberine göre;
10 BİN EURO’YA KIŞLADA 21 GÜN
Saklı, yoklama kaçağı, bakaya durumunda veya askerliği tecilli olan bu vatandaşlar, 10 bin Euro veya eşdeğer bedeli ödeyecekler.

Daha sonra Genelkurmay’ın belirleyeceği birlik ve kurumlarda 21 günlük temel askerlik eğitimlerini yaparak, vatani görevini yerine getirmiş olacaklar.

Askerlik çağı dışına çıkmış yükümlülerin, yükümlülüklerini daha fazla bedel ödeyerek ve temel eğitim yapmaksızın yerine getirmelerine de imkan tanınıyor. Bu madde kapsamında bulunan ve kanunun yürürlüğe girdiği tarihte 43 yaş ve üzerinde olan istekliler, 15 bin Euro veya eşdeğeri parayı vererek temel askerlik eğitimine tabi tutulmayacaklar. Türk vatandaşlığından çıkanların yeniden dönüşüne de bu teklifle kolaylık sağlanmış olacak.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

One Comment

  1. M.EMİN KÜÇÜK

    Dövizli askerlik yapmış biri olarak, bu yasa teklifinin ne anlama geldiğini çözemedim doğrusu. Çünkü halen uygulanan dövizli kanununa göre, 38 yaş ve üstü zaten dövizli askerlik yapabiliyor! Üstelik yasa teklifinde belirtilen ücretinde altında, 7600 euro ödeyerek! Neden insanlar daha fazla yani 10000 euro veya 15000 euro ödesinlerki? Yoksa, yeni gibi sunulan bu teklifle yurtdışında yaşayan insanların cebinemi uzanılmak isteniyor?

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*