AKTÜEL-Büyük usta saygıyla anılacak

Şiirimize “Otuz Beş Yaş”ı armağan eden Cahit Sıtkı Tarancı, Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” toplantıları kapsamında anılacak. Usta şair için, 100. doğumyılı nedeniyle gerçekleştirilecek etkinlik, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi), bu akşam saat 20.00’dan itibaren takip edilebilecek.

Faruk Şüyün’ün hazırladığı “Ustalara Saygı” toplantısında; şiirlerinde özellikle ölüm, yalnızlık, yitik aşklar, yaşama sevinci, özlem gibi konular üzerinde duran Tarancı’nın sanatını Prof. Dr. Abdullah Uçman, Adnan Özyalçıner, Baki Asıltürk, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. İnci Enginün, Ömer Erdem, Sennur Sezer ve Prof. Dr. Zeynep Kerman yorumlayacak.

“Abbas”, “Akşam Vakti”, “Ömrümde Sükut”, “Düşten Güzel”, “Desem ki”, “Gün Eksilmesin Penceremden”, “Memleket İsterim” gibi unutulmaz şiirlerin yaratıcısı için hazırlanan geceye, sanatçının hayatta kalan tek kardeşi Yılmaz Tarancı ve yaşıtı kuzeni Reşit İskenderoğlu da katılarak Cahit Sıtkı Tarancı’yla ilgili anılarını konuklarla paylaşacaklar.

Tuna Egemen’in moderatörlüğünü üstleneceği “Ustalara Saygı” toplantısında; 1956 yılında, henüz 46 yaşındayken aramızdan ayrılan Tarancı’nın ölümsüz dizeleri de konuklara sunulacak. Dilara Küçükşahin’in ustanın şarkıya dönüşen şiirlerini seslendireceği gecede, Tuna Egemen ve Ergün Işıldar da bir şiir dinletisi gerçekleştirecek. Etkinlikte Cahit Sıtkı Tarancı’nın yaşamının farklı dönemlerini belgeleyen fotoğraflardan oluşan bir dia gösterisi de izlenebilecek.

“Ustalara Saygı” toplantıları 20 Aralık 2010 da Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça için hazırlanan gece ile sürecek.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*