AKTÜEL-Telefonsuz ADSL’de sona geliniyor

Maliye Bakanlığı’nın vergi oranlarını belirlemesiyle birlikte “telefonsuz internet”in önünde hiçbir engel kalmadı… Telefonsuz ADSL’in önündeki son engel de ortadan kalktı ve Maliye Bakanlığı’nın “telefonsuz internet” üzerindeki vergi oranını belirlemesiyle birlikte kullanıcılar telefon hatlarını iptal ettirip adsl hizmetinden faydalanabilecek.

VERGİ ORANI YÜZDE 5 OLARAK BELİRLENDİ
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Türk Telekom’un sabit telefonu devre dışı bırakan “telefonsuz internet” hizmetinde uygulanacak Özel İletişim Vergisi (ÖİV) oranını yüzde 5 olarak belirledi.

TELEFONSUZ İNTERNETİN KULLANICIYA MALİYETİ NE OLACAK
Telefonsuz internetten faydalanmak isteyen aboneler, servis sağlayıcılarına 13 ila 14 TL arasında değişen ek bir ödemede bulunması gerekecek.

Daha önce BTK’dan yapılan açıklamada, telefonsuz internet uygulamasında bakır kabloların kullanılmaya devam edildiği, bu sebeple telefonsuz ADSL uygulamasında da söz konusu olan bakır kablolara ilişkin maliyetlerin (yatırım, bakım, onarım, işletme gibi) bu hizmetin sunulduğu diğer ülkelerde olduğu gibi DSL aylık ücretlerine ilave edilerek karşılandığı kaydedildi.

UYGULAMADA HALA TELEFONSUZ ADSL’E GEÇİLEMİYOR
Ancak maalesef vergi oranlarının belirlenmesi pratikte kullanıcıların bu hizmetten faydalanabileceği anlamına gelmiyor. İnternet servis sağlayıcılarının çağrı merkezlerini aradığımda telefon hattımı kapatıp adsl hizmetinden faydalanıp faydalanamayacağımı sordum. Fakat aldığım cevaplar hemen hemen aynıydı: “Şu an çalışmalar devam ediyor, bize resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Eğer isterseniz şimdiden abonemiz olabilir, daha sonra bu uygulama devreye girdiğinde telefon hattınızı kapatabilirsiniz.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*