AKTÜEL-İstanbul resmen “2012 Avrupa Spor Başkenti”

Avrupa Parlamentosu’nda dün akşam düzenlenen Avrupa Spor Başkentleri Bayrak Devir Teslim Töreni’nde İstanbul, 2012 Avrupa Spor Başkenti ilan edildi. Başkan Topbaş, Spor Kalite Sertifikasını imzalayarak 2012 Spor Başkenti unvanını resmen aldı. Avrupa Parlamentosu’nda dün akşam düzenlenen Avrupa Spor Başkentleri Bayrak Devir Teslim Töreni’nde İstanbul, 2012 Avrupa Spor Başkenti ilan edildi. Spor Başkenti unvanı verilmesi dolayısıyla Brüksel’de bulunan İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Spor Kalite Sertifikasını imzalayarak, 2012 Spor Başkenti unvanını resmen aldı.

Avrupa Parlamentosu konferans salonunda yapılan törene, Avrupa Spor Başkentleri Kurumu (ACES) Başkanı Gian Rancesco Lupatelli, Valencia Belediye Başkanı Rita Barbera Nolla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri katıldı. Libya seyahatinden Brüksel’deki törene yetişen Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış ve Milli Basketçi İbrahim Kutluay da hazır bulundu.

Törende 2011 Avrupa Spor Başkenti ilan edilmesi dolayısıyla Valencia, Bayrağı ve Spor Kalite Sertifikası’nı ACES Başkanı Francesco Lupatelli’den devraldı. ACES Gümüş Tabağı ve Bayrağı’na 2011’de Valencia ev sahipliği yapacak.

İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti ilanından önce bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un spor tesislerini ve altyapısını son yıllarda yaptıkları yatırımlarla çok ileri seviyelere taşıdıklarını söyledi. Spor Başkenti unvanının İstanbulluların daha çok spor yapmasına hizmet edeceğini belirten Topbaş, bu yıl Avrasya Maratonu’na 170 bin kişinin katıldığını hatırlattı ve kadın erkek, yaşlı genç demeden herkesin spor yapmasını istediklerini söyledi.

Sporun insanlığı geleceğe taşıyacak önemli bir aktivite alanı olduğunu belirten Kadir Topbaş, İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti olmasından sonra kentteki spor etkinliklerine daha da ağırlık vereceklerini söyledi. Topbaş, konuşmasının ardından, Avrupa Spor Başkentleri Kurumu (ACES) Başkanı Gian Francesco Lupetelli’den, ‘2012 Avrupa Spor Başkenti’ sertifikasını aldı.

İstanbul, Avrupa Spor Başkentliği unvanını 2013 yılında Belçika’nın Anvers şehrine devredecek.

Dün akşam ayrıca Başkan Kadir Topbaş ve Devlet Bakanı Başmüzakereci Egemen Bağış Brüksel’deki İstanbul Merkezi’nde (Istanbul Center) İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Underground Revolution” (Yeraltındaki Devrim) başlıklı serginin açılışına katıldı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*