TÜRKİYE-Türkiye yanlız değil

bulutDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, İran’ın nükleer programıyla ilgili yürütülen görüşmelerde Türkiye’nin yalnız olmadığını belirterek, bu konuda Türkiye’nin dışında başka ülkelerin de olduğunu söyledi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, İran’ın nükleer programıyla ilgili yürütülen görüşmelerde Türkiye’nin yalnız olmadığını belirterek, “Yani diplomasi fırsatının halen olduğunu düşünen tek ülke Türkiye değil” dedi.

Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında soruları yanıtlayan Özügergin, İran’ın nükleer programında gelinen aşamanın ve nükleer takasın halen masada olup olmadığının sorulması üzerine, Türkiye’nin nükleer programlar ve nükleer silahlarla ilgili görüşünü defalarca dile getirdiğini söyledi.

Yoğun bir diplomasi trafiği içinde olduklarını belirten Özügergin, geçen hafta içinde Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile hem Brezilya’da hem de İstanbul’da görüşmeler yaptığını hatırlatarak, “Yalnız değiliz. Yani diplomasi fırsatının halen olduğunu düşünen tek ülke Türkiye veya Brezilya değil. Diğer bazı ülkelerden de benzer görüşler ifade ediliyor. Rusya Dışişleri Bakanı dün yaptığı bir açıklamada, Çin Dışişleri Bakanı da bizzat İstanbul’a geldiğinde diplomasi yolunu tercih ettiklerini söylemişti” diye konuştu.

İran’ın tarihi kökleri olan, devlet anlayışı kuvvetli bir ülke olduğunu kaydeden Özügergin, bu ülkenin rasyonel karar alma yeteneğine güven duyduklarını ifade etti.

İran’ın nükleer faaliyetlerinin batıda şüphe ile karşılandığını anımsatan Bakanlık sözcüsü, İran’da da bir tehdit algılaması olduğunu gördüklerini belirterek, “Bu iki endişenin bağdaştırılamayacak ölçüde birbirinden uzak olduğunu düşünmüyoruz, onun için bu kadar uğraşıyoruz. Her iki tarafa da telkinlerimiz var. İran’a da şeffaf olmaları konusunda telkinlerimiz olduğu gibi İran’ın ciddi devlet olduğu ve rasyonel kararlar alacağı yönündeki telkinlerimizi de batılı partnerlerimize aktarıyoruz ve hala fırsat var” diye konuştu.

“YANI BAŞIMIZDA EKONOMİK BAKIMDAN ZAYIF BİR YUNANİSTAN İSTEMİYORUZ”
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizle ilgili olarak, “Biz yanı başımızda ekonomik bakımdan zayıf bir Yunanistan istemiyoruz” dedi.

Bakanlıktaki basın toplantısında Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krize Türk Dışişleri Bakanlığının bakış açısının sorulması üzerine sözcü Özügergin, “Artık devir değişti en azından ekonomik bağlamda ülkeler arasındaki paravanlar kalktı. Komşuluk ilişkileri de buna bağlı olarak değişti. Komşunuzda çıkan yangın sizi daha yakından etkileyebiliyor” dedi.

Ekonomilerin artık iç içe çalıştığı bir döneme girildiğini kaydeden Özügergin, “Birlikte batacağız veya birlikte çıkacağız” diye konuştu.

Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina seyahati öncesinde, dün TBMM’de yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi hazırlık toplantısını hatırlatarak, “Bu toplantıda Türkiye’nin Yunanistan’a bir nakdi yardım paketi gündeme geldi mi?” sorusu üzerine, Özügergin böyle birşeyin gündeme gelmediğini söyledi.

Özügergin, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın uzun yıllar Türk ekonomisinin direksiyonunda oturarak, bankacılık ve finans sektörünün sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasında ve küresel ekonomik krizi komşu ülkelere göre daha hafif atlatmasında etkisi olduğunu belirterek, “(Ali Babacan’ın) tecrübelerimizi aktarması dahi önemli bir katkı olur. Dünkü toplantıda yardım konusu gündeme gelmedi” diye konuştu.

İki ülke ilişkilerinde 1-2 hafta içinde yeni bir sayfa açılacağını belirten Sözcü, dünkü toplantıda Yunanistan ile anlaşma metinlerinin neler olabileceği konusunun gündeme geldiğini belirtti.

Özügergin, Başbakan Erdoğan’ın Atina ziyaretinden birkaç gün önce teknik ekiplerin Yunanistan’a giderek çalışmalarda bulunacağını, aynı şekilde Yunanistan tarafında da görüşmeler için hazırlıkların sürdürüldüğünü bildiklerini ifade etti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*