SİYASET-Baykal canlı yayında açıkladı

baykal“Kapatma davası istemiyoruz, olmaması gerekir”
Baykal AK Parti’ye kapatma davası açılacağı iddialarıyla ilgili konuştu, erken seçim beklemediğini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, NTV’de yayımlanan ”Canlı Gaste” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Baykal, ”Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in TBMM Genel Kurulunda Anayasa değişikliği teklifinin 2. tur görüşmeleri öncesi yapılacak katkıdan memnuniyet duyacakları yönündeki çağrısına” ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

AKP yönetimi parlamentoda yaşanan süreç içinde giderek artan tedirginliğe sürükleniyor. Sayısal oy durumu dolayısıyla bunu söylemiyorum. Elbette sayısal oy durumu da önemli. Giderek bıçak sırtı bir dengeye yer yer düştü. Önümüzdeki dönemde de düşer kaygısı paylaşılıyor. AKP’nin tek başına yapmaya çalıştığı bir Anayasa değişikliği olarak gözüktü. Anayasamızın üç önemli gücünden en özen gösterilmesi gerekli olan yargıyı alt üst edecek bir düzenleme, büyük bir düzenleme, sakıncalı, vahim bir düzenleme. Böyle bir düzenlemeyi de AKP’den başka destekleyen kimse yok. CHP yok, MHP yok. Bu bir ideolojik ayrım meselesi değil BDP yok. Türkiye demokrasisi, hukuk devleti bu noktada bir birlik dayanışma açıklıyor. Bütün yargı kurumları buna şiddetle karşı, aklı başında ne kadar üniversite öğretim görevlisi varsa buna karşı. Destek olanlar da ‘Yanlış bu ama ne yapalım’ diyerek destek oluyor. Dünyanın sayılı anayasa hukukçuları karşı. Yalnız kaldı AKP. Bu yalnızlık duygusunu aşmak istiyorlar. Bu yalnızlığın haklı sebepleri var. Onların da böyle ciddi bir uzlaşma beklentisi yok zaten. İyi niyet ifadesi, zamanında sergilemedikleri uzlaşmacı tavrı iş işten geçtikten sonra ve yalnız kaldıkça sergiliyormuş gibi, PR yapmaya dönük, halkla ilişkiler yapmaya dönük söylemler. Bir yandan oy veriyorsun bir yandan ‘Bunu değiştirmeye açığız’ diyorsun, böyle bir şey olur mu? Herkesin düşüncesi ortada itirazların nerede yoğunlaştığı ortada.”

Anayasa değişikliği teklifindeki yargıyı ilgilendiren üç maddenin kaldırılmasına yönelik teklifi ”samimiyetle” yaptıklarını dile getiren Baykal, ”Şu anda bu ayrımı yapsınlar yine destek veririz” dedi.

Teklifin Meclis’ten geçip geçmemesi konusunda AK Parti’nin bir tedirginlik içinde olduğunu iddia eden Baykal, teklifin geçmesiyle konunun Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini ve mahkemenin çeşitli kararlar alabileceğini söyledi.

KAPATMA DAVASI İSTEMİYORUZ
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AK Parti’ye kapatma davası açılacağı yönündeki iddialarla ilgili, ”Ben bunun söz konusu olduğunu düşünmüyorum ve bunun olmaması gerektiğini söylüyorum. Böyle bir şey istemiyoruz. Biz seçime gideceğiz, kimse karışmasın, seçimimizi yapacağız. Türkiye, bu seçimde bu işi halledecek. Ben demokrasi içinde bu sorunun çözüleceğine güveniyorum” dedi.

”(Churcill Hitler’e karşı nasıl mücadele ettiyse) benzetmesini yaptınız. Başbakan’a Hitler mi demek istediniz?” sorusu üzerine Baykal, sözleri ile büyük bir mücadele kararlılığını ifade etmeye çalıştığını söyledi.

Baykal, ”Hitler örneği sert bir örnekti” sözleri üzerine, siyasette böyle sertliklere cevaz olduğunu belirterek, ”Umarım serttir, tarihin ve geleceğin bunu sert olarak göstermiş olmasından memnuniyet duyarım. İçinde bulunduğumuz aşamada bunun ne aşamada sert ya da yumuşak olduğunu söylemek için erken. Çok açık bir dikta, bir sivil darbe istikametinde çok somut bir ilerleme var” diye konuştu.

BAŞBAKAN’I GÖRÜNCE SİNİRLENMİYORUM
Baykal, daha önce Adnan Menderes, Süleyman Demirel ve Turgut Özal’a muhalefet ettiği ve Necmettin Erbakan ile aynı kabinede yer aldığı hatırlatılarak, ”Ama hiçbiri ile görüşmeyecek kadar bir raddeye gelmemiştiniz, el sıkmayacak, neredeyse yüzüne bakmayacak… Niye Erdoğan ile böyle oldu?” denilmesi üzerine, Adnan Menderes’e gençlik eylemleri içinde muhalefet ettiğini söyledi.

Özal, Demirel ve Erbakan ile tartışmalarının olduğunu anlatan Baykal, fakat bu tartışmaların hiçbirinin demokratik bir iktidar-muhalefet ilişkisi çerçevesinin dışında olmadığını ve hiçbir zaman kişisel ilişkilerde bir kırılma, kopma olmadığını belirtti. Baykal, ”Benim açımdan Başbakan’a yönelik herhangi bir duygusal blokaj söz konusu değil. Ben, Başbakan’ı görünce sinirlenmiyorum, kızmıyorum, iç dünyamda bir dalgalanma olmuyor, normal ve medeni davranıyorum ama çok sakıncalı buluyorum” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok yanlış bir şey yaptığı kanısında olduğunu savunan Baykal, ”Türkiye’nin tarihsel birikimini, demokrasi, cumhuriyet, hukuk devletini tümüyle çiğnemeye hazır bir anlayışın içindedir ve çok sakıncalıdır” görüşünü ifade etti.

“EVET” ÇIKARSA TÜRKİYE İÇİN KÖTÜ OLUR
Baykal, ”Referandumda evet çıkarsa ne olur?” şeklindeki soruya, ”Türkiye için çok kötü olur” yanıtını verdi. Türkiye’yi bir arada tutanın yargı olduğunu ifade eden Baykal, ”Burada güveneceğimiz yargıdır. En temel yargı dayanağı Anayasa’dır. Kucaklayıcı, kavrayıcı, kimseyi dışlamayacak bir Anayasa ve o Anayasa’nın doğru yorumudur” dedi.

ERKEN SEÇİM BEKLEMİYORUM
Baykal, ”Erken seçim bekliyor musunuz?” sorusuna ”hayır” yanıtını verdi. Seçim kararının AK Parti’ye kazandıracağı hiçbir şey olmayacağını belirten Baykal, ”Hangi gerekçe ile olursa olsun bir erken seçim kararı bu hükümeti bir başarısızlık değerlendirmesine konu edecektir” diye konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*