İSTANBUL-KEY ödemelerinde sıkıntı bitmiyor

KEYPARAKonut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesi amacıyla Mart ayında yayımlanan listeler kapsamında ödemeler devam ederken, halen 406 bin kişi listede bulunduğu halde parasını almak için bankaya gelmedi veya parasını alamadı. Bu kişiler için tahakkuk ettirilen KEY parası toplam 30 milyon lira düzeyinde.
KEY paralarının ödenmesi amacıyla 21 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan listeler kapsamında, 22 Nisan itibariyle 1 milyon 279 bin kişiye 538 milyon 436 bin lira ödeme yapıldı. Listede, 1 milyon 685 bin kişi bulunuyordu. Liste kapsamındaki kişilere yapılacak toplam ödeme ise 567 milyon 928 bin liraydı. Buna göre, 406 bin kişi, listede yer aldığı halde halen KEY parasını alamadı. Kaba bir hesaplama yapılırsa, bu kişilerin ortalama 74 lira KEY parası alması mümkün görünüyor.

Bazı kişiler listede olduğu halde parasını almak için başvuruda bulunmazken, yüzbinlerce hak sahibi, listede yer almadığı, listede isim-TC numarası yanlışlıkları bulunduğu için parasını alamıyor. Yine yüzbinlerce kişi, parasını alamadığı veya adına eksik tutar tahakkuk ettirildiği gerekçesi ile işyerlerine, ilgili sosyal güvenlik kurumuna ve Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’na itirazda bulunuyor.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*