SİYASET-Anasaya değişikliği kurul gündeminde

bakanlarkurulugundemBaşbakanlık Yeni Bina’daki toplantı saat 17.25’te başladı. Toplantı, 2 saat 20 dakika sürdü. Toplantıdan sonra Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek açıklamalarda bulundu. Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yarından itibaren Anayasa değişikliğiyle ilgili konunun TBMM’de müzakere edileceğini ümit ettiklerini söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısında bununla ilgili değerlendirme yaptıklarını belirten Çiçek, Anayasa değişikliğinin hem Türkiye bakımından hem de AB açısından da önem arz ettiğine dikkati çekti. Çiçek, ”Birkaç teknik düzenlemenin dışında yer alan maddelerin tamamı ifade ettiğim gibi hem Türkiye için önemli hem katılım ortaklığı belgesi, hem ilerleme raporundaki bir kısım eksikliklerin ve beklentilerin karşılanabilmesi, bir kısım fasıllarla ilgili olarak önemli değişikleri ihtiva etmektedir. O açıdan da ilgili bakan arkadaşımız Egemen Bağış, bu maddeler, ilerleme raporu ve katılım ortaklığı belgesiyle ilgili değerlendirmeler yapmıştır” diye konuştu.

Bakan Çiçek, Mart ayında Elazığ ve çevresinde deprem meydana geldiğini hatırlatarak, o günden bugüne yapılan çalışmalarla ilgili de değerlendirme yapıldığını bildirdi.

Hasar gören evlerin Ramazan Bayramı sonuna kadar TOKİ tarafından yaptırılması yönünde bir ilke kararı bulunduğunu hatırlatan Çiçek, bin 474 konutun ihalesinin yapılmış durumda olduğunu belirtti. Çiçek, şunları kaydetti:

”Geri kalan teknik kısımları ve alt yapısı tamamlanmış, hazırlığı son noktaya gelmiş olan konutlar için hazırlıklar süratle sürdürülüyor. Ramazan Bayramı sonucuna kadar bu konutlar da yetişmiş olacak. Böylece vatandaşlarımızın kışa kalmadan, havalar soğumadan kendi konutlarına girebilmesi için konunun yakinen takip edilmesi gerektiği ortadır. Bu çerçevede Bakanlar Kurulu’na kısa bir bilgi sunulmuştur.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*