KÜLTÜR/SANAT-İstanbul’da şiir festivali

3-uluslararasi-istanbul-siir-festivaliDünyadan ve Türkiye`den önemli şairleri İstanbul`da buluşturan “Uluslararası İstanbul Şiir Festivali”n üçüncüsü, 11-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin tanıtımı amacıyla Topkapı Sarayı`nda düzenlenen toplantıda konuşan Festival Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İstanbul`u, “güzellikler imparatorluğunun başkenti” olarak nitelendirip, İstanbul`da şair olmanın değil, olmamanın zorluğuna işaret etti.

Bayhan, 3 yıllık geçmişi olan festivalin daha eski festivallere nazaran çok daha büyük adımlar atmasının, “dünyanın kalbine oturacağının bir işareti” olduğunu belirterek, “İstanbul`umuz, doğu ile batıyı, Asya ile Avrupa`yı buluşturan bir şehirdir. Onun için şiir festivalini düşünürken, yerli ve yabancı şairleri, aslında birbirlerine yabancı olmayan, fakat değişik coğrafyalarda şiir yazan bu insanları, İstanbul gibi bir şehirde bir araya getirmeyi düşündük. Bu yıla has olarak da biz, özellikle İstanbul şairlerini de konuşturalım dedik” diye konuştu.

Festival Onursal Başkanı Doğan Hızlan da şiir festivallerindeki buluşmalara çok önem verdiğini vurgulayarak, şiirin insanlara en kısa yoldan mesaj veren bir araç olduğunu söyledi.

Şiir ve sanat alanında yapılan her çalışma ve etkinliğin kalıcı izler bıraktığını, bu izlerin yavaş yavaş büyüdüğünü ve yaygınlaştığını ifade eden Hızlan, Türk ve dünya şairlerinin birbirlerinden etkilendiğini kaydetti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*