TÜRKİYE-Dikkat!.. Kül bulutları geliyor!…

kul bulutİngiliz Meteorolojisi, dünyaya flaş geçti: Rüzgar hızı arttı. Volkanik kül bulutları Avrupa üzerinde ilerliyor. Bu gece Yunanistan’a ulaşabilir… Bu açıklama üzerine İTÜ Afet Yönetim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, hurriyet.com.tr aracılığıyla uyardı: Kül bulutları yarın sabaha karşı Marmara’ya giriş yapabilir. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ise “Yaptığımız hesaplamalara göre kül bulutları yarın Balkanları etkisi altına alacak ancak Türk hava sahasını etkilemeyecek” ifadesi kullandı.

SABAHA KARŞI TÜRKİYE’YE ULAŞABİLİR

“Dün size yaptığım değerlendirmede rüzgar hızlarına göre yanardağın püskürttüğü kül bulutlarının Türkiye’ye salı günü ulaşacağını söylemiştim. Siz de bunu manşet yapmıştınız. Türkiye kül bulutları konusunda bilgi edinmişti. Ancak takip ettiğim meteorolojik veriler hızla değişiyor. Yeni verilere göre, kül bulutlarının daha önce de söylediğim gibi kuzeyimizden ilerleyip Marmara üzerinden Türkiye’ye yarın sabaha karşı giriş yapması kuvvetle muhtemel.”

İNGİLİZ METEOROLOJİSİ ALARM VERDİ

İngiliz Meteoroloji Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kül bulutlarının şu an itibarıyla güneyde

İngiliz Meteoroloji Müdürlüğü, İzlanda’daki volkanik yanardağ patlaması sonucu ortaya çıkan kül bulutlarının hızla hareket ederek TSİ 02.00’ye kadarYunanistana ulaşmasının beklendiğini açıkladı. Bu bilgiler ve meteorolojik diğer verileri değerlendiren Hürriyet Gazetesi yazarı ve İTÜ Afet Yönetim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, hurriyet.com.tr’ye yeni değerlendirmelerde bulundu. Kadıoğlu şunları söyledi:Fransa doğuda da Rusya‘nın içlerine kadar ulaştığı bildirildi. Müdürlük sözcüsünün AFP haber ajansına verdiği bilgiye göre, “Rüzgar mevcut hızını korursa kül bulutları bu gece 23.00’te (TSİ 02.00’de) Fransa-İspanya sınırı, Korsika veYunanistanın kuzeyine ulaşacak.” İngiliz Meteoroloji Müdürlüğünün sitesinde yer alan bir açıklamada da, yanardağın halen daha faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekilirken, kül bulutlarının 10 kilometre yüksekliğe kadar çıktığı ifade edildi. Yaklaşan volkanik kül bulutlarıyla ilgili bugün akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, bulutların bugün ve yarın itibarıyla Türk hava sahasını etkilemeyeceğini söyledi. Çağlar, “Yaptığımız rüzgar hızı hesaplamalarına göre, kül bulutları yarın Balkanları etkisi altına alacak ancak Türk hava sahasını etkilemeyecek” diye konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*