SİYASET-Erdoğan: “Prangalardan kurtuluyoruz”

erdogan1Başbakan Erdoğan, demokratik açılımı anlatmak için edebiyatçılarla buluştu. Erdoğan, şunları söyledi: “Son dönemde devlet yönetiminde ciddi bir paradigma değişimi yaşanıyor. Bugün dün olmayan bir şey var. O da çözüm iradesidir. Biz hkümüet olarak samimi bir adım attık. Ülkemizin kronik meselelerini artık hal yoluna koyalım istiyoruz. Ayrı ayrı adalarda yaşamıyoruzz. Hepimizin müstesna bir yeri var. Ortak bir kaderi paylaştığımız gibi ortak bir geleceğe bakıyoruz. Prangalardan kurtuluyoruz. Samimi bir adım attık. Tek tipleştirmeyi düşünmüyoruz.

Toplum olarak büyük acılar yaşadık. Mazimizden aldığımız ilham ve güçle geleceğimizi inşa edeceğiz. Tek millet olarak tarihten silinmeyecek hikayeleri birlikte yazdık.

Fuzuli’den Nedim’e, Orhan Veli’den Aşık Veysel’e kadar niceleri bu toprakların dili ve kalemi oldular.

İnsanımızı birbirine düşürmek için komplolar yapıldı. Ama bu aziz millet kardeşliği her şeyin üzerinde tuttu. Cemil Meriç, “Ağaç kökleriyle yaşar, insanlar da” diyor.

Ben “AK Parti’ye kökten karşıyım, onun için katılmadım” derse, bu bizi incitir. Burada, bu kahvaltı da bulunmak kimseye bir şey kaybettirmez.

Sanatın dili ile siyasetin dili elbette farklıdır ama ben sözün gücüne çok büyük önem veriyorum.

Ben Orhan Pamuk’a reva görülenleri elbette unutmuyorum.İfade özgürlüğü daraltıkdıkça sorunların çözüm imkanı o kadar zorlamıştır.

Suça itilen çocuklar gmörüş alanımızın dışında değil. Hakkari’de sert muameleye uğrayan çocuk, İstanbul’da molotofla hayatını kaybeden kızımız, Van’da, Samsun’da saldırıya uğrayan siyasetçi gündemimiz dışında değil.

Bu kardeşiniz tüzükleri yaşayarak bugünlere geldi. Biz tüzüklerle çarpışarak büyüdük. Kitapların yasaklandığı, şiir okumanın cezalandırıldığı günlerden bu günlere geldik. Devam eden bir sürecin içindeyiz. Dün dokunulmayanlara bugün dokunulduğu bir sürecin içindeyiz.

Erken yaşta göçüp gidfenler, gök ekinleridir; biz neredeyse 30 yıldır gök ekinlerine şahit oluyoruz.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*