TÜRKİYE-İtalyan Fırsat Eşitliği Bakanı Türkiye’ye geldi

 İtalya Fırsat Eşitliği Bakanı Maria Rosaria Carfagna, İstanbul`a ilk kez geldiğini belirterek, şehre karşı duygularını “ilk görüşte aşk“ olarak niteledi.
Carfagna, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner`i ziyaret etti. TÜSİAD`ın Tepebaşı`ndaki merkez binasında basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyaret yaklaşık 40 dakika sürdü.
Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Carfagna, görüşmede Türkiye`de kadının toplumdaki rolü, iş dünyasına katılımı ve kadın girişimcilerin durumu gibi konularda bilgi aldığını belirtti.

Carfagna, son derece iyi ilişkiler içinde bulunan İtalya ve Türkiye`nin bakanlığı hususunda da ortak çalışmalar yapabilmesi ve bu yöndeki ilişkileri de ileri götürebilmesi yolunda bir imkan açıldığı görüşünü dile getirerek, kadının hak ettiği yere ulaşılması için gerekli iki türlü girişimden birinin yasama yolu, diğerinin ise dün katıldığı etkinlikte olduğu gibi kamuoyunda farkındalık yaratılması olduğunu ifade etti.

ziyareti sırasında modellik yaptığı dönemlerin, ziyaretin önüne geçtiğine ilişkin bir yorum konusunda ise Konuk Bakan Carfagna, “İtalya`da televizyon programı yapımcısı olduğum dönemlerin kesinlikle utanmadığım bir geçmişimi oluşturduğunu ifade etmek isterim. Bunun dışında herhangi bir şekilde politik faaliyetimi gölgede bırakmadığı inancındayım. En fazla destek alan üç bakanlıktan birini yürüttüğüm doğrudan kamuoyu yoklamalarında ifade ediliyor“ şeklinde konuştu.

Türkiye`de kadınların sosyal hayata ve iş dünyasına katılımı konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine Carfagna, “Durumun kendi ülkemle çok büyük benzerlikler arz ettiğini fark ettim. Çok şeyler yapılmış ama yapılacak çok şeyler de var. Kadınların hem istihdama hem siyasete katılımı konusunda her iki ülkenin de çok yol alması gerekiyor ve bu şekilde hak ettiği yere ulaştırmamız gerekiyor“ dedi.

Carfagna, İstanbul`a ilk kez geldiğini belirterek, şehre karşı duygularını “ilk görüşte aşk“ olarak niteledi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İtalya Fırsat Eşitliği Bakanı Maria Rosaria Carfagna ile İstanbul`da bir araya geldi.

CARFAGNA AYASOFYA`YI GEZDİ
Maria Rosaria Carfagna, İstanbul`un tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Konuk Bakan Carfagna, İtalya`nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili ve beraberindekilerle ilk önce Ayasofya Müzesi`ne geldi. Carfagna`ya, arkeolog Defne Tekay tarafından müzenin tarihi özellikleri hakkında bilgi verildi. Konuk Bakan müze ziyaretinin ardından yürüyerek gittiği Yerebatan Sarnıcı`nı ziyaret etti

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*