SİYASET-AK Parti’den Türk’e ziyaret

akpAK Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç, kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’ü evinde ziyaret etti. Kılıç, AK Parti Samsun milletvekilleri Birnur Şahinoğlu ve Fatih Öztürk ile Türk’ün Çukurambar’daki evine geldi. Suat Kılıç, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Ahmet Türk’e yapılan saldırının Türk halkını ‘derinden rahatsız ettiğini’ söyledi. Saldırının Samsun’da yaşanmasının kendilerini ayrıca üzdüğünü vurgulayan Kılıç, saldırının hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini kaydetti. ”Türk halkı Sayın Ahmet Türk’ün maruz kaldığı saldırıyı şiddetle kınamıştır, tepkisini ortaya koymuştur” diyen Kılıç,
şunları söyledi:

”Şiddet ifade yöntemi, siyaset yöntemi değildir. Anadolu’nun insanları bin yıllık kardeşlik bağlarını her türlü provokasyona ve her türlü provokatif girişime rağmen sonsuzluğa taşıma iradesini korumaktadır. Anadolu insanının birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarını bizler sonsuza kadar yaşatma iradesi ile yol almaya, mesafe kat etmeye, sorunları aşmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’nin hiçbir yerinde bu tür saldırıların yaşanmamasını temenni ettiklerini belirten Kılıç, ”Fiziksel şiddet nereden, kimden gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun onaylanması mümkün değildir. Çirkindir. Benzer saldırıların her türlüsünü kınıyoruz” dedi.

Kılıç, Türk’ün saldırının ardından sağduyulu çağrılarda bulunduğunu hatırlatarak, ”Sayın Türk, Anadolu insanının kardeşlik bağlarını yaşatma noktasında bir birlikteliğe davet etmiştir. Bizim çağrımız da bu yöndedir. Bu tür saldırılar, bu tür provokasyonlar dostluk, kardeşlik bağlarını hiçbir şekilde zedelemeyecektir. Türkiye’de hiçbir zaman şiddet ve fiziksel saldırılar bir siyaset yöntemi olarak bir kabul görmeyecektir” dedi.

Bir gazetecinin saldırının ardından çıkan olayları nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Kılıç, ”Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve İçişleri Bakanlığının bütün birimleri Sayın Türk’e yapılan fiziksel saldırının müsebbiplerini ortaya çıkarmak için gayretli bir çalışma yürütmektedir. İlk etapta Samsun’da sorumlu görülen kamu görevlileri açığa alınmıştır. İki mülkiye müfettişi olayları bütün boyutları ile derinlemesine incelemeye almış durumdadır. Bu hadise hiçbir boyutu ile saklı gizli kalmayacak her yönüyle açığa çıkarılacaktır. Başlangıçta Sayın Türk’ün yaptığı sağduyu çağrısı bugün yine kendisi tarafından yinelenmiştir. Aynı sağduyu çağrısını biz de yineliyoruz. İnsanlarımız ne olduğu ve kim olduğu, kim tarafından aktarıldığı belli olmayan bir yumruk, bir fiziksel saldırı nedeniyle provokasyonlara katiyen gelmemelidir. Bu ülkenin insanları Sayın Türk’ün maruz kaldığı saldırıyı onaylamamıştır, tasvip etmemiştir, kesin bir dille reddetmiştir” diye konuştu.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, Ahmet Türk’e ”geçmiş olsun” ziyaretinde bulunduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise telefonla ”geçmiş olsun” dileğini ilettiğini hatırlatan Kılıç, bütün ziyaretlerde ortaya konulan temennilerin birlik, beraberlik, kardeşlik bağlarını vurgular nitelikte olduğunu söyledi. Kılıç, eylem yapan ve tepkilerini ortaya koyan vatandaşların bu sağduyu çağrılarını dikkate almasını ve provokasyona gelmeme noktasında duyarlı olmalarını da istedi.

Ziyaretin ardından basın mensupları da Ahmet Türk’e evinde geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*