TÜRKİYE- “1 Mayıs bayram gibi kutlanmalı”

BESIRATALAYBakan Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ABD’ye uğurladıktan sonra İstanbul Valisi muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Emniyet Müdürü Hüseyin çapkın ile birlikte 1 Mayıs tedbirlerine ilişkin gazetecilere açıklama yaptı. Hükümetlerinin 1 Mayıs’ı resmi tatil haline getirdiğini hatırlatan Atalay, bu konuda idareyi temsilen yetkili kılınan Vali Muammer Güler’in Salı günü sendikaların yetkilileri ile bir toplantı yapacağını anlattı.

Atalay, “Bu sene de İstanbul yönetimi olarak özellikle sendikalarımıza olanca müsamaha gösterilip, destek verilecek. İşçi temsilcilerine çağrımız, büyük bir sorumluluk içinde 1 Mayıs’ı gerçekten bayram havası içinde kutlama kararlılığı içinde olsunlar. İdareye yardımcı olsunlar. İstismar edecek bazen illegal unsurları kendileri temizlesinler. Sadece işçilerimiz, sendikalarımız, federasyonlarımız birlikte olsun. Kutlamalara bizler de katılalım, bunu istiyoruz.” dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ise, geçmişte 1 Mayıs’ın provakasyonların zemini olarak kullanıldığına işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı;

“Vatandaşlarımız ve esnafımız, o bölgedeki turizm hareketliliği, kültür başkenti organizasyonları dikkate alındığında bizim istediğimiz konu şiddetin olmamasıdır. Bazı gruplar bunu istismar ediyorlar. Hep makul sınırlar içinde kalınması önemlidir. IMF toplantılarında bile 15 yerde basın açıklama alanları belirlemiştik. Buna rağmen o meydanları farklı şekilde kullanmak isteyenler oldu. Biz şiddet hareketlerine asla göz yummayız. Bunu Salı günü konuşacağız. Kendilerinden anlayış bekliyoruz. İstanbul için bir kabusa dönüşmemesini, polisimizin de bu olayları önleme konusunda aşırı bir tedbire yönlendirilmemesini biz de diliyoruz.”

“GÜVENLİK İÇİN ÖZÜR DİLENMEZ”
1 Mayıs ile ilgili açıklamaların ardından Atalay, CHP lideri Deniz Baykal’ın Van’da yaşadığı olayları AK Parti’nin organize ettiği ve parti yönetiminin özür dilemediği yönündeki iddiaları yanıtladı.

Olay yaşandığında kendisinin yurtdışında olduğunu aktaran Atalay, yaşananları şöyle ifade etti;
“Salı günü yurtdışından geldim olayı incelettim ve Çarşamba gün de telefon açıp ‘geçmiş olsun bu konulardan üzüntü duyuyoruz, tasvip etmiyoruz. Biz daha fazla demokrasi için çalışıyoruz. Bizim hiçbir partilimiz de böyle fiili olaylarda bulunamaz, ona müsaade etmeyiz. Biz konuyu inceliyoruz. Eğer bir ihmali olan yanlışlık varsa gereği yaparız.’ dedim. Böyle konularda özür dilenmez, hele güvenlik için özür dilenmez. Bu tür olaylar olduğunda biz zaten soruştururuz.”
Atalay, toplumsal ya da asayiş olaylarında sert müdahale etmeyi, gaz ve su sıkmayı en son isteyecek olanın kendileri ve polisin kendisi olduğuna dikkat çekti.

Polisin, her şey iyi, normal olsun, insanlar özgürlük içinde yaşasın, hukukun içinde kalınsın konularını çok önemli gördüğünü belirten Atalay, “Polis müdahaleyi, diğer vatandaşların zarara uğramasın, özgürlükler kısıtlanmasın diye bunu yapar. İzin alınmadan hayatı olumsuz etkileyip, durduracak olaylar karşısında polisin ne yapması lazım. Basınımız da bu tip olaylar karşısında makul ve insaflı davranıp, polisimize destek olmalı.” şeklinde konuştu.
İBB Başkanı Kadir Topbaş da, 2010 Kültür Başkenti, turizmde her geçen yıl artan bir trende ulaşan İstanbul’da güzelliklerin devamını arzu ettiklerini söyledi.

Topbaş, “Parlayan bu yıldızı karanlık bulutlar gölgelemesin. Bu şehirde yaşayanlar bu şehri göz bebeği gibi algılamalılar. Kutlamalar bir çoşku, bayram sevinci içerisinde olmalı ve güzel hatıralar bırakmalı. Biz her türkü katkı ve desteği vermeye hazırız.” görüşünü belirtti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*