KÜLTÜR/SANAT-Yuri Gecesi kutlanmaya devam ediyor

yuri2Beşiktaş Belediyesi Yuri gecesi kutluyor… Konuyla ilgili açıklama şöyle: “Uluslararası Astronomi Birliği, Unesco ve Birleşmiş Milletler 2009 yılını “Dünya Astronomi Yılı” ilan ettiler. Bu çerçevede bir araya gelen İstanbul Astronomi Toplulukları 11 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’un ilk Yuri Gecesi etkinliğini düzenlemiştir. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan etkinlikte geçen yıl ulaşılan 1000 kişilik katılımın daha geniş bir kitleye dönüştürülebilmesi hedeflenmektedir”

Yuri Gecesi’nin öncelikli amacı insanoğlunun uzaya ilk çıkışını kutlamaktır. Ayrıca, halkın uzay keşiflerine karşı merakını, ilgisini arttırmak, yeni nesil keşifçilere ilham kaynağı olabilmektir. Yuri Gecesi sayesinde Dünya çapında gençlerden oluşan bir eğlence ve eğitim ağı kurulabilmektedir.

Beşiktaş Belediyesi’nin de desteğiyle 9-12 Nisan 2010 tarihlerinde İstanbul’da ikincisi gerçekleşecek olan bu uzay festivali, 7’den 70’e her insana hitap eden aktiviteler içermektedir: konferanslar, oyunlar, gökevi seansları, gece ve gündüz gözlemleri, film ve belgesel gösterimlerinin yanı sıra konserler olmaktadır.

İstanbul Astronomi Toplulukları, İstanbul’da astronomi kulübü olan altı üniversite – İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Doğuş Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi – bünyesindeki amatör gökyüzü meraklıları tarafından kurulmuştur.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*