BEŞİKTAŞ-Semtin göbeğinde dev otel

otelbesiktasEski tütün deposu binasının yerine yapılacak olan Shangri-La İstanbul oteli, hem İstanbul’un hem Beşiktaş‘ın simgesi olacağı iddia ediliyor. Otel, 7 katı denizin altında olmak üzere 14 katlı olacak. Mülkiyeti Tanrıverdi Holding’e ait olan ve 2008 yılında inşasına başlanan Beşiktaş sahilindeki eski tütün deposu binası yerine yapılacak 7 yıldızlı Shangri-La İstanbul, 2012 yılı Nisan ayında açılacak.

İşbirliğine ilişkin olarak Dolmabahçe Sarayında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Nikah şahitleri ’İyi günde kötü günde birlikte olun’ derler. Ben de ’İyi günde kötü günde beraber olun’ diyorum. Bu nikahtan çocuklar, yani yeni oteller, yeni yatırımlar bekliyoruz. Benim bu nikahta başka bir parmağım da var. Çöpçatanlık da yapmıştım” dedi.

Shangri-La’ya ait bir otelde kalırken üst yönetimde yer alan Çetin Şekercioğlu ile tanıştığını ve şirketin uluslararası olması için Türkiye’de de yatırımı bulunması gerektiğini söylediğini aktaran Çağlayan, Türkiye’de yabancı yatırımların yapılmasında 2002 yılından bu yana yaşanan siyasi ve ekonomik istikrar ile Türkiye’ye duyulan güvendeki artışın önemine işaret etti.

Bakan Çağlayan, Shangri-La yöneticilerine hitaben, “Eminim ki burada yatırıma doymayacaksınız. Bu yatırımla, buradan almış olduğunuz lezzetle beraber yeni yatırımlara yöneleceksiniz. Bu yatırımı 2050 yılında dünyanın 5 büyük starından biri olacak bir ülkeye yapıyorsunuz” dedi.

Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi de bu yatırımla birlikte turizm sektörüne “merhaba” dediklerini belirterek, otelin konumu dolayısıyla yukarıya doğru genişleme imkanları bulunmadığını, denizin altında otel örneğini bir ülkede görerek benzer bir modeli burada gerçekleştirmeye karar verdiklerini anlattı.

Tanrıverdi, “Beşiktaş’taki bu oteli biz yaparak, 30 yıllığına Shangri-La’ya kiralayacağız. 6 yıldır biz bu aile ile görüşüyoruz. Türkiye’ye gelmiyorlardı, hep riskli bölge olarak görüyorlar. 6 yılda ikna ettik. Önlerinde Türkiye ile ilgili belki 100 tane dosya vardı, bunların içinden bizi seçtiler. Onlar Tanrıverdi ailesini sevdi, biz de onları sevdik. Bu otel için de bizimle çok kişi görüştü ama biz Shangri-La’yı tercih ettik” şeklinde konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*