TÜRKİYE-Obama Türkiye’deki nükleer silahlar için düğmeye basıyor

obamaİngiliz The Times gazetesi, Obama yönetiminin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu NATO ülkelerinde bulunan nükleer silahları geri çekmek için harekete geçtiğini bildirdi. Gazete, 8 Nisan’da Rusya ile stratejik nükleer silahların indirimine ilişkin anlaşmaya imza atmaya hazırlanan Başkan Barack Obama’nın, ABD’nin nükleer politikasını da yeniden yazacağını belirtti.
The Times’a göre Amerikan yönetimi, George W. Bush yönetimi tarafından 11 Eylül sonrasında değiştirilen ve “nükleer silah sahibi olmayan ülkelere karşı” dahi nükleer silah kullanımını öngören nükleer siyaset belgesini yeniden yazacak. Halen yürürlükte olan nükleer politika, Amerikan kuvvetlerine karşı biyolojik veya kimyasal silahla saldıran ülkelere karşı nükleer silah kullanılabileceğini öngörüyor.

Yeni politika çerçevesinde ise, var olan nükleer silahlarda yeni indirimlere gidileceği gibi, yeni nükleer silah geliştirilmemesi için de karar alınacak.

Bunun önemli ayaklarından biri de, Türkiye, Belçika, İtalya, Almanya ve Hollanda’da bulunan ve uçaklardan atılan 200’e yakın B61 tipi nükleer bombanın geri çekilmesi olacak.

Türkiye’de, İncirlik Üssü’nde halen 90’a yakın taktik nükleer bomba olduğu tahmin ediliyor. Bunların 50’sinin Amerikan, 40’ının da Türkiye’nin kontrolünde olduğu kaydediliyor.

The Times, söz konusu bombaların geri çekilmesiyle ilgili bir kararın ancak NATO çerçevesinde alınabileceğini belirtti. Belçika, Hollanda, Almanya gibi NATO ülkelerinin, “bunları gerekli kılan şartların ortadan kalkması nedeniyle” bombaları artık istemediğini bildirdi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*