Aktüel-Leyla Gencer Heykeli Tasarım Yarışması Sonuçlandı

belediyeleylagencerheykelitasarımyarışmasısonuçlandıBeşiktaş Belediyesi’nin, Leyla Gencer anısına düzenlediği heykel yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Beşiktaş Sanat Galerisi’nde düzenlenen törenle verildi.
Belediye Başkanı İsmail Ünal, amaçlarının sadece Türkiye değil, tüm dünya müziği için büyük bir değer olan Leyla Gencer’in anısını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu belirtti.
Başkan Ünal, dünyanın ”La Diva Turca” unvanını vererek ayakta alkışladığı Leyla Gencer’in anısına düzenlenen heykel yarışmasının büyük ilgi gördüğünü vurgulayarak, ”Yarışmaya başvuran eserleri, uzman jürimiz titizlikle inceledi ve her biri birbirinden başarılı tasarımlar arasında karar vermekte zorlandı. Fulya’ya dikmeye karar verdiğimiz birinci olan eserin Leyla Gencer’in anısını en iyi ve canlı şekilde yaşatabileceğine inanıyoruz” dedi.
Törende, sanatçılar ödüllerini, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ın elinden aldı. Yarışmada birinci seçilen ve 22 bin TL’lik para ödülünün sahibi olan Önder Büyükerman’ın eseri, Fulya’da BJK Plaza önündeki yeşil alana dikilecek.
İkinci Hüseyin Suna 15 bin TL, üçüncü Hüsnü Ertuğ Atlı ise 8 bin TL para ödülü kazandı. Mansiyon alan Ümit Öztürk’e de 5 bin TL para ödülü verildi.
Yarışmada dereceye giren eserler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Rahmi Aksungur başkanlığında, Prof. Dr. Vedat Somay, Prof. Dr. Nilay Büyükişleyen, Prof. Dr. Ferit Özşen ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Görgülü’den oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda belirlendi.
Birinci olan heykeli tasarlayan Önder Büyükerman, tasarımı ile ilgili; Leyla Gencer’i uzun yıllar pek çok eseri seslendirdiği La Scala sahnesinde tasvir etmek istediğini vurguladı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*